Connect with us

Gospodarka

Strażnicy ds. Obligacji zachwycają się gospodarkami europejskimi, w których inflacja jest wysoka

Published

on

Rynki obligacji są Słyną z tego, że zmieniają swój program, a obecnie w Europie Wschodniej naciskają na podwyżki stóp bez względu na to, co banki centralne mają do powiedzenia w tej sprawie.

Rentowności obligacji Węgier i Polski rosną szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie. Węgry wzrosły w zeszłym tygodniu o 32 punkty bazowe, sygnalizując, że inwestorzy są przygotowani na podwyżkę stóp, ponieważ inflacja wraca do życia przed powszechnym ponownym otwarciem gospodarki tego lata.

Bankierzy centralni Węgier i Polski, podobnie jak ich koledzy we Frankfurcie, zasygnalizowali, że nie spieszą się z powstrzymywaniem inflacji, która może okazać się przejściowa. Wolą czekać i zachęcać do wciąż kruchego ożywienia gospodarczego po pandemii.

Handlowcy są mniej cierpliwi. Na Węgrzech ceny rynkowe wskazują na 130 punktów bazowych podwyżek stóp procentowych w ciągu dwóch lat Dane Bloomberga.

„Bank centralny idzie tu po linie” – powiedział ekonomista ING Peter Virovacz. „Jeśli potrafią w wiarygodny sposób zakomunikować, że ich zdaniem CPI powróci do swojej 2–4% strefy tolerancji w przyszłym roku, mogą zaczekać na wzrost i uniknąć cyklu jastrzębia”.

Sytuacja przypomina żart doradcy politycznego Jamesa Carville’a, że ​​po śmierci chciał wrócić na rynek obligacji, ponieważ „każdego można zastraszyć”.

Carville mówił o traderach podnoszących rentowności w proteście przeciwko rosnącemu deficytowi budżetowemu w połowie lat 90., ale istnieją podobieństwa do wyprzedaży węgierskich i polskich obligacji z powodu obaw, że boom gospodarczy wywoła spiralę inflacyjną.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *