Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ukraińcy w Warszawie przeskakują ognisko i puszczają warkocze, aby uczcić tradycję przesilenia z dala od domu

Published

on

Ukraińcy w Warszawie przeskakują ognisko i puszczają warkocze, aby uczcić tradycję przesilenia z dala od domu

W sobotni wieczór Ukraińcy w Warszawie przeskoczyli ognisko i spuścili warkocze, aby uczcić siły życiowe wody i ognia na brzegach Wisły. Świętowali tradycję przesilenia nocy Iwana Kupały z dala od rozdartej wojną ojczyzny. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób, w większości uchodźcy wojenni.

„Podtrzymujemy tutaj tę tradycję, aby zachować naszą kulturę, która potrzebuje teraz całego naszego wsparcia, ponieważ Rosja próbuje zniszczyć wszystko, co ukraińskie” – mówi Wiktoria Pogrebniak, lat 29, z inicjatywy społecznej Ukraińców Euromajdan-Warszawa, która organizuje organizowane uroczystości .

„Chcemy, aby ludzie, którzy opuścili Ukrainę, pamiętali o swojej tradycji i o tym, że mają związek z Ukrainą” – powiedział Pogrebniak Associated Press.

Na tę relaksującą imprezę, która obejmowała także mały targ, na którym można było kupić produkty i kiełbaski, przybyły rodziny z dziećmi i psami. Niektórzy nosili tradycyjne haftowane koszule i sukienki. Kobiety splatały i nosiły kłosy z kwiatów i ziaren. Dochód z imprezy pomoże w zakupie dronów dla armii ukraińskiej walczącej z rosyjską inwazją.

„Ludzie przyszli i to naprawdę fajnie, że nie zapomnieli o naszych tradycjach i że się tu spotykamy, mimo że jesteśmy w Polsce, a nie na Ukrainie” – powiedziała odświętnie ubrana 20-letnia Anastassia Haydamaka z zachodniego miasta Chmielnicki.

Ceremonie Kupalo mają swoje korzenie w pogańskiej słowiańskiej tradycji miłości i płodności. Wyznaczają początek lata i podobno przynoszą dobre żniwa oraz pomagają młodym dziewczętom i chłopcom znaleźć dobrych małżonków na całe życie. Pary, które razem skaczą z ognia, będą żyć w harmonii. Dziewczyny puszczają warkocze w nadziei, że chłopcy, którzy je zobaczą, zostaną ich ukochanymi mężami.

READ  NATO eFP Polska celebruje nauczycieli w społeczności | artykuł

Ponieważ tradycja ta wiąże się z wodą, później została powiązana z Janem Chrzcicielem w chrześcijaństwie. W Polsce spuszczanie warkoczyków w najkrótszą noc w roku nazywa się wigilią św. Jana.

Miliony ukraińskich uchodźców szukało schronienia w Polsce po rozpoczęciu przez Rosję 24 lutego 2022 r. inwazji na ich kraj na dużą skalę. Niektórzy odeszli, ale prawie 1,5 miliona jest obecnie oficjalnie zarejestrowanych do pracy i świadczeń. Według danych rządowych w Polsce do szkół uczęszcza około 100 000 ukraińskich dzieci, a kolejne 100 000 uczęszcza do przedszkoli.

.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *