Connect with us

technologia

Tech Forum przedstawia możliwości rynkowe Kataru i obiecujące polskie rozwiązania

Published

on

Sekretarz Stanu ds. Dyplomacji Gospodarczej w MSZ JE Paweł Jabłoński

Doha: W niedzielę otwarto tu drugie katarsko-polskie Forum Nowych Technologii, skupiające się na różnych możliwościach dla firm w Katarze oraz obiecujących polskich rozwiązaniach technologicznych, które mogą służyć tutejszym lokalnym i regionalnym rynkom.

W swoim przemówieniu otwierającym wydarzenie, Sekretarz Stanu ds. Dyplomacji Gospodarczej MSZ Paweł Jabłoński podkreślił, że technologia jest „jednym wspólnym rozwiązaniem” wszystkich trzech głównych wyzwań stojących przed światową gospodarką.

„Globalna gospodarka stoi przed trzema głównymi wyzwaniami: kryzysem zdrowotnym związanym z pandemią COVID-19, transformacją cyfrową i zieloną transformacją. Wszystkie te główne wyzwania są ze sobą powiązane. I mają wspólne rozwiązanie – technologię ”- powiedział Jabłoński.

Dodał: „Państwo Kataru jest dla Polski bardzo ważnym rynkiem, aby sprostać tym trzem wyzwaniom. W szczególności postrzegamy gaz z Kataru jako ważne paliwo przejściowe, które przyczynia się do stopniowego wycofywania węgla z naszego miksu energetycznego. W celu zacieśnienia naszej współpracy przyjechałem tutaj z polskimi firmami, które opracowały technologie, aby sprostać wyzwaniom i wykorzystać szanse wynikające z transformacji cyfrowej, zielonej transformacji i sytuacji w zakresie zdrowia publicznego. Dzięki wspólnym wysiłkom i zaangażowaniu sektora prywatnego możemy z powodzeniem stawić czoła trzem wielkim problemom.”

Jabłoński przewodzi wysokiej rangi delegacji ze świata biznesu i polityki, która obecnie przebywa w Katarze jako ważny krok w przygotowaniach do nadchodzącej wizyty Prezydenta RP JE Andrzeja Dudy w Katarze w grudniu.

Ponad 20 polskich firm technologicznych, liderów w swoich dziedzinach, szuka obecnie nowych możliwości i partnerstwa ze swoimi katarskimi kolegami. Podczas wydarzenia firmy zaprezentowały swoje zaawansowane rozwiązania technologiczne w tematyce ICT, Fintech, Smart City, Medtech, Green Tech, technologie dronów, rozwiązania 5G i chmurowe, cyfrowe zarządzanie polami gazowymi, oświetlenie miejskie i inne rozwiązania dla elektromobilności, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz rozwiązania do zarządzania ruchem w lotnictwie bezzałogowym.

READ  Ford pokazuje swój silnik skrzyniowy EV w Resto-Mod 1978 F-100

Jednodniowe forum, zorganizowane przez Ambasadę RP w Doha i Katarsko-Polską Radę Biznesu, obejmowało również prezentacje wyższych urzędników z kluczowych interesariuszy sektora gospodarczego Kataru, w tym Qatar Free Zones Authority (QFZA), Kataru Investment Promotion Agencja (IPA Katar), Qatar Financial Center (QFC), Qatar Science and Technology Park (QSTP) i Microsoft.

Podczas wydarzenia minister stanu i przewodniczący QFZA JE Ahmad bin Mohammed Al Sayed powtórzył, że Katar może być bramą dla polskich firm do ekspansji w regionie Mena i poza nim.

Minister zwrócił również uwagę na kapitał wysokiego ryzyka z Doha, który inwestuje w firmy rozwijające zaawansowane technologie i chcące wykorzystać możliwości rozwoju w Katarze, regionie Mena i na świecie.

Dyrektor generalny IPA Qatar, szejk Ali Alwaleed Al Thani, podkreślił podczas imprezy udany program bezpieczeństwa żywnościowego Kataru i zauważył, jak w ciągu najbliższych czterech do pięciu lat kraj ten przekształci się z importera żywności netto w eksportera żywności netto.

„Obserwujemy również wzrost liczby komercyjnych placówek zajmujących się cyberbezpieczeństwem w miarę wzrostu lokalnych i regionalnych wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Gospodarka o obiegu zamkniętym to kolejna dobra inicjatywa, nad wdrożeniem której ściśle współpracujemy z MME. Zwłaszcza w odniesieniu do ponownego wykorzystania odpadów i recyklingu opon. Katar ma około 30 milionów opon czekających na recykling i przekształcenie w biopaliwa oraz wiele innych możliwych inicjatyw ”- powiedział Sheikh Ali.

Wiceprezes QFC Authority i dyrektor ds. biznesowych Sheikha Alanoud bint Hamad Al Thani powiedział, że obecnie w Katarze działają trzy polskie firmy z licencją QFC i oczekuje się, że liczba ta wzrośnie w przyszłości.

Dodała, że ​​rynek cyfrowy Kataru oferuje możliwości cyfrowe warte miliardy dolarów i wydatki na mieszkańca są 12 razy wyższe niż średnia dla Bliskiego Wschodu i Afryki (Mea).

Wydatki cyfrowe Kataru w 2019 roku wyniosły Sheikha Alanoud 2,1 do 2,3 mld.

READ  Ukończono najazd na Deep Stone Crypt „Destiny 2” i odblokowano kilka nowych zadań dla Beyond Light

W swojej prezentacji dyrektor wykonawczy QSTP Yousef Al Salehi stwierdził, że QSTP obejmuje obecnie ponad 50 firm, podczas gdy w jego programie inkubowanych jest ponad 20 startupów.

„Stworzyliśmy też dwa systemy funduszy wspierające przedsiębiorców. Fundusz Grantowy wspiera lokalne MŚP i startupy w rozwoju produktów. Natomiast fundusz Tech Venture Fund, uruchomiony trzy lata temu, zawarł kilka umów z lokalnymi startupami. Ale teraz przechodzimy do następnej fazy, w której chcemy również inwestować w zagraniczne startupy z potencjałem na rynku katarskim – dodał Al Salehi.

Podczas wydarzenia nie zabrakło także najcenniejszej firmy świata, Microsoftu. Niektóre z polskich firm są już partnerami Microsoft w Polsce i rozważają możliwość współpracy ze światowym liderem technologicznym w Katarze.

Przemawiając do The Peninsula na uboczu forum, Daniel Dybala, prezes Katarsko-Polskiej Rady Biznesu, powiedział, że oprócz spotkań B2B, rada będzie nadal wspierać trwające dyskusje, aby pomóc polskim firmom rozpocząć działalność w Katarze .

„Wielu z nich wybiera Katar jako swój pierwszy punkt wejścia do regionu GCC i poszukuje lokalnych partnerów. Podczas wizyty Prezydenta RP podpiszemy kilka porozumień z katarskimi partnerami i instytucjami. Niektóre firmy już teraz bardzo dobrze współpracują z lokalnymi partnerami z Kataru i jest bardzo duże zainteresowanie dodaniem do listy polskich firm działających w Katarze – dodał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *