Connect with us

Gospodarka

Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Decyzja zostanie podjęta najpóźniej do czerwca. Czy niektórzy ludzie utracą korzyści z powodu pandemii? [11.10.2020]

Published

on

Czy program Rodzina 500+ zostanie zlikwidowany lub przynajmniej zawieszony w związku z recesją gospodarczą wywołaną przez koronawirusa? A może na odwrót – indeksowanie, ponieważ inflacja już znacznie zmniejszyła siłę nabywczą korzyści. Aby zachować jego realną wartość, dobrze byłoby go zwiększyć np. O 100 zł, a następnie corocznie indeksować na przykładzie indeksacji emerytur. To drugie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, a przywrócenie blokady zależy od tego, czy da się to zrobić bez ograniczeń.

W tej chwili jednak prawdopodobnie bardziej prawdopodobna jest inna promocja – i inna korzyść może służyć jako przykład, a mianowicie kupon podróżny na 500+ dla dzieci.

Po odbudowie rząd będzie musiał znaleźć pieniądze na wszystkie programy społeczne – będzie pod presją dużego deficytu. Według obecnych założeń budżet nie przekroczy 80 mld zł, co oznacza, że ​​rząd będzie musiał tak dużo pożyczyć – głównie poprzez emisję bonów skarbowych: obligacji i weksli. Żeby znaleźć chętnych do ich kupna w zagranicznych instytucjach finansowych, musi zaoferować atrakcyjne oprocentowanie, a tak duża suma pożyczki z pewnością zwiększy koszt tych pieniędzy, a wraz z nimi całkowity i już gigantyczny dług publiczny.
Może to skłonić rząd do większych oszczędności, niż się dziś oczekuje, przygotowując budżet na 2021 rok.

Dodatkowo mamy do czynienia z dużą dynamiką choroby w połowie października, która jest jeszcze większa niż wiosną. Pieniądze są potrzebne na pokrycie strat związanych z tymi ograniczeniami. Może to doprowadzić do wzrostu podatków w kolejnych latach i wstrzymania świadczeń socjalnych, takich jak Rodzina 500 plus czy Dobry Start na czas kryzysu.

Rodzina 500 plus: kupony zamiast gotówki

Na początku sierpnia, kiedy można było w polskich warunkach szybko uruchomić nowy program, który jest obsługiwany tylko na platformie cyfrowej, wicepremier Jadwiga Emilewicz w jednym ze swoich wypowiedzi dla mediów zasugerowała, że ​​flagowiec również powinien wystartować. W przyszłości usługa 500 plus będzie mogła zostać „wypłacona” w formie elektronicznego vouchera.
Byłoby to wielka korzyść dla rządu – zyskałby kontrolę zarówno obiektywną, jak i subiektywną. Z jednej strony mogłaby stworzyć listę firm, które będą wspierać program – wyłączając część firm z tej grupy. Po drugie, aby ograniczyć na przykład swobodę wydawania pieniędzy z programu, które, nawet jeśli nie są wykorzystywane na zakup alkoholu lub innych używek, przeznaczane są na cele niekoniecznie związane z dziećmi.
Co prawda cytowane stwierdzenie wywołało burzę i nawet sam J.Emilewicz wycofał się z takiego rozwiązania, ale …

READ  Zdaniem polskiego FM Unia Europejska i społeczność euroatlantycka mają wobec Białorusi obowiązek - pierwsza wiadomość

W związku z powrotem wysokiej dynamiki przypadków koronawirusa, godziny dla seniorów będą obowiązywały ponownie od czwartku. A co ze zniesieniem zakazu handlu w niedziele, aby móc robić zakupy we wszystkich sklepach? Kiedy to się może stać? Po prostu kliknij ten tekst, aby dowiedzieć się więcej!

Rodzina 500 plus: W budżecie nie ma pieniędzy, więc …

Teraz, w połowie września, kolejną kontrowersję wywołały opinie pracodawców, że rząd zawiesi program ze względu na ogromny deficyt w budżecie na 2021 rok. W końcu deficyt oznacza, że ​​wykorzystujemy pieniądze, których jeszcze nie zarabiamy. Tak naprawdę to nasze dzieci zarobią – te same, za które teraz dostajemy 500 zł miesięcznie, a na pewno same nie dadzą sobie rady. Dług publiczny jest tak wysoki, że nawet nienarodzone dzieci i ich dzieci, tj. H. Nasze wnuki i prawnuki.
Dodajmy do zestawu głosy samych kręgów rządzących – z nie znieść ani nie zawieszać programu Rodzina 500 plus, ale powrócić do jego pierwszej wersji, czyli zastosować kryterium dochodowe dla pierwszego dziecka w rodzinie.
Przypominamy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w programie „Rodzina 500+” od 1 lipca 2019 r. Zasiłek wychowawczy będzie przysługiwał na każde dziecko do 18 roku życia, niezależnie od dochodu rodziny.

Rodzina 500 plus: zawiesić – tak, znieść – nie

Jednak obecnie jest pewne, że do końca miesiąca na każde dziecko trzeba zapłacić 500 zł miesięcznie do końca maja. Następnie musisz złożyć nowy wniosek i to się rozpocznie nowy okres obowiązywania. Fakt ten może być również dobrą wymówką do zmiany.

Polecane przez innych. Kliknij i przeczytaj!

Jeśli więc kierujemy się zasadą praw nabytych (niestety rząd PiS w wielu przypadkach nie przestrzegał tych praw) to nic nie powinno się zmienić. Wypłata mogłaby zostać co najwyżej zawieszona z opcją rekompensaty po zakończeniu kryzysu. I tak byłoby w stanie praworządności … Rządy – nie tylko rząd PiS – zawsze znajdą uzasadnienie dla decyzji, które mają niewiele wspólnego z rządami prawa, jak aneksja OFE przez rząd Tuska. Więc wszystko może się zdarzyć, gdy w skarbcu skończą się pieniądze.

READ  W wielkiej zmianie Niemcy wyślą broń na Ukrainę

Ważne dla Ciebie i Twojego portfela! Kliknij!

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *