Connect with us

technologia

Eliminacja 3G w celu wsparcia postępu 5G w Europie Środkowo-Wschodniej

Published

on

Eliminacja 3G w celu wsparcia postępu 5G w Europie Środkowo-Wschodniej

Opierając się na ustaleniach omówionych w zeszłorocznym artykule „5G w Europie Środkowo-Wschodniej: Polska wciąż czeka na prawdziwe 5G, podczas gdy Bułgaria postępuje naprzód”, w tym roku odnotowaliśmy również postęp w zakresie 5G w regionie pod względem przydziału widma, wydajności 5G i widma ponownie ocenić modernizację. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o postępach w zakresie technologii 5G w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tezy centralne

  • Późny przydział widma 5G w Polsce: Choć Polska była ostatnim krajem w regionie, który przydzielił dedykowane widmo 5G, obecnie uruchomiła aukcję na kluczowe pasmo C (3400–3800 MHz), aby dogonić swoich sąsiadów.
  • Refarming widma w celu wsparcia wdrożenia 5G: Wiele krajów w regionie zmienia przeznaczenie widma środkowego pasma i zamyka sieci 3G, aby zapewnić widmo dla usług 4G i 5G.
  • Macedonia Północna liderem pod względem wydajności 5G: Macedonia Północna miała najwyższą średnią prędkość pobierania danych w sieci 5G w regionie, a jej stolica (Skopje) była nie tylko najszybsza w kraju, ale także zajmowała wysokie miejsce w naszym globalnym rankingu prędkości w miastach (25. miejsce).

Polska wreszcie ogłosiła aukcję widma 5G

Kiedy ostatni raz rozmawialiśmy o stanie 5G w Europie, Polska była jedynym krajem w regionie, który nie posiadał własnego widma 5G. W tym momencie wszystkie kraje sąsiadujące przydzieliły już częstotliwości w paśmie C, a wszystkie oprócz Bułgarii przydzieliły częstotliwości w dolnym paśmie dla sieci 5G. Zainteresowanie częstotliwościami wysokopasmowymi (mmWave) jest ograniczone, co widzieliśmy w innych częściach świata.

Jednak zauważalna zmiana nastąpiła w maju 2023 r., kiedy węgierski Krajowy Urząd ds. Mediów i Komunikacji Informacyjnej (NMHH) zorganizował aukcję na widmo pasma częstotliwości 32 GHz, ponieważ mmWave (24,5–26,5 GHz) było wykorzystywane głównie do przesyłu stacjonarnego punkt-punkt i połączenia punkt-punkt – systemy wielopunktowe, z których część licencji wygasa w 2024 r., a większość w 2027 r. NMHH zamierza, aby obecni użytkownicy pasma 26 GHz przenieśli się do pasma 32 GHz, udostępniając w ten sposób pasmo 26 GHz na potrzeby sieci 5G.

Poniżej przegląd stanu widma 5G w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej:

Po kilku opóźnieniach polski regulator telekomunikacyjny Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął aukcję na widmo w paśmie C (3400-3800 MHz). To jeden z kluczowych pionierskich pasm dla 5G. Wszyscy czterej polscy operatorzy złożyli oferty na bloki 100 MHz z zakresu 3400-3800 MHz w aukcji, która zakończy się 11 listopada. Dostęp do ciągłego widma o częstotliwości co najmniej 100 MHz w paśmie C, będący minimalnym wymogiem technicznym ITU pozwalającym spełnić wymagania dotyczące wydajności sieci 5G, pomoże polskim operatorom osiągnąć wyższe prędkości, mniejsze opóźnienia i lepszą wydajność widmową.

READ  Mężczyzna wydał oszukańczą pożyczkę Covid na 57 000 USD karty Pokémon

Ponadto nasze badanie pokazuje, że kraje korzystające z widma pasma C (3 GHz – 6 GHz) dla 5G mają większą prędkość pobierania niż kraje korzystające z innych pasm. Poniższa grafika pokazuje, że dzieje się tak również w Europie Środkowo-Wschodniej. Większy odsetek skanów w widmie pasma C koreluje z większą średnią prędkością pobierania 5G, co widać w takich krajach jak Bułgaria i Chorwacja. Warto zauważyć, że Macedonia Północna odbiega od tego schematu ze względu na kilka czynników, m.in. Dynamic Spectrum Sharing (DSS), wielkość kraju i koncentrację zasięgu w jego stolicy, Skopje.

Wykres proporcji skanów według pasma częstotliwości, związek między widmem pasma C a średnią prędkością pobierania 5G

Konwersja częstotliwości w celu obsługi wdrożenia 5G

Z naszych danych wynika, że ​​znaczna część przepustowości wykorzystywanej dla 5G wykorzystywana jest w dolnym środkowym paśmie (1000 MHz do 2600 MHz). Zaobserwowaliśmy, że większość usług 5G w Polsce wykorzystuje widmo z dolnego środkowego pasma, gdyż w kraju nadal trwa aukcja widma. Ponadto ponad 40% testów przeprowadzonych w Czechach, Macedonii Północnej, Słowacji i Rumunii wypadło na średnim poziomie. Dla kontrastu, 70% testów na Węgrzech przeprowadzono w dolnym paśmie, co pomaga poprawić zasięg (ale często przy niższych prędkościach). Na przykład, w maju 2023 r., Magyar Telekom ogłosił, że w ramach wieloletniego programu modernizacji sieci komórkowej do lata zwiększył zasięg zewnętrznej sieci 5G do 60% populacji. Magyar Telekom wdraża sieci 5G w pasmach częstotliwości 700 MHz, 2100 MHz i 3600 MHz, przy czym obecny rozwój zazwyczaj polega na przejściu na 5G przy częstotliwości 700 MHz.

Operatorzy sieci komórkowych przebudowują widmo średniego pasma, aby zapewnić szybsze i bardziej zaawansowane usługi 4G i 5G. Aby to osiągnąć, kilku operatorów w czterech krajach wyłączyło już swoje sieci 3G, a siedmiu kolejnych operatorów w pięciu krajach planuje zrobić to samo. 30 czerwca spółka A1 Slovenija podjęła decyzję o wyłączeniu usług mobilnych 3G po tym, jak Telekom Slovenije zaprzestał świadczenia usług 3G jesienią ubiegłego roku. Słowacki Telekom planuje także w tym roku zamknięcie swojej sieci 3G i wykorzystanie zwolnionych pasm 3G do usług 5G (wykorzystuje już część widma 2100 MHz na potrzeby 5G). W grudniu 2022 roku Orange Słowacja ogłosiła, że ​​planuje zamknąć swoją sieć 3G w ciągu roku. W Polsce Orange rozpocznie wyłączanie 3G pod koniec września i zakończy ten proces w 2025 roku. T-Mobile rozpoczął likwidację sieci 3G w Polsce w drugim kwartale 2022 roku i zakończy ją do końca 2023 roku. Operator planuje wykorzystać pasmo 900 MHz z 3G Sunset udostępnionego dla LTE i 5G.

Macedonia Północna dobrze radzi sobie z wydajnością sieci 5G

Wykres wydajności 5G w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dla wszystkich dostawców łącznie

Z naszych danych wynika, że ​​w drugim kwartale 2023 r. Macedonia Północna osiągnęła najwyższą medianę prędkości pobierania danych w sieci 5G w Europie Środkowo-Wschodniej – 317,91 Mb/s. Bułgaria była jedynym krajem w regionie, który osiągnął prędkość przekraczającą 200 Mb/s (233,63 Mb/s). Warto zauważyć, że Macedonia Północna wyróżnia się nie tylko pod względem mediany prędkości 5G, ale także patrząc na wyniki 90. i 10. percentyla. Na przykład prędkość pobierania w sieci 5G w 90. percentylu osiągnęła 788,30 Mb/s, podczas gdy prędkość w 10. percentylu wyniosła 90,90 Mb/s. Makedonski Telekom i A1 Macedonia uruchomiły usługi 5G z kombinacją częstotliwości 4G z wykorzystaniem DSS przed aukcją widma 5G, a organ regulacyjny AEK przyjmie licencje na częstotliwości z zakresu 700 MHz i 3,6 MHz w lipcu 2022 r. Pasma GHz przydzielone dla 5G. Makedonski Telekom zainwestował w 2022 roku w rozbudowę sieci ponad 70 mln euro.
Chociaż kraje w regionie w dalszym ciągu inwestują w rozwiązania 5G, warto zauważyć, że użytkownicy mogą odczuć spadek prędkości 5G w miarę przyłączania się większej liczby użytkowników i wzrostu zatorów.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do spadku jest zgodność z zasięgiem, dla którego lepiej nadaje się dolne pasmo, co skutkuje niższymi średnimi prędkościami.

Naprzeciw siebie stanęły A1 Bułgaria i Yettel Węgry

Wykres najlepszej wydajności 5G wśród dostawców z Europy Środkowo-Wschodniej

Według danych Speedtest Intelligence średnie prędkości pobierania 5G mogą się znacznie różnić w różnych częściach regionu. Przykładowo Vodafone Węgry osiągnęło w drugim kwartale 2023 roku prędkość 44,68 Mb/s, natomiast A1 Bułgaria – 433,35 Mb/s. Na większości rynków nasze wyniki wskazują na wyraźnego lidera 5G pod względem szybkości, a w Bułgarii liderem okazała się firma A1 Bulgaria.

W maju 2023 rFirma Nokia ogłosiła pomyślny test rozwiązania Nokia 5G Standalone (SA) Cloud RAN w komercyjnej sieci 5G firmy A1 Bulgaria. Próba ta nastąpiła po integracji sieci 5G SA firmy A1 Bulgaria w październiku 2022 r. Sieć 5G SA składa się z sieci dostępu radiowego (RAN) zbudowanej przy użyciu sprzętu firmy Nokia oraz dwumodowej sieci szkieletowej 5G-Core firmy Ericsson. Tymczasem drugi najszybszy operator, Yettel Węgry, również poprawił wydajność swojej sieci 5G, a mediana prędkości pobierania danych w tej technologii wzrosła z 349,61 Mb/s w drugim kwartale 2022 r. do 403,73 Mb/s w drugim kwartale 2023 r., podczas gdy Yettel Węgry jednocześnie poinformowało, że zasięg jego sieci 5G wzrósł z 5 % populacji w 2022 r. do 16 % w 2023 r.

Skopje prowadzi na boisku

Mapa wydajności 5G w stolicach Europy Środkowo-Wschodniej

Biorąc pod uwagę, że Macedonia Północna miała najszybszą sieć 5G wśród swoich konkurentów, nie jest zaskakujące, że jej stolica zajęła pierwsze miejsce wśród stolic regionalnych: Skopje osiągnęło średnią prędkość pobierania 5G na poziomie 475,92 Mb/s w drugim kwartale 2023 r., a prędkość wysyłania 5G na poziomie 59,94 Mb/s.

READ  Inspirowana grą Breath of the Wild kontynuacja 25-letniej gry z otwartym światem ma powierzchnię około 64 kilometrów kwadratowych i możesz eksplorować „każdy centymetr… bez ograniczeń”.

Warunki licencji 5G dla macedońskich operatorów przewidują, że do końca 2023 roku co najmniej jedno macedońskie miasto powinno zostać objęte sygnałem 5G. Ale nie tylko 5G radzi sobie dobrze. Skopje również zajęło 25. miejsce Globalny indeks prędkości w mieście w lipcu 2023 r., przy średniej prędkości pobierania danych mobilnych wynoszącej 96,79 Mb/s. Stawia to miasto w naszym rankingu tuż za Sofią, ale przed niektórymi stolicami Europy Zachodniej, takimi jak Paryż, Amsterdam, Lizbona, Berlin, Rzym i Londyn.

Droga do rozwoju 5G w Europie Środkowo-Wschodniej

W Europie Środkowo-Wschodniej postęp i przeszkody w rozwoju 5G stają się coraz bardziej widoczne. Decyzja Polski o przydzieleniu widma w paśmie C jest pozytywnym krokiem naprzód. Inne kraje nadal są w trakcie przekształcania swoich sieci i ponownego przydzielania częstotliwości.
Upadek sieci 3G jest trendem ogólnoświatowym. Wiodący operatorzy komórkowi rezygnują z 3G, aby zwolnić widmo na rzecz nowszych technologii i przenieść swoich klientów na szybsze technologie. Firma Ookla zorganizowała niedawno seminarium internetowe, w którym podzieliła się doświadczeniami na temat wykorzystania inteligencji sieciowej opartej na crowdsourcingu do sprostania tym wyzwaniom oraz konsekwencji zmiany przeznaczenia widma 3G na potrzeby bardziej zaawansowanej technologii. Dane firmy Ookla mogą między innymi pomóc zidentyfikować obszary, w których sygnały 2G lub 3G są mocne i w których można ulepszyć sieci 4G LTE poprzez planowanie i optymalizację sieci.

Firma Ookla zastrzega sobie prawo własności do tego artykułu, łącznie ze wszystkimi prawami własności intelektualnej, danymi, wykresami treści i analizami. Artykuł ten nie może być cytowany, powielany, rozpowszechniany ani publikowany w celach komercyjnych bez uprzedniej zgody. Przedstawiciele prasy i inne osoby, które wykorzystują wyniki tego artykułu do celów niekomercyjnych, mogą publicznie udostępniać informacje i łączyć je z przypisaniem do firmy Ookla.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *