Connect with us

Gospodarka

Według prognoz UE Polska dobrze poradziła sobie z pandemią – mówi MinFin – The First News

Published

on

Rafał Guz / PAP

Prognozy Komisji Europejskiej potwierdzają, że polska gospodarka „stosunkowo dobrze” poradziła sobie z pandemią – powiedział minister finansów w przesłanym PAP komentarzu.

Według nowych danych Komisji Europejskiej (KE) oczekiwany wzrost PKB w Polsce wyniesie 4 proc. W tym roku i 5,4 proc. W przyszłym.

„Według najnowszych prognoz recesja w Polsce w ubiegłym roku była jedną z najpłytszych wśród krajów UE” – powiedział Tadeusz Kościński. „Lepsze wyniki osiągnęły jedynie Irlandia, Litwa i Luksemburg. To potwierdza, że ​​polska gospodarka stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy pandemii.

„Prognozy dla Polski na lata 2021-2022 to odpowiednio 0,9 i 0,3 proc. Powyżej prognoz UE na luty br.” – dodał. „Wykorzystanie środków z instrumentu naprawy i odporności będzie miało również wpływ na poprawę dynamiki oczekiwaną przez KE w 2022 r.”.

Kościński zwrócił również uwagę na niższy deficyt budżetowy, którego również oczekuje się od KE.

„KE oczekuje, że nominalny deficyt spadnie w latach 2021-22, wcześniej niż zakładał Departament Skarbu, odpowiednio o 4,3 proc. PKB i 2,3 proc. PKB wobec 7 proc. PKB w 2020 r.” – powiedział Kościński.

Według opublikowanych w środę prognoz KE, inflacja w Polsce wyniosła 3,5 proc. W 2021 r. I 2,9 proc. Rok później.

Bruksela spodziewa się również, że bezrobocie w Polsce spadnie w tym roku do 3,5 proc., Co byłoby najniższym poziomem w Unii Europejskiej. Oczekuje się, że w 2022 r. Stopa bezrobocia spadnie do 3,3 proc., Również najniższego w całym bloku.

READ  RYNKI WSCHODZĄCE - FX spada do rekordowych poziomów, akcje spadają wraz z obawami o inflację
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *