Connect with us

technologia

Tak rozwijał się polski rynek VC w II kwartale 2021 r.: raport

Published

on

Polski rynek VC przyspiesza! Rynek dojrzewa, liczba transakcji rośnie i dzieje się to szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, twierdzą eksperci.

Niedawno, Przedsięwzięcia PFRwe współpracy z Inovo Venture Partners opublikował raport za II kwartał, który podsumowuje transakcje na polskim rynku venture capital (VC).

🏆 Przyszli zdobywcy nagrody Hamburg Award!

Niedawno ogłoszono zwycięzców Future Hamburg Award 2021.

Niedawno ogłoszono zwycięzców Future Hamburg Award 2021. Pokaż mniej

Oto 9 najważniejszych wniosków z raportu!

Zdjęcie: PFR Ventures / Inovo Venture Partners

# 1 Zebrał 260 milionów euro w pierwszej połowie 2021M

Według raportu wartość polskiego rynku VC sięgnęła 207 mln euro w drugim kwartale 2021 roku. W szczególności 109 funduszy zainwestowano w 108 spółek, które zebrały łącznie 207 mln euro.

W pierwszej połowie 2021 r. polskie startupy zebrały 260 mln euro, czyli 55 proc. łącznej wartości inwestycji w całym 2020 roku.

#2 Rekordowy Q2 Q

Największą transakcją drugiego kwartału 2021 roku była mega runda Uncapped. Firma zebrała 66 milionów euro. Nawet nie biorąc tego pod uwagę, drugi kwartał 2021 r. był rekordowy, czytamy w raporcie.

Inne polskie firmy zebrały 141 mln euro. Poprzedni rekordowy kwartał był czwartym kwartałem 2020 r., z zyskami w wysokości 94 mln euro z wyłączeniem wartości odstających.

Zdjęcie: PFR Ventures / Inovo Venture Partners

#3 Największy zastrzyk gotówki z międzynarodowych funduszy

Drugi kwartał 2021 roku to kwartał z dużym zastrzykiem gotówki z międzynarodowych funduszy. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r. średnia wzrosła ponad dwukrotnie do 1,2 mln euro.

Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures, mówi: „W pierwszej połowie 2021 roku rynek VC osiągnął już jako całość poziom 2019 roku. Wydaje się, że trzeci kwartał będzie jeszcze mocniejszy, co pozwoli na pobicie kolejnego rekordu i przekroczenie 477 mln euro wartości transakcji. W nadchodzących rundach mamy już pierwsze sygnały o znacznej wartości.”

Zdjęcie: PFR Ventures / Inovo Venture Partners

# 4 źródło kapitału

34 proc. finansowania stanowił kapitał publiczno-prywatny, a fundusze międzynarodowe stanowiły 61 proc. całkowitej wartości transakcji. Jednocześnie 87 na 117 transakcji opierało się na kapitale publiczno-prywatnym. Polskie fundusze venture capital wzięły udział w 96 rundach finansowania.

Zdjęcie: PFR Ventures / Inovo Venture Partners

# 5 Fundusze zagraniczne

Biorąc pod uwagę potencjał polskiego rynku, w II kwartale 2021 r. coraz większe zainteresowanie polskim rynkiem potwierdziło wiele zagranicznych funduszy. W szczególności ponad 40 procent kapitału dostarczonego w tym kwartale pochodziło wyłącznie od graczy międzynarodowych.

# 6 współinwestowanie

W minionym kwartale polskie fundusze VC, w tym Inovo, dokonały 20 koinwestycji w polskie spółki z międzynarodowymi inwestorami, a ich wartość przekroczyła 60 proc. wartości rynkowej.

Zdjęcie: PFR Ventures / Inovo Venture Partners

# 7 Zwiększenie liczby transakcji

Liczba transakcji wzrosła o ponad 25 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o ponad 103 proc. w porównaniu do II kwartału 2020 roku.

„Pomimo wzrostu liczby transakcji funduszy BRIdgeAlfa z 33 w I kwartale do 47 w II kwartale 2021 roku, których liczba normalnie określa medianę wartości na poziomie ok. 0,2 mln euro, odnotowaliśmy wzrost do 0,3 milion „Mówi raport.

# 8 wartość transakcji

Jak wynika z raportu, wartość transakcji rosła również na każdym etapie rozwoju firmy.

Chociaż zdecydowana większość (ok. 88%) znajduje się nadal w rundach pre-seed i seed, firmy już na tym wczesnym etapie pozyskują coraz większy kapitał. Największe rundy doprowadziły do ​​ponad dwukrotnego podwojenia średniej wartości transakcji (z 0,6 mln euro do 1,2 mln euro).

Zdjęcie: PFR Ventures / Inovo Venture Partners

# 9 Polska na mapie CEE

Polska jest jednym z największych rynków w regionie CEE. 207 milionów euro zainwestowanych w polskie firmy w drugim kwartale stanowi około 20 procent wartości ekosystemu startupów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tomasz Świeboda, partner w Inovo Venture Partners, mówi: „Polskie firmy technologiczne pozyskują więcej kapitału i dzieje się to szybciej niż dotychczas. Kolejne rundy będą teraz przeprowadzane za mniej niż rok w porównaniu z poprzednimi, a rekordziści zrobią to za 4-8 miesięcy. Świetny przykład jest nieograniczony. W maju firma zebrała 66 milionów euro, zaledwie 8 miesięcy po poprzedniej rundzie.”#6

😱 To są najważniejsze błędy CX

Pozwól Webhelp pomóc Ci uniknąć najczęstszych pułapek.Pokaż więcej
Pozwól Webhelp pomóc Ci uniknąć najczęstszych pułapek. Pokaż mniej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *