Connect with us

Nauka

Polacy mają jedną z najniższych wiedzy naukowej w UE, a tylko połowa wierzy w ewolucję

Published

on

Polacy mają jedną z najniższych wiedzy naukowej w UE, a tylko połowa wierzy w ewolucję

Polska zajęła piąte miejsce wśród ostatnich państw członkowskich Unii Europejskiej w badaniu sprawdzającym wiedzę naukową ogółu społeczeństwa. Badania wykazały np., że tylko połowa Polaków wierzy w ideę ewolucji, zaś 28% uważa, że ​​ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury.

W badaniu przeprowadzonym przez Eurobarometr, unijną agencję sondażową, przeprowadzono wywiady z 37 103 respondentami w 38 krajach europejskich (w tym 11 spoza UE). Realizowano je w kwietniu i maju br., głównie w formie wywiadów bezpośrednich.

Wśród zadanych pytań znalazło się 11 sprawdzających wiedzę naukową. Tylko 10% Polaków poprawnie rozwiązało osiem lub więcej problemów, co jest najniższym wynikiem wśród wszystkich krajów UE z wyjątkiem Grecji (8%), Cypru (5%), Bułgarii (4%) i Rumunii (2%).

Na czele zestawienia znalazły się Luksemburg (46%), Belgia i Szwecja (po 44%) oraz Irlandia i Finlandia (po 41%), podczas gdy we wszystkich państwach członkowskich UE odsetek ten wyniósł 27%.

Wśród poszczególnych pytań zadawano pytanie, czy człowiek rozwinął się z wcześniejszych gatunków zwierząt. Tylko 52% Polaków tak uważa, a 36% odrzuca ideę ewolucji (pozostali nie są pewni). Był to piąty najgorszy wynik w UE.

Na pytanie, czy lasery działają poprzez skupianie fal dźwiękowych, 43% Polaków błędnie odpowiedziało „tak”, co stanowiło najwyższy odsetek wśród krajów członkowskich. Tymczasem 28% Polaków błędnie wierzy, że ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury, co stanowi siódmy najwyższy odsetek w UE.

Z badania wynika także, że 37% Polaków stwierdziło, że w ogóle nie interesują się nowymi odkryciami naukowymi i postępem technologicznym, co jest najwyższym wynikiem w UE.

Dokładnie co dziesiąty Polak stwierdził, że „regularnie” zajmuje się problematyką nauki i technologii poprzez filmy dokumentalne, publikacje z tego zakresu, czasopisma i książki. Jedynie Rumunia (7%) i Bułgaria (9%) odnotowały niższe wartości, podczas gdy w całej UE odsetek ten wyniósł 21%.

READ  Sir Keir Starmer przedstawia plan Partii Pracy mający na celu zapewnienie najwyższego wzrostu w grupie G7, prosząc wyborców, by ocenili partię, wspierając go | wiadomości polityczne

Polska charakteryzuje się także jednym z najniższych odsetków osób uważających naukowców za inteligentnych (79%), a jedynie Rumunia ocenia ich jako gorszych (77%). Jednak duża część Polaków określiłaby naukowców jako aroganckich (46%), ustępując jedynie Grecji (50%).

Polska wśród najlepszych w Europie w nowym rankingu edukacyjnym PISA

Główny autor obrazu: Arturi Jalli/Usuń plusk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *