Connect with us

Gospodarka

Polska widzi słabe ożywienie w przemyśle | Pstryknąć

Published

on

Polska widzi słabe ożywienie w przemyśle |  Pstryknąć

W ujęciu miesięcznym po dwóch miesiącach wzrostu produkcja spadła o 0,1%. Potwierdza to, że zachowanie wskaźników ekonomicznych m.in. B. Wskaźniki PMI poprawiły się zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, ale pozostają na niskim poziomie.

Największe roczne spadki ponownie odnotowano w branżach związanych z eksportem, takich jak produkcja sprzętu elektrycznego (16,6% r/r), komputerów oraz wyrobów elektronicznych i optycznych (13,0% r/r). Natomiast wzrosty odnotowano w obszarach związanych z popytem krajowym, takich jak m.in. produkcja odzieży (19,1% r/r) i farmaceutyka (13,5% r/r). Silnie rośnie także produkcja w obszarach inwestycyjnych i energetycznych, takich jak naprawy, konserwacja i montaż maszyn i urządzeń (19,6% rok do roku). Odnotowaliśmy także silny wzrost wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (17,2% r/r). Sugeruje to, że wraz z wejściem w IV kwartał 2023 roku powinniśmy w dalszym ciągu obserwować wzrost inwestycji i wzmocnienie spadku eksportu w strukturze PKB.

Ogólny obraz danych o produkcji na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy sugeruje powolną poprawę, choć na razie głównie w sektorach powiązanych z popytem krajowym. Poprawa wskaźników koniunktury w kraju i u głównych partnerów handlowych Polski sugeruje, że najgorsze dla branży ma już za sobą i na przełomie roku nastąpi dalsza poprawa koniunktury.

Natomiast spadek inflacji PPI przyspieszył do 4,1% w październiku wobec 2,7% we wrześniu (po rewizji). Wynika to głównie z wysokiej bazy odniesienia na rok 2022, ale zaobserwowaliśmy także spadek w obszarze MoM. W porównaniu do września najbardziej spadły ceny produkcji i przetwórstwa koksu oraz produktów rafinacji ropy naftowej, przy światowych cenach surowców energetycznych i silniejszym złotym. W większości segmentów produkcyjnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowano jednak spadki. Zakładamy, że najbliższe miesiące będą charakteryzowały się dalszą deflacją cen producentów.