Connect with us

technologia

Stany Zjednoczone zatwierdzają kontrakt o wartości 389 mln dolarów na wsparcie polskich myśliwców F-16

Published

on

Stany Zjednoczone zatwierdzają kontrakt o wartości 389 mln dolarów na wsparcie polskich myśliwców F-16

Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu ewentualnej zagranicznej sprzedaży wojskowej (FMS) polskiemu rządowi myśliwców F-16 i powiązanego z nimi sprzętu za szacunkową kwotę 389 mln dolarów, obejmującą wsparcie na przeprogramowanie bazy danych na potrzeby walki elektronicznej (EW). .

Polski wniosek o zakup dodatkowych, nieistotnych elementów i usług wyposażenia obronnego (MDE) zostaje dodany do wcześniej wdrożonej sprawy FMS o wartości 82 mln dolarów, czyli poniżej progu zgłoszenia przez Kongres.

Zgodnie z oświadczeniem Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego Stanów Zjednoczonych (DSCA) z 13 września zaktualizowane powiadomienie dotyczy połączonych elementów i usług w zakresie utrzymania innych niż MDE, które obejmują między innymi wsparcie EW, dostarczanie oprogramowania niejawnego i niejawnego oraz wsparcie.

DSCA stwierdziła, że ​​głównym wykonawcą będzie US Defense Prime Lockheed Martinco sprawia, że ​​myśliwiec F-16, a planowana sprzedaż ma pomóc „poprawić zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zwiększenie niezawodności”. [sic] ich flota F-16”.

Polska flota bojowa: złożona mieszanka

Jak wynika z analizy stanu wyposażenia Polski przeprowadzonej przez GlobalData, kraj ten rozpoczął znaczący program modernizacji obrony lądowej, morskiej i powietrznej. W powietrzu wymagało to zakupu nowych wiropłatów i stałopłatów, a całkowite wydatki na obronność w latach 2042–2028 mają wynieść 138,5 miliarda dolarów (601 miliardów złotych), przy łącznej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 10,8%.

Największy wzrost rok do roku nastąpił w latach 2022–2023, kiedy wydatki wzrosły o 7,2 miliarda dolarów, czyli o 55,7%.

Polska ma na stanie 48 myśliwców F-16 (36 F-16C Block 52 i 12 F-16D Block 52), choć ich los był niepewny, gdyż pojawiały się sugestie, że może spróbować zaoferować je Ukrainie w zamian za Nowe budowę Bloku 70 w celu przekazania samolotów lub zmodernizowanych starszych platform z zasobów amerykańskich. Najnowsza zapowiedź, a także wskazanie, że Dania i Holandia będą krajami dostarczającymi F-16 na Ukrainę, sugeruje, że polskie F-16 pozostaną w służbie jeszcze przez jakiś czas.

READ  Obfitość konferencji w Posidonia | eKathimerini.com

Polska też jest jedna Centrum produkcyjne nowych myśliwców Block 70/72 F-16 przez spółkę zależną Lockheed Martin, PZL Mielec, a produkcja pierwszej tylnej konstrukcji kadłuba zakończyła się na początku tego miesiąca.

W kwietniu tego roku rozpoczęła się produkcja na polskie zamówienie 32 myśliwców F-35A Stealth piątej generacji, których dostawy rozpoczną się w 2024 roku, a ich zakończenie przewidywane jest na 2030 rok. Myśliwce zostaną wyposażone w poziomy Technology Refresh 3 i Block 4.

Polska eksploatuje także 25 samolotów MiG-29A i siedem samolotów MiG-29-UB zakupionych od Rosji w latach 2003–2004.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *