Connect with us

technologia

Polski startup MedTech Quantum Innovations zebrał 10 mln euro

Published

on

Polski startup MedTech Quantum Innovations zebrał 10 mln euro
Polska ~

W skrócie

  • Polska firma MedTech Quantum Innovations pozyskała w drugiej rundzie finansowania prawie 10 mln euro (41 mln zł).
  • Rundę poprowadził Vinci IQ ASI, fundusz założony przez Bank Gospodarstwa Krajowego i zarządzany przez Vinci SA, przy udziale dotychczasowego inwestora spółki MedTech Holding.

Poznaj szczegóły

Firma Quantum Innovations, kierowana przez dr n. med. Grzegorza Suwalskiego, opracowała pierwszą na świecie technologię czujników do monitorowania narządów podczas zabiegów chirurgicznych i przeszczepów.

Ich rozwiązanie Heart Sense umożliwia monitorowanie EKG w czasie rzeczywistym bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Technologia Heart Guard monitoruje metabolizm tkanek, nawet podczas operacji serca.

Nowe środki zostaną wykorzystane na rozwój i uruchomienie linii produkcyjnej w środowisku cleanroom oraz na uzyskanie niezbędnych certyfikatów, w tym badań regulacyjnych i klinicznych z udziałem ludzi. Miałoby to kluczowe znaczenie dla wprowadzenia produktu na rynek światowy.

Własnymi słowami

„Rozwój własnej linii produkcyjnej daje nam możliwość szybkiego rozpoczęcia produkcji zaawansowanych narzędzi, które znajdą zastosowanie w większej liczbie dziedzin medycyny, co jeszcze bardziej zwiększy nasz zasięg rynkowy” – powiedział Przemysław Furdal, Wiceprezes ds. Jakości w Quantum Innovations.

Dlaczego jest to ważne

Według najnowszego World Heart Report 2023 ponad pół miliarda ludzi na całym świecie cierpi na choroby układu krążenia, które są przyczyną prawie 20,5 mln zgonów, co stanowi około 30% wszystkich zgonów.

Niedawne badanie przeprowadzone przez iData Research 2 również dostarcza alarmujących danych: zakłada się, że w USA co roku przeprowadza się około 900 000 operacji serca, a do roku 2029 liczba ta ma wzrosnąć do 1,3 miliona.

READ  Gracze Zelda: Tears of the Kingdom znaleźli lifehack na lodowy most

Perspektywa inwestora

„Przełomowy produkt i technologia oraz praktyczne doświadczenie zespołu przekonały nas do inwestycji. Rozwiązania zaproponowane przez QI odpowiadają na niezaspokojoną potrzebę praktyki klinicznej w kardiochirurgii. Wprowadzenie tych rozwiązań do standardów medycznych może znacząco zmniejszyć powikłania i śmiertelność okołooperacyjną związaną z operacjami kardiochirurgicznymi. Inwestycje w technologie medyczne takie jak QI doskonale wpisują się w misję naszego funduszu polegającą na wspieraniu zrównoważonego rozwoju – wyjaśnia Piotr Woliński, prezes Vinci SA, zarządzającego funduszem Vinci IQ ASI.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *