Gospodarka
Polska: PKB w I kwartale sygnalizuje koniec recesji | przedmiotów
Naszym zdaniem pierwszy kwartał 21 lat to koniec recesji i początek trwałego ożywienia. Odbicie zaczęło się jeszcze przed zniesieniem lokalnej blokady, co podkreśla rosnącą odporność gospodarki na lokalne ograniczenia.
Szczegółowe dane nie są jeszcze dostępne, ale szacujemy, że działalność była zróżnicowana w różnych sektorach. Branża wzrosła o 5-7% rok do roku od 4Q20 do 1Q21. W tym samym okresie usługi rynkowe zakontraktowane na tę samą kwotę. Ta część gospodarki jest dotknięta głównie ograniczeniami pandemicznymi, ponieważ obejmuje wypoczynek, gościnność, rekreację, transport (w tym ludność lokalną) itp. To w tych sektorach w mniejszym stopniu obserwujemy wzrost restrukturyzacji i upadłości.
Branża ożywa, o czym świadczą dobre dane dotyczące produkcji i eksportu. Korzysta ze zwiększonego popytu w całej Europie i dużej aktywności w handlu światowym. Obserwujemy również odbicie popytu w Wielkiej Brytanii po słabości na początku pierwszego kwartału 21 (brytyjskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe polegały na zapasach zgromadzonych w obawie przed ostrym zerwaniem z UE), a także duże zainteresowanie dobrami trwałymi zarówno w Wielkiej Brytanii. jak również w kraju z zagranicy. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy również znaczące ożywienie w branży motoryzacyjnej i jej podwykonawcach, chociaż w kwietniu odnotowano pewne zastoje związane z globalnym niedoborem półprzewodników.
W najbliższych miesiącach spodziewamy się dalszego ożywienia, co odzwierciedla stłumiony popyt w kraju i za granicą. Kraje, które przodują w szczepieniach, przedstawiają przydatny szablon sugerujący, że powrót do zdrowia powinien postępować szybko i być pozytywnie zaskoczony. Ponadto spodziewamy się dalszego impulsu fiskalnego w 2022 r., Który będzie pochodził z unijnych funduszy naprawczych i budżetu lokalnego. Widzimy zakres fiskalny w raporcie konwergencji dla nowych wydatków, być może nowego programu socjalnego. Niestety powinno to zwiększyć inflację. Trzymamy się naszej powyżej konsensusowej prognozy PKB na 2021 r. Na poziomie 4,8% r / r, a także PKB na poziomie 5% r / rw 2022 r.
Sytuacja na światowych rynkach surowcowych sygnalizowana przez lokalnych producentów wskazuje na wysoką dynamikę cen. Dlatego ożywieniu gospodarczemu powinna towarzyszyć wysoka inflacja. Spodziewamy się, że średni CPI w 2021 r. Wyniesie ponad 4,0% r / r, a inflacja prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie w 2022 r., Dzięki trwającemu ożywieniu gospodarczemu, wysokim cenom surowców i bodźcom fiskalnym. W najbliższych miesiącach RPP powinna nadal rozwijać retorykę Jastrzębia.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”