Connect with us

Gospodarka

Rynki wschodzące waluty osiągają trzytygodniowe maksima, gdy ostrożna postawa Powella niszczy dolara

Published

on

Susan Mathew

30 sierpnia (Reuters) – Waluty rynków wschodzących osiągnęły w poniedziałek trzytygodniowe maksima, ponieważ apetyt na ryzyko wzrósł po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, zaproponował wolniejszą niż oczekiwano ścieżkę podwyżek stóp.

Akcje rozwijające się również wzrosły o 0,9% po tym, jak Powell nie zasygnalizował na sympozjum w Jackson Hole, kiedy Rezerwa Federalna USA planuje ograniczyć zakupy aktywów.

Działania głównych banków centralnych mające na celu zapewnienie wystarczającej płynności przyczyniły się do napływu zagranicznych aktywów do ryzykownych aktywów rynków wschodzących ze względu na niepewność wywołaną pandemią. Indeks MSCI dla walut wschodzących wzrósł do tej pory w tym roku o około 0,7%, po wzroście o ponad 3% w zeszłym roku.

„Powell dokonał niewielkich przełomów pod względem perspektyw gospodarczych Fedu i prawdopodobnego stanowiska politycznego zgodnego z oczekiwaniami rynku przed przemówieniem” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

„Jednak ma umiarkowane nastawienie, z wyraźnym wpływem na inwestycje, które wspierają kontynuację handlu reflacyjnego”.

Shanghai Composite kontynuował wzrosty z poprzedniego tygodnia o 0,2%, podczas gdy chińskie blue chipy straciły 0,3%. Większość giełd azjatyckich wzrosła, na czele z kursami tajlandzkimi, które wzrosły o 1,2%.

W innych krajach akcje w Polsce, na Węgrzech iw Rosji wzrosły o 0,5% do 1%. Rosyjski indeks MOEX jest teraz tylko o 1% od najwyższych w historii.

Oczekuje się, że benchmark dla akcji EM wzrośnie o około pół procenta pod koniec sierpnia, po spadku o 7% w lipcu, najsilniejszym miesiącu od marca 2020 roku. Waluty EM zyskają około 0,1% po dwóch miesiącach ze stratami.

Gdy dolar wahał się na najniższym poziomie od dwóch tygodni, większość walut wschodzących umocniła się. Malezyjski ringgit osiągnął najwyższy poziom od siedmiu tygodni, a rand RPA wzrósł o 0,6% szósty rok z rzędu.

READ  Polska zwiększa preferencyjny kredyt do 160 mln euro na projekty inwestycyjne na Ukrainie

Spadające ceny ropy ograniczyły zyski rosyjskiego eksportera ropy do 0,1%.

Rynki w Turcji zostały zamknięte z powodu lokalnego święta.

Skupiamy się teraz na danych o zatrudnieniu w USA pod koniec tego tygodnia, a także szeregu wskaźników PMI i PKB z całego świata, aby ocenić dynamikę światowej gospodarki z powodu załamania spowodowanego pandemią. Spotkania banków centralnych w Kolumbii i Chile również odbywają się na pokładzie.

GRAFIKA przedstawiająca zachowanie walut rynków wschodzących w 2021 r. można znaleźć na stronie http://tmsnrt.rs/2egbfVh

TOP NEWS w krajach wschodzących

Raport rynkowy CENTRAL EUROPE można znaleźć na

Raport dotyczący rynku TURECKIEGO patrz

ROSYJSKI raport rynkowy, zobacz

(Raportowanie Susan Mathew w Bengaluru; redagowanie przez Sherry Jacob-Phillips)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *