Connect with us

Gospodarka

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna napędza polską branżę motoryzacyjną

Published

on

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna napędza polską branżę motoryzacyjną

Śląsk, region w południowo-zachodniej Polsce, od dawna znany jest ze swojego przemysłu. Już w połowie XVIII w. region stał się ośrodkiem gospodarczym dzięki rozwijającemu się przemysłowi wydobywczemu i hutniczemu. Ponieważ rząd planuje wycofywanie się z wydobycia węgla, bogate złoża rud miedzi na Śląsku – siódme co do wielkości na świecie – zapewniają Polsce przyczółek w branży elektromobilności. Tak naprawdę Śląsk to także baza największej w Europie produkcji akumulatorów litowo-jonowych, a połączenie tych atutów sprawia, że ​​Polska jest w pierwszej dziesiątce eksporterów komponentów motoryzacyjnych na świecie. Ogółem, według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, przemysł motoryzacyjny wytwarza 8% PKB Polski i około 13,5% wartości eksportu kraju.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wokół górnośląskich Katowic powstała w 1996 roku jako jedna z czternastu stref ekonomicznych w Polsce. Ponad połowa inwestycji pochodzi z branży motoryzacyjnej. Przykładowo pod koniec 2023 roku chińska firma Sanhua Automotive ogłosiła inwestycję w Tychach o wartości od 37 do 48 mln euro w celu budowy fabryki produkującej komponenty do systemów zarządzania temperaturą dla pojazdów z alternatywną technologią napędową.

KSSE oferuje dużym firmom ulgę podatkową nawet do 30%, a małym i średnim firmom dodatkową ulgę w wysokości 10-20%, a także przyciąga inwestorów z motoryzacyjnego łańcucha dostaw z Korei Południowej i Japonii: SK IE Technology, część SK Group w 2021 roku w miejscowości Dąbrowa Górnicza koło Katowic oddała do użytku pierwszą fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych. Wraz z planowanym ukończeniem czwartej fabryki do końca 2024 r. zakład stanie się największym zakładem produkującym separatory firmy w Europie. Japońska Grupa NGK uruchomiła w 2003 roku produkcję ceramiki w Gliwicach w ramach inwestycji typu greenfield.

Oprócz inwestorów zagranicznych region ma także swoich mistrzów w motoryzacyjnym łańcuchu dostaw. AIUT, również z siedzibą w Gliwicach, jest jednym z najważniejszych graczy w polskim łańcuchu dostaw motoryzacyjnych, a także największym polskim integratorem systemów automatyki przemysłowej z wyłącznie polskim kapitałem. Firma specjalizująca się w opracowywaniu i wdrażaniu pod klucz zrobotyzowanych linii produkcyjnych i stanowisk pracy, systemów sterowania, przemysłowych systemów elektrycznych oraz zautomatyzowanych systemów magazynowania i transportu materiałów, do swoich klientów zalicza największych producentów samochodów, takich jak BMW, Volkswagen i Toyota, a także posiada oddziały w Niemcy, Chiny i USA, Indie i Rumunia. W 2023 roku AIUT osiągnął przychody w wysokości 100 milionów dolarów, a liczba pracowników wzrosła do ponad 1000.

Według AIUT zautomatyzowane systemy składowania i wyszukiwania (ASRS) zmieniły funkcjonowanie magazynów i centrów dystrybucyjnych oraz zrewolucjonizowały sposób, w jaki firmy radzą sobie z rosnącymi wolumenami zamówień i spełniają rosnące oczekiwania klientów. Aby zachować konkurencyjność, firmy dostrzegają potrzebę wprowadzenia w pełni zautomatyzowanych modeli magazynów. Te nowoczesne rozwiązania zwiększają efektywność operacyjną, maksymalizują wykorzystanie powierzchni magazynowej i umożliwiają efektywną realizację większych wolumenów zamówień.

AIUT jest liderem zarówno zaawansowanych rozwiązań Przemysłu 4.0, jak i rozwoju zautomatyzowanych stanowisk pracy i linii produkcyjnych. W obszarze Przemysłu 4.0 AIUT skupia się na cyfryzacji procesów automatyzacji poprzez wirtualne uruchomienia, wykorzystaniu cyfrowych bliźniaków do symulacji operacji i efektywnego zarządzania zadaniami takimi jak realizacja zamówień i planowanie produkcji. Ponadto AIUT projektuje i wdraża instalacje elektryczne, systemy automatyki oraz rozwiązania do zarządzania produkcją, zapewniając bezproblemową integrację i kompleksową realizację usług.

Opracowując zautomatyzowane zrobotyzowane stacje robocze i linie produkcyjne, AIUT ściśle współpracuje ze swoimi klientami w celu opracowania szczegółowych planów projektów i dokładnej analizy koncepcji rozwiązań. Firma wykorzystuje symulacje komputerowe, aby zapewnić bezbłędną realizację zrobotyzowanych stanowisk pracy i wspiera swoich klientów przez cały cykl życia elastycznymi gwarancjami i bieżącym serwisem. Rozwiązania AIUT obejmują najnowocześniejsze technologie, w tym siłowniki liniowe, siłowniki pneumatyczne, serwonapędy i roboty przemysłowe wiodących producentów z całego świata.

Śląsk to prężny ośrodek polskiego przemysłu motoryzacyjnego, wyróżniający się bogatym dziedzictwem przemysłowym i strategicznym położeniem w obszarze elektromobilności. Dzięki największej w Europie produkcji akumulatorów litowo-jonowych i Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przyciągającej znaczące inwestycje zagraniczne, region rozwija się dzięki innowacjom i inicjatywom strategicznego wzrostu. Lokalni pionierzy, tacy jak AIUT, przewodzą rozwojowi technologii Przemysłu 4.0, poprawiając efektywność operacyjną i ugruntowując reputację Śląska jako światowego centrum doskonałości motoryzacyjnej. Ta konwergencja zasobów, infrastruktury i możliwości technologicznych gwarantuje, że Śląsk nadal będzie odgrywał znaczącą rolę w kształtowaniu przyszłości produkcji motoryzacyjnej i innowacji na całym świecie.

READ  Właściciel Poundland, Pepco, krytykuje Londyn planem umieszczenia 4 miliardów funtów w polskiej liście wiadomości biznesowych

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *