Connect with us

Gospodarka

Wielki proces nadrabiania zaległości gospodarczych przez Polskę 20 lat po wejściu do Unii Europejskiej

Published

on

Wielki proces nadrabiania zaległości gospodarczych przez Polskę 20 lat po wejściu do Unii Europejskiej

W ogromnej, przepastnej sali Katowickiego Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego 7 maja Ursula von der Leyen obsypała wszystkich pochlebstwami na oczach tysięcy uczestników biznesowych. „Dziś mogę to powiedzieć: Polska wróciła”. W przemysłowym mieście w południowo-zachodniej części kraju, „stolicy” krajowego zagłębia górniczego, Przewodniczący Komisji Europejskiej otworzył i uczcił Europejski Kongres Gospodarczy, najważniejsze coroczne wydarzenie konferencja firm i inwestorów 20Cz Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (UE) 1 maja 2004 roku. Kilka minut później na tej samej scenie Premier RP Donald Tusk odwdzięczył się słowami: „Droga Urszulo, to bardzo ważny sygnał, że Pani są tutaj. Polska rzeczywiście objęła wiodącą rolę w Europie.”

Czytaj więcej Tylko dla abonentów Dwadzieścia lat po udanym przystąpieniu Polski do UE zmieniły się jej stosunki z Europą

Oprócz politycznej uległości, która jest na porządku dziennym w okresie poprzedzającym wybory europejskie, w klimatyzowanych salonach tego ważnego spotkania gospodarczego wiał prawdziwy powiew optymizmu. Dwadzieścia lat temu produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca w Polsce wynosił 48% średniej UE (według parytetu siły nabywczej). Dziś wynosi 82%, czyli tyle samo, co w Portugalii. Bezrobocie wynosiło 20%; obecnie wynosi 2,9%. W ciągu pierwszych 15 lat wyemigrowało aż 2,5 mln Polaków, głównie do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Irlandii. Od 2018 r. tendencja uległa odwróceniu i kraj odnotował znaczny powrót liczby ludności. „To, co wydarzyło się w ciągu 20 lat, to cud” – powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes holenderskiego banku ING na Polskę.

W tym przypadku błogosławieństwa gospodarczego Ducha Świętego dotarły do ​​Polski dwoma głównymi kanałami: funduszami UE i członkostwem w Jednolitym Rynku, co czyni ją głównym miejscem delokalizacji przemysłu. W 300-tysięcznych Katowicach pieniądze z funduszy strukturalnych UE są dostępne wszędzie. Z tej manny zbudowano zwłaszcza Międzynarodowe Centrum Konferencyjne. To samo dotyczy pobliskiej Filharmonii i Muzeum Śląskiego, które przejęły dawną kopalnię węgla.

READ  Wywiad: Jason Crow o roli Ukrainy, Rosji i USA w drugim roku wojny
Muzeum Śląskie powstało częściowo dzięki funduszom Unii Europejskiej w zrewitalizowanych obiektach poprzemysłowych dawnego Muzeum Śląskiego "Katowice" Kopalnia Węgla.  Koncepcja architektoniczna nawiązuje do przemysłowej historii Śląska i pierwotnej funkcji terenów pogórniczych.  Katowice, Polska, 10 maja 2024 r.

W ten majowy dzień baner ozdobiony gwiazdami na wszystkich tych budynkach umożliwił zorganizowanie poszukiwania skarbów w celu uzyskania funduszy z Brukseli. „Dominika Koczorek, która wzięła udział w grze z piórem w dłoni, powiedziała: „Bycie w UE jest teraz oczywistością”. 25-letnia studentka właśnie wróciła z trzymiesięcznej wymiany Erasmus na Wyspach Kanaryjskich”. Widzisz: „Spójrzcie na Gruzję, kraj, który odwiedziłam cztery razy: marzą o wejściu do UE” – powiedziała jej przyjaciółka Zuzia Markiton.

Pozostało Ci jeszcze 73,24% tego artykułu do przeczytania. Reszta dostępna jest wyłącznie dla abonentów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *