Connect with us

Gospodarka

W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim

Published

on

Nic dziwnego, że sytuacja w Afganistanie i międzyinstytucjonalny spór o stosowanie nowej praworządności, regulacji warunkowości, to jedyne punkty porządku obrad nadzwyczajnej sesji konferencji prezydenckiej, która rozpocznie się w poniedziałek .

W kwestii Afganistanu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Davidowi Sassolimu oraz przywódcom grup Parlamentu Europejskiego towarzyszyć będzie wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell.

Tylko Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) wysłał prasie zapowiedź tygodnia. Zawierał komentarz przewodniczącej eurodeputowanej Birgit Sippel na temat sporu o praworządność, w którym niemiecka eurodeputowana powiedziała: „Parlament otrzymał skandaliczne pismo od Komisji w odpowiedzi na 24 sierpnia wyznaczony przez nas termin wprowadzenia mechanizmu praworządności”.

„Komisja oczywiście stara się kupić czas i przekazać gorącego ziemniaka Parlamentowi, prosząc nas o ponowne wyjaśnienie, dlaczego spełnione są warunki korzystania z mechanizmu praworządności na podstawie art. 265”.

„Udawanie, że warunki nie są spełnione, jest żałosne i po prostu gra na korzyść Orbána, PiS i S-ki”.

Na koniec Sippel daje przedsmak zbliżającej się dyskusji na ten temat: „W przeciwieństwie do Komisji nie boimy się nazywać rzeczy po imieniu: warunki zastosowania mechanizmu rządów prawa są więcej niż spełnione. Oczekujemy, że Komisja podejmie działania. To już dawno spóźnione ”.

Przegląd Grupy S&D poinformował również dziennikarzy, że „szczególny nacisk naszej przywódczyni grupy Iratxe García w Afganistanie będzie położony na tym, jak najlepiej chronić prawa kobiet i dziewcząt”. Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson podzieliła priorytet, kiedy powiedziała niemieckiemu magazynowi informacyjnemu Der Spiegel w wywiadzie w piątek, że kobiety i dziewczęta są najbardziej zagrożone przez talibów i że „szczególnie ważne jest, aby były chronione”.

„Nic dziwnego, że sytuacja w Afganistanie i międzyinstytucjonalny spór o stosowanie nowej praworządności, regulacji warunkowości, to jedyne punkty porządku obrad nadzwyczajnego posiedzenia Konferencji Przewodniczących, które rozpocznie się obrady parlamentarne w poniedziałek.”

Zapytana, jak można to osiągnąć, odmówiła bezpośrednich negocjacji z talibami, mając nadzieję na UNHCR, który nadal działa w Afganistanie.

READ  Pomoc wojskowa, odbudowa i pomoc gospodarcza dla Ukrainy: III Konferencja Warszawska

Oba tematy zostaną następnie omówione na kilku publicznych posiedzeniach komisji, które rozpoczną się we wtorek.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) po raz pierwszy omówi praworządność na posiedzeniu w środę rano minister sprawiedliwości Marjan Dikaučič, który objął urząd zaledwie dwa tygodnie przed rozpoczęciem prezydencji.

Czołowi przedstawiciele Rady i Komisji będą musieli znaleźć odpowiedzi na ponowny apel Parlamentu w sprawie Węgier i Polski. Członkowie LIBE zapytają ich również o brak postępów poczynionych przez Parlament w zakresie trwających procedur art. 7 dla obu krajów, które rozpoczęły się odpowiednio w 2017 i 2018 roku.

Trzecia i ostatnia tego dnia debata LIBE poświęcona jest sytuacji w Afganistanie. Jednak komisja będzie miała wtedy okazję zająć się najbardziej palącym aspektem kryzysu, gdy wznowi swoje czwartkowe posiedzenie na temat unijnej polityki migracyjnej i azylowej lub jej braku.

Departament Praw Obywatelskich i Spraw Konstytucyjnych Parlamentu przedstawi analizę propozycji legislacyjnych Komisji w sprawie nowego paktu o migracji i azylu, a służba naukowa przedstawi raport „Europejska ocena wartości dodanej w zakresie polityki i prawa legalnej migracji”, który zostanie przygotowany przez eurodeputowanych LIBE zostaną omówione po raz pierwszy na krótko przed prezentacją.

Spotkanie zakończyło się spotkaniem z ministrem spraw wewnętrznych prezydencji słoweńskiej Alešem Hojsem.

Latem Hojs rzucił w niekorzystnym świetle własną politykę migracyjną swojego kraju, przyznając, że imigranci są bardzo odpychani i że „ludzie, którzy wracają do Chorwacji, trafiają do obozów w Bośni lub Serbii”, gdzie sytuacja jest notorycznie zła. z powodu przeludnienia i domniemanego nadużycia.

„Komisja Spraw Zagranicznych (AFET) będzie debatować nad sytuacją na granicy UE z Białorusią w czwartek, a wielu czołowych posłów oskarży białoruski reżim o przerzucanie migrantów z Iraku do Mińska przez granicę do Polski, aby popchnąć Litwę i Łotwę ”

Jak stwierdziła lewicowa grupa GUE/NGL w Parlamencie w komunikacie prasowym na początku prezydencji słoweńskiej: „Niedawno włoski sąd wstrzymał deportacje do Słowenii z powodu ryzyka nieludzkiego i poniżającego traktowania osób ubiegających się o azyl”. prawdopodobnie zostaną deportowani do Chorwacji, a następnie do Bośni lub Serbii.

READ  Produkcja przemysłowa w Polsce, PPI wzrosła w lutym

Sądy uznały również, że systemowe braki w słoweńskim systemie azylowym mogą naruszać postanowienia artykułu 4 Karty Praw Podstawowych UE: „Związek między polityką migracyjną a rządami prawa nie pozostanie niezauważony w debatach LIBE.

W środę Komisja Spraw Zagranicznych (AFET) przeprowadzi wymianę poglądów z przedstawicielami Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) na temat Afganistanu, a w czwartek omówi sytuację na granicy UE z Białorusią. reżim popycha migrantów, którzy przylecieli z Iraku do Mińska, przez granicę do Polski, Litwy i Łotwy.

Oprócz dwóch głównych bieżących kwestii, najważniejsze wydarzenia pierwszego tygodnia powrotu komisji obejmują głosowanie w Komisji Budżetowej (BUDG) nad rezerwą korygującą na brexit dla budżetu ogólnego na 2021 r. oraz dyskusję na temat opóźnienia Komisji w składaniu wniosków plan działania dotyczący zasobów własnych z komisarzem ds. budżetu Johannesem Hahnem we wtorek.

Na wspólnym posiedzeniu w środę BUDG i Komisja Gospodarcza i Monetarna (ECON) wysłuchają wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Valdisa Dombrovskisa i komisarza do spraw gospodarczych Paolo Gentiloniego, w jaki sposób Instrument Odbudowy i Odporności ma na celu złagodzenie skutków pandemii COVID-10 trwa.

Komisja Handlu Międzynarodowego (INTA) omówiła w środę swoje stanowisko w sprawie proponowanych przez Unię przepisów dotyczących międzynarodowych zamówień publicznych, które mają chronić unijne przedsiębiorstwa przed niesprawiedliwym traktowaniem w zewnętrznych przetargach publicznych.

Zasady zostały właśnie zaktualizowane po lipcowym mandacie rady po dziewięciu latach bezczynności. Raport INTA został napisany przez przewodniczącego niemieckiej delegacji PPE (CDU), Daniela Caspary’ego. W czwartek INTA omówi roczny raport na temat działań w zakresie ochrony handlu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *