Connect with us

Gospodarka

Ważna informacja dla osób planujących wyjazd na Święta Bożego Narodzenia

Published

on

Branża hotelarska oczekuje z wyprzedzeniem informacji o planach związanych z ograniczeniami hotelowymi na Boże Narodzenie i Sylwestra.

Z wyprzedzeniem spodziewamy się informacji o planach związanych z ograniczeniami hotelowymi na Boże Narodzenie i Sylwestra – powiedział PAP Marcin Mączyński, Sekretarz Generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Jak zaznaczył Mączyński, większość przedsiębiorców hotelarskich nie ma już rezerw finansowych, które pozwoliłyby im przetrwać do pandemii i ożywienia ruchu turystycznego. – Dlatego niezbędne jest realne wsparcie finansowe ze strony państwa. Bez tego wsparcia hotele będą nadal zwalniały pracowników i zaprzestały działalności – podkreślił.

Przypomniał, że już 38 proc. Osoby bezpośrednio zatrudnione w hotelarstwie straciły w tym roku pracę, kolejne 16 proc. Miejsca pracy mogą zniknąć przed nowym rokiem.

– Oprócz zwolnienia z ZUS i dopłat do funduszu wynagrodzeń przy spadku sprzedaży o co najmniej 40 proc. Podczas epidemii branża spodziewa się złagodzenia ograniczeń w działalności hoteli, ponieważ spada liczba przypadków Covid-19 – możliwe pobyty dla osób indywidualnych i grup oraz umożliwienie spotkań i szkoleń dla małych firm – powiedział.

– Oczekiwalibyśmy również, że rząd wcześniej będzie informował o planach związanych z ograniczeniami w działalności hotelarskiej w święta i sylwestra – dodał. Jak wyjaśnił, chodzi o to, że zarówno hotelarze, jak i turyści mogą się przygotować.

Przypomniał – zgodnie z najnowszą ankietą Izby dotyczącą hotelarzy – że bez pilnego wsparcia rządu ponad połowa (54 procent) miejsc pracy w hotelach mogłaby zniknąć przed nowym rokiem w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii.

Zdaniem izby w skali całego rynku hotelowego, który obejmuje 2700 hoteli, oznaczałoby to utratę miejsc pracy dla ok. Ludzie. Z drugiej strony w zakresie wszystkich zarejestrowanych obiektów noclegowych (ok. 13 000) redukcje zatrudnienia sięgają nawet 110 000. Oferty pracy.

Jak podkreślił Mączyński, firmy współpracujące, dostawcy towarów i usług dla hoteli, będą również zmuszeni redukować etaty po zamknięciu działalności hotelarskiej i w sektorze.

Od 2003 roku Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego reprezentuje branżę hotelarską i gastronomiczną w kontaktach z administracją państwową na forach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i unijnych. To największa samorządowa organizacja gospodarcza branży hotelarskiej – czytamy na stronie Izby.

Zwolnienia z ZUS, postój, dopłaty do wynagrodzeń i mikrosubsydatki na podstawie przepisów osłony przemysłowej są wypłacane na podstawie rozporządzenia – powiedział PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że oznacza to szybsze uzyskanie pomocy.

Wiceminister ma nadzieję, że epidemia pozwoli na otwarcie “narciarskiej i innej branży usług hotelarskich” pod koniec grudnia stycznia.

Wiceszef MRPiT odniósł się do przyjętego w czwartek przez Sejm pakietu pomocowego dla przedsiębiorców tzw. Branżowej tarczy antykryzysowej. Zwolnienie ze składek ZUS za listopad; Jednorazowy dodatek parkingowy w wysokości 2080 zł; 2 tys. Dotacji dla firm na każde zlecenie, w tym umowy zlecenia; do 5000 zł dotacji; Ma zawiesić opłatę rynkową w 2021 roku, aby pomóc firmom z branż najbardziej dotkniętych drugą falą pandemii. Znakiem branżowym, nad którym debatuje Senat, są także rozwiązania dla branży turystycznej.

Gut-Mostowy wskazał, że o pomoc mogłaby się ubiegać branża hotelarska, touroperatorzy i agenci IATA sprzedający bilety lotnicze. – W końcowym etapie konsultacji z branżą obsługującą przewozy lotnicze, włączyliśmy również w tarczę biur podróży obsługujących sprzedaż biletów lotniczych i usług towarzyszących – pakiet usług turystycznych związanych z biletem lotniczym – np. B. Transport do hotelu “- wyjaśnił. Do zwolnienia z ZUS i parkowania przewodników górskich też trzeba się liczyć. Wiceminister zapewnił, że” trwają też prace na rzecz pomocy przewodnikom turystycznym i przewodnikom wycieczek “.

Według zastępcy szefa MRPiT, do najważniejszych obiektów dla sektora turystycznego w znaku branżowym należą: dodatkowe miejsca parkingowe (do trzech razy) dla organizatorów turystyki i zarządców obiektów hotelarskich; Zwolnienie z ZUS za lipiec-wrzesień dla touroperatorów.

Stwierdził również “zwolnienie z ZUS-u na listopad 2020 r. I jednorazowe zwolnienie z parkowania na PKD 79.90.C, czyli na inne usługi rezerwacyjne, które nie są sklasyfikowane inaczej”. Na przykład agenci IATA sprzedający bilety lotnicze działają pod kodem. Za istotne uznał także wyjątek od ZUS na listopad 2020 r. Oraz jednorazowy parking „dla PKD 93.19.Z, czyli inna działalność sportowa, do której zalicza się również działalność przewodników górskich”.

Jak powiedział Gut-Mostowy, ważnym zapisem jest także ten, który pozwala Radzie Ministrów zaakceptować nowe wsparcie w ramach rozporządzenia. „To dobra wiadomość dla całej branży turystycznej – oznacza to szybkie, automatyczne uruchomienie pomocy” – powiedział.

Gut-Mostowy przyznał, że rozwój branży zależy teraz całkowicie od sytuacji epidemicznej. – Polacy bardzo potrzebują wyjazdu z miasta, kontaktu z naturą i podróży. Statystyki z ostatniego weekendu pokazały, że zgłoszeń do parków narodowych było wielokrotnie więcej niż w szczycie sezonu. To pokazuje, jak bardzo polskie rodziny chcą podróżować i wypoczywać na świeżym powietrzu – powiedział.

Wiceszef MPRiT ma nadzieję, że epidemia „pozwoli na otwarcie narciarskich i innych usług hotelowych na przełomie grudnia i stycznia, dając Polakom przynajmniej jeden weekendowy wypoczynek”.

Przypomniał, że fundusz refundacyjny utworzony w ramach wrześniowej Tarczy Turystycznej wspiera branżę turystyczną, touroperatorów i klientów biur podróży w „utrzymaniu wiarygodności naszego rynku turystycznego”. „Obecnie wartość wniosków składanych przez biura podróży i klientów to około 250 mln zł” – powiedział. Przypomniał, że 300 mln zł z funduszu Covid zostało zarezerwowane na zwroty dla klientów biur podróży.

Oszacował, że kupon turystyczny pomógłby również rynkowi w czasie pandemii. „Zarejestrowaliśmy ponad 1 milion czeków z bazy ZUS” – powiedział. Przypomniał, że można zarejestrować się i korzystać z vouchera do marca 2022 roku. – Zamierzamy przeznaczyć całe 4 mld zł zarezerwowane na bon turystyczny dla rodzin – podkreślił.

Wiceszef MRPiT zapowiedział również pomoc dla uzdrowisk. – Wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmin Uzdrowiskowych przygotowujemy wieloletni plan pomocowo-rozwojowy. Chcemy, aby polskie uzdrowiska stały się naszą perłą i dobrem narodowym w nadchodzących miesiącach i latach – podsumował.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin przedstawili plan zmian.

– Od najbliższej soboty sklepy detaliczne mogą działać w systemie najwyższej higieny.

Jak podkreślił Morawiecki, handlowcy z różnych branż podczas spotkań zapewniali, że „zapewnią tak niewielką liczbę osób, jak np. W sklepach spożywczych i drogeriach, aby zachować sanitarny reżim”.

Premier dodał: „Jest Boże Narodzenie i to jest moment, w którym spotykają się rodziny. Dlatego dzisiaj szczególnie apeluję o spotkania z małymi rodzinami, z którymi mieszkamy. Nie możemy przemieszczać się między miastami”. ponieważ od naszej dyscypliny będzie zależało, jak surowe będą późniejsze ograniczenia. “

– Zdecydowaliśmy się kontynuować zamknięcie szkoły do ​​23-24 grudnia. Święta kumulowane są w okresie od początku stycznia – 4 stycznia – do 17 – 18 stycznia.

READ  Alior Bank i „Przedwczesna awaria”. Bankowość nie działa - klienci narzekają (aktualizacja)
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *