Connect with us

Gospodarka

PGE zamyka wszystkie elektrownie węglowe? „100% zielonej energii do 2050 r.”

Published

on

Wizja konwersji energii staje się coraz bardziej realna. Szef Komisji Europejskiej zapowiedział zwiększenie celu redukcji emisji dwutlenku węgla z 40 proc. Do co najmniej 55 proc. W 2030 r.. Konieczność przejścia na odnawialne źródła energii dostrzegają także polskie firmy, które za emisję dwutlenku węgla płacą ogromne pieniądze.

Obejrzyj wideo
Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec epoki węgla?

PGE z ważną deklaracją: 100 procent zielonej energii w 2050 roku

W środę 16 września odbyła się konferencja prasowa Wojciecha Dbrowskiego, prezesa PGE. Szef państwowej spółki zapowiedział, że strategia do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku zostanie przedstawiona późną jesienią. Celem jest opracowanie planu przekształcenia grupy „w kierunku zieleni”. Dbrowski to ogłosił PGE chce być liderem na rynku zeroemisyjnym i twierdzi, że firma chce oferować w 100% zieloną energię.

PGE ponosi straty z powodu kosztów emisji CO2. Które elektrownie należą do PGE?

Business Insider informuje, że powodem takiego stwierdzenia jest fakt, że PGE coraz więcej płaci za emisję dwutlenku węgla. W pierwszym okresie 2020 roku elektrownie wyemitowały 29,3 mln ton dwutlenku węgla. Wynika to z kosztu 3,11 mld zł (2,69 mld zł z energetyki konwencjonalnej, 424 mln zł z energii cieplnej). W ubiegłym roku wydatki wyniosły 1,82 mld zł. Ze względu na zaostrzone unijne przepisy dotyczące emisji CO2 spółka węglowa przestała być rentowna. W pierwszych dwóch kwartałach 2020 roku stracił prawie 700 mln zł.

Dlatego decyzja o zamknięciu elektrowni węglowych jest nieunikniona. Stanowy gigant zatrudnia obecnie 42 tys. Pracownicy – 25 tys. Pracowników energetyki konwencjonalnej. Musisz zostać przeszkolony. Elektrownie od Polska Grupa Energetyczna do:

  • Elektrownia Bechatw – 12 bloków
  • Elektrownia Opole – sześć bloków
  • Elektrownia Rybnik – osiem bloków
  • Elektrownia Turw – siedem bloków
  • Elektrownia Dolna Odra – elektrownie
READ  Import energii elektrycznej na Ukrainę wzrósł w sierpniu prawie 22-krotnie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *