Connect with us

Gospodarka

Polska sceptyczna wobec unijnego celu ograniczenia emisji o 90%, powołując się na obawy gospodarcze – Euractiv

Published

on

Polska sceptyczna wobec unijnego celu ograniczenia emisji o 90%, powołując się na obawy gospodarcze – Euractiv

Polska raczej nie poprze nowego celu klimatycznego Unii Europejskiej, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 r., powołując się na ryzyko gospodarcze i społeczne związane z przyspieszeniem zielonej transformacji – podają polskie media.

Na początku tygodnia Komisja Europejska zaleciła redukcję netto emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 r. w porównaniu z 1990 r., zgodnie z najnowszymi opiniami naukowymi i zobowiązaniami UE wynikającymi z Porozumienia klimatycznego z Paryża.

Proponowany cel zostanie teraz omówiony z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi UE, a dyskusje mają potrwać do roku. Po czerwcowych wyborach europejskich kolejna Komisja przedstawi na tej podstawie wnioski legislacyjne.

Warszawa spodziewa się, że osiągnięcie nowego celu klimatycznego będzie trudne ekonomicznie i społecznie – wynika z polskiego stanowiska w tej sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i uzyskanego przez Money.pl.

Rząd uważa, że ​​Unia Europejska powinna być zatem gotowa na wprowadzenie dostosowań ograniczających negatywny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę.

„Widzimy niewielkie pole do dalszych zobowiązań w zakresie redukcji CO2” – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, podkreślając, że Polska koncentruje się obecnie na obecnym unijnym celu redukcyjnym wynoszącym 55% do 2030 r.

Choć podkreśliła, że ​​cel Komisji wywołał dyskusję i nie jest wiążącym dokumentem prawnym, obiecała, że ​​Polska będzie prowadzić w tej sprawie długie dyskusje, dodając, że Polska zdecydowanie potrzebuje wsparcia w realizacji celów klimatycznych.

Nie oznacza to jednak, że Polska byłaby przeciwna proponowanemu celowi, gdyż Zielińska skupiła się później na polityce klimatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii społecznych”.

Dodała, że ​​stanowisko jej rządu w sprawie celu redukcji emisji o 90% zostanie wypracowane po opublikowaniu przez Komisję szczegółów swojej rekomendacji.

„Jako rząd chcemy ambitnej polityki klimatycznej, ale musi być ona realizowana bez szkody dla ludzi i gospodarki” – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, dodając, że zielona transformacja musi być „sprawiedliwą transformacją”, która wymaga wszystko pod uwagę, biorąc pod uwagę zarówno wyniki gospodarcze, jak i społeczne.

READ  Warszawa i Seul podpisują pakt o budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Jeszcze w połowie roku polski rząd przedstawi aktualizację krajowego planu energetyczno-klimatycznego na lata 2021-2030 oraz strategii transformacji energetycznej na 2040 rok.

Obie strategie zostały opracowane przez poprzedni konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS, ECR), który rządził Polską do grudnia ubiegłego roku.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *