Connect with us

Gospodarka

PGE przeciwko inwestycji kogeneracyjnej w Szczecinie

Published

on

PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do Rady Miasta Szczecina o głosowanie przeciwko projektowi uchwały w sprawie przystąpienia miasta do spółki New Cogen. Zdaniem PGE skutkiem może być utrata miejsc pracy i wyłączenie elektrowni.

  • W Szczecinie ma powstać nowe źródło ciepła i energii – tzw. Instalacja kogeneracyjna na gaz ziemny.
  • PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do rad miejskich o głosowanie przeciwko uchwale.
  • Zdaniem grupy konsekwencjami jego podjęcia mogłoby być zamknięcie Elektrociepłowni Pomorzany czy Elektrociepłowni Szczecin, a także utrata setek miejsc siedzących i wzrost cen ciepła dla mieszkańców Szczecina.

Zdaniem rady miasta, dzięki inwestycji New Cogen miasto otrzyma nowe, zielone źródło energii.

Na kolejnym posiedzeniu Rady Miasta Szczecina przedstawiono projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia przystąpienia Gminy Szczecin do New Cogen – poinformowały w piątek służby prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

PGE Polska Grupa Energetyczna apeluje do rad miejskich o głosowanie przeciwko uchwale. Zdaniem grupy konsekwencjami jego podjęcia mogłoby być zamknięcie Elektrociepłowni Pomorzany czy Elektrociepłowni Szczecin, a także utrata setek miejsc siedzących i wzrost cen ciepła dla mieszkańców Szczecina.

Elektrociepłownie w Szczecinie i Pomorzanach należą do Oddziału PGE GiEK Zespół Elektrowni Dolna Odra.

Według PGE New Cogen jest częścią grupy kapitałowej E.ON., a celem jej działalności jest budowa i eksploatacja paliw gazowych nowej generacji w Elektrociepłowni Dąbska.

Moment, w którym pojawia się takie stanowisko, nie jest przypadkowy – mówi sekretarz prasowy prezydenta Szczecina Łukasz Kolas.

„W Zespole Elektrowni Dolna Odra trwa strajk przeciwko zapowiadanym zwolnieniom grupowym i planom PGE wydzielenia elektrowni ze struktur PGE SA” – czytamy w informacji miasta. Plany te były – jak podkreślił Kolasa – ogłoszone wcześniej (październik 2020 – w ramach prezentacji nowej strategii grupy PGE) niż informacja o przystąpieniu miasta do spółki energetycznej New Cogen. „Naszym zdaniem apel jest bezpośrednio związany z tym, że związki zawodowe ogłosiły referendum strajkowe. To próba przeniesienia ich problemów związanych z niezadowoleniem z okupacji na miasto Szczecin i uwagę sytuacji ZEDO. odwracać uwagę ”- dodał.

READ  Chiny. Zmiana na liście najbogatszych. Nowy przywódca zbił fortunę na wodzie pitnej

Jak poinformował rzecznik Prezydenta Szczecina, miasto otrzyma nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej dzięki inwestycji New Cogen. Zmniejsza się ilość węgla kamiennego wykorzystywanego do produkcji ciepła. To działanie jest zgodne z aktualną strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie nacisk na inwestycje ekologiczne – podkreślił Kolasa.

Jak zapowiadało miasto wcześniej, społeczność planuje dołączyć do New Cogen poprzez podwyższenie kapitału zakładowego. Prezydent Szczecina zwrócił się do Rady Miejskiej o zgodę na przystąpienie do spółki. Decyzja ma zapaść na listopadowym posiedzeniu.

Jeśli radni wyrażą zgodę, kapitał zakładowy New Cogen wzrośnie z 12 mln zł do 18 mln zł, a do Urzędu Miasta Szczecina będzie należeć 33,3 proc. Akcje w firmie; Reszta udziałów pozostaje pośrednio własnością E.ON.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *