Connect with us

Gospodarka

W ten sposób możesz zwiększyć swoją emeryturę. ZUS ujawnia ważne informacje! [11.10.2020]

Published

on

Przeliczenie emerytury może ją zwiększyć. Możliwościami podwyższenia świadczenia jest również złożenie wniosku o redefinicję kapitału początkowego oraz wyciągnięcie wartości trwania życia z tańszych tablic.

Warunkiem nabycia prawa do emerytury na nowych zasadach jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Od 1 października 2017 roku będzie ich 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wystarczy wpłacić przynajmniej jedną składkę emerytalną. Otrzymanie nowej emerytury nie jest więc uzależnione od określonego okresu ubezpieczenia.

W ten sposób możesz zwiększyć swoją emeryturę. Kiedy ZUS dokona przeliczenia emerytury?

Jeszcze raz Konwersja emerytury może to zwiększyć. Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyjaśnia, że ​​każdy emeryt ma prawo do przeliczenia swojego świadczenia, jeśli są ku temu powody, np. B. dodatkowe doświadczenie zawodowe lub dodatkowy dochód przed lub po przyznaniu emerytury. Ze zreformowanymi emeryturami. ZUS sumuje wpłacone składki po udzieleniu świadczenia.

Wszystkie emerytury (wcześniejsze emerytury, pełnoletność, emerytury częściowe i pomostowe) mogą zostać wymienione. Jednakże rekompensata wypłacona przez nauczyciela nie podlega przeliczeniu, jeżeli jest on ubezpieczony po wykonaniu usługi.

Aby móc zamienić emeryturę, musisz złożyć wniosek. Warto to robić, bo nie ryzykujemy. Jeżeli nowa konwersja okaże się mniej korzystna niż poprzednia, ZUS wypłaca emeryturę w dotychczasowej wysokości tj. H. Tańsze. Nie obniża to wyników emeryta.

Kiedy należy złożyć wniosek o ponowne wyliczenie emerytury?

Świadczenie, które otrzymasz, określi, kiedy możesz ubiegać się o konwersję.
Dla pracujących emerytów, którzy otrzymali „stare emerytury”, wniosek należy złożyć po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a dla pracujących emerytów z „nowymi emeryturami” – najwcześniej po zakończeniu roku kalendarzowego lub po wygaśnięciu ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

W pozostałych przypadkach możesz w dowolnym momencie złożyć wniosek do ZUS.

Kto może ubiegać się o nowe określenie kapitału początkowego?

Innym sposobem na zwiększenie użyteczności jest wystąpienie o redefinicję kapitału początkowego. Kapitał początkowy jest ważną częścią Twojej emerytury i ma ogromny wpływ na wysokość Twojej emerytury. Na przykład można go przeliczyć na podstawie urlopu wychowawczego, który jest obecnie liczony jako okres składkowy z kapitałem początkowym.

– Dotyczy to osób, które otrzymały decyzję przed 1 maja 2015 r. I nie wystąpiły o konwersję emerytury. Warto też sprawdzić, czy dochód z całego okresu zatrudnienia został zgłoszony przed 1 stycznia 1999 r. Do obliczenia kapitału – sugeruje Krystyna Michałek.

Często zdarza się, że mamy problemy z udokumentowaniem naszych poprzednich zarobków. Przyczyną mogło być zniszczenie lub likwidacja zakładu pracy, który nie zadbał o prawidłowe zgłoszenie. Przed 2009 rokiem ZUS akceptował wynagrodzenie „0” za te godziny pracy. Po tym terminie ZUS może zastąpić nieudokumentowane dochody wynagrodzeniem minimalnym z umowy o pracę. Jeśli jednak znajdziemy lub otrzymamy dokumenty dotyczące faktycznego wynagrodzenia z lat poprzednich, przeliczenie dochodu może również wpłynąć na wysokość emerytury.

przeczytaj także

Kto może zażądać wartości oczekiwanej długości życia z tańszych tabel?

Ostatnim sposobem na zwiększenie emerytury jest wyliczenie oczekiwanej długości życia z tańszych tabel Emeryt może ubiegać się o ponowne wyliczenie emerytury na podstawie oczekiwanego dalszego trwania życia z najtańszej tabeli, jeśli wcześniej nie korzystał z tej opcji przeliczenia.

– Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które złożyły wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, kiedy obowiązywały kolejne tabele, lub osób, które przechodzą na emeryturę w wyższym wieku emerytalnym schodkowy – podsumowuje Krystyna Michałek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *