Connect with us

Gospodarka

Tylko PGNiG przechowuje PiS-Holding. Zyski przedsiębiorstw państwowych spadły o połowę

Published

on

Pierwsza połowa roku była fatalna dla notowanych na GPW spółek skarbu państwa ze względu na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Mimo lepszego drugiego kwartału ich wartość rynkowa była znacznie niższa niż na koniec 2019 roku. Dobrze obrazuje to cena Indeks PiS 2.0 obliczony przez money.pl.

Zapytani o stan spółek państwowych na giełdzie, przedstawiciele rządu zwykle mówią, że inwestorzy nie cenią naszych krajowych czempionów. A te firmy działają doskonale. Sprawdziliśmy więc, jak wyglądają wyniki finansowe. Okazuje się, że obawy graczy giełdowych były słuszne.

We wtorek wieczorem ostatnia z giełdowych dużych spółek Skarbu Państwa opublikowała półroczny raport. Polska Grupa Energetyczna (PGE) zamyka sezon wyników dobrze odzwierciedla to, co stało się ze wszystkimi firmami. Mamy do czynienia z poważnym regresem wyników w porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku.

Odszkodowania dla firm. Morawiecki przesyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Müller: Zasady muszą być spójne

Trzymanie PiS za połowę zysku

Spośród trzynastu analizowanych firm tylko dwie były w stanie poprawić swoje zyski w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto prawie połowa z nich nie wypracowała nawet złotowego zysku, co skutkowało stratami w wysokości setek milionów złotych, aw przypadku Lotosu grubo ponad miliard złotych.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) podwyższyła wynik z 67 mln zł do 72 mln zł. Jednak z punktu widzenia „Holdingu PiS” ma to ogólnie minimalne znaczenie. W przeciwieństwie do PGNiG, które zwiększyło zysk z 1,33 mld zł do prawie 6 mld zł. To głównie dzięki tej spółce łączny bilans zysków wszystkich 13 jest „tylko” o połowę gorszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Zatrzymaj PiS

Wspomniana spółka PGNiG miała największe szczęście wygrać spór z rosyjskim Gazpromem w tym trudnym okresie i zrekompensować wzrost cen gazu. Na konto polskiej firmy przelał około 5,7 mld zł. A to podniosło wyniki do rekordowych poziomów.

Gdybyśmy mieli skreślić PGNiG z naszej listy, okazałoby się, że po uwzględnieniu zysków i strat dwunastu spółek ich bilans miałby zysk w wysokości 687 mln zł wobec 11598 mln zł rok wcześniej.

Żadnych zysków

Oprócz wspomnianego wyżej lotosu, który odnotował największą stratę w pierwszej połowie roku, Prawie 700 mln zł wyszło na plus z grupy PGE. W tym przypadku należy zaznaczyć, że wcześniejsze inwestycje w ratowanie kopalni okazały się dla nich dużym obciążeniem. W tym przypadku chodzi o amortyzację setek milionów złotych na akcjach Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Straty Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) świadczą również o tym, że przemysł wydobywczy został mocno dotknięty kryzysem koronawirusowym. Rok temu okazało się, że wydobycie węgla jest opłacalne, przynosząc ponad pół miliarda złotych zysku. Teraz traciła prawie dwa razy więcej.

Podobnie jak PGE, inne grupy energetyczne zakończyły ujemne półrocze: Tauron i Enea. Podobnie przewoźnik kolejowy PKP Cargo jest również uzależniony od kondycji spółek węglowych.

Z zyskami, ale znacznie mniej

Nikt nie może równać się zyskom PGNiG, ale solidne, ponad miliardowe zyski wypracowała jedna z największych państwowych korporacji; H. PKN Orlen i PKO BP. KGHM i Grupa Azoty wniosły razem blisko miliard.

Te cztery firmy doświadczyły bardzo podobnego niepowodzenia – zyski spadły o 28% do 37%. na rok. Największym przegranym w tej grupie jest PZU. Krajowy ubezpieczyciel poniósł 80 proc. Stratę, choć zarobił tylko 300 mln zł. korzyści sprzed roku.

Słowo o metodologii

Na koniec należy zauważyć, że wykazane zyski i straty wynikają ze skonsolidowanych sprawozdań finansowych spółek, tak więc uwzględnione są nie tylko te spółki, ale także spółki do nich należące.

Dlatego w tekście nie uwzględniono kontrolowanych przez państwo: Banku Pekao i Alior Bank, które są częścią grupy PZU. Ich wyniki znajdują więc odzwierciedlenie także w danych PZU. Podobnie jest z należącą do PKN Orlen Energą, czy policją z Grupy Azoty.

8h temu

Ryszard M.To nie są komercyjne biznesy, ale farmy PiS zarządzane przez genialnego ekonomistę Sasina. I nie tylko.

wczoraj (20:41)

NiedźwiedźCała polska gospodarka jest jak holding PIS

1h temu

HhdjdRenomowane firmy nie przynoszą zysków, ponieważ inwestują wszystko. Amazon Tesla i wiele innych nie przynosi zysków. Wszystko, na co zasługują, trafia do rozwoju i … Przeczytaj całość

Rozwiń komentarze (221)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *