Connect with us

Nauka

Trzy polskie uczelnie publikują najwięcej artykułów naukowych na temat sztucznej inteligencji

Published

on

Trzy polskie uczelnie publikują najwięcej artykułów naukowych na temat sztucznej inteligencji

Naukowcy z AGH, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej to najczęściej publikowani badacze sztucznej inteligencji w Polsce.

Według Narodowego Instytutu Przetwarzania Informacji naukowcy opublikowali w latach 2010–2021 14 000 nowych artykułów na temat sztucznej inteligencji.

W ciągu 11 lat na całym świecie powstało 949 000 nowych publikacji na temat sztucznej inteligencji (AI). Najwięcej artykułów opublikowali naukowcy z Chin (257 tys.), USA (140 tys.) i Indii (105 tys.). Polski wkład na poziomie 14 000 publikacji przekłada się na udział na poziomie 1,5 proc.

Wysoki wskaźnik publikacji nie przekłada się jednak na stopień wykorzystania wyników przez innych naukowców. W tym obszarze najwyższy wskaźnik mają artykuły napisane przez naukowców z Hongkongu i Szwajcarii. We współpracy międzynarodowej powstało zaledwie 196 000 publikacji.

Wśród krajów Unii Europejskiej najwięcej publikacji na temat sztucznej inteligencji w naukach naukowo-technicznych opublikowali naukowcy z Niemiec (37 tys.), Francji (28 600), Włoch (28 000) i Hiszpanii (26 600). Polska zajęła piąte miejsce.

Artykuły autorów polskich charakteryzowały się jednak niskim współczynnikiem cytowań. Były one cytowane o 34% rzadziej niż średnia światowa. Niski był także stopień współpracy międzynarodowej. Tylko 27 proc. publikacji zostało napisanych przez polskich badaczy we współpracy z obcokrajowcami. USA, Kanada i Wielka Brytania to kraje, z którymi polscy naukowcy współpracują najczęściej w obszarze AI.

Raport „Sztuczna inteligencja: publikowanie osiągnięć nauki i techniki w latach 2010-2021” został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. (PAPKA)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/zan/kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  Lokalni studenci kończą studia i otrzymują wyróżnienia akademickie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *