Connect with us

Gospodarka

Bangladesz wysłał towary odzieżowe do Rosji | Polska ratuje transport odzieży z Bangladeszu do Rosji

Published

on

Bangladesz wysłał towary odzieżowe do Rosji |  Polska ratuje transport odzieży z Bangladeszu do Rosji

Bangladesz wysłał do Rosji towary odzieżowe o wartości 650 mln dolarów w roku finansowym 2020–21 i oczekuje się, że wkrótce przekroczy granicę 1 miliarda dolarów na tym obiecującym rynku.

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r. wydawało się, że dynamika dostaw osłabła, ponieważ dostawcy mieli trudności z dostawą towarów do kraju ze względu na sankcje nałożone przez mocarstwa zachodnie.

Zakłócenia nastąpiły po tym, jak Zachód zakazał głównym bankom w Rosji korzystania z Towarzystwa Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT), które umożliwia instytucjom finansowym wysyłanie i odbieranie płatności elektronicznych na arenie międzynarodowej.

Zakłócenia nie trwały jednak dłużej, ponieważ eksporterzy wkrótce znaleźli alternatywne trasy zamiast bezpośredniej wysyłki do Rosji. W wielu przypadkach otrzymują nawet płatności w chińskich juanach.

Wśród alternatywnych krajów trzecich Polska stała się ważnym kierunkiem dalszych dostaw odzieży do Rosji.

Eksporterzy twierdzą, że wybrali Polskę do wysyłania towarów do Rosji i otrzymywania płatności w dolarach amerykańskich.

Polska, która kilka lat temu sprowadziła z Bangladeszu odzież wartą zaledwie kilka milionów dolarów, stała się, choć na papierze, jednym z najważniejszych kierunków eksportu kraju.

Dostawcy twierdzą, że główni polscy importerzy kupują towary hurtowo z Bangladeszu w celu reeksportu do Rosji.

Niezależnie od przyczyny, większy eksport odzieży do Polski okazał się dobrodziejstwem dla Bangladeszu w czasie, gdy największy sektor eksportowy w kraju stoi w obliczu spowolnienia ze względu na zwiększoną inflację na Zachodzie.

Według danych Biura Promocji Eksportu (EPB) eksport odzieży do Polski wzrósł o 19,14 proc. rok do roku, do 884,45 mln dolarów w okresie lipiec-grudzień bieżącego roku podatkowego 2023/24.

Dzięki zwolnieniu z cła w ramach unijnego programu „Wszystko oprócz broni” (EBA) w latach 2020–2021 dostawy odzieży do Polski po raz pierwszy przekroczyły granicę 1 miliarda dolarów, ostatecznie przynosząc w tym roku 1,38 miliarda dolarów – czyli jeden dolar.

READ  Najnowsze aktualizacje wiadomości: Rząd Biden wydaje 1 miliard dolarów na promowanie szybkich testów na Covid

W następnym roku ustanowiono nowy rekord, gdy dostawy osiągnęły 2 miliardy dolarów. Choć eksport odzieży do Polski w latach 2022–2023 spadł o 13,66 proc. do 1,73 mld dolarów, było to w dużej mierze spowodowane wyższą presją inflacyjną.

Z drugiej strony eksport odzieży do Rosji spadł o 26,96 procent do 426,39 mln dolarów w roku budżetowym 23 z powodu ograniczeń związanych z wojną. Jednak w okresie od lipca do grudnia 2024 r. wzrosła o 29,01% do 233,04 mln USD.

Ze względu na panującą przez cały rok mroźną pogodę Polska i Rosja importują z Bangladeszu wiele wyrobów z dzianin i swetrów. Ceny towarów eksportowanych są również wyższe niż pozostałych artykułów odzieżowych.

Rajiv Chowdhury, dyrektor zarządzający Young 4 Ever Textiles Ltd, powiedział, że Polska, licząca 3,75 miliona mieszkańców, sama w sobie jest dużym rynkiem dla Bangladeszu, a niektórzy polscy sprzedawcy detaliczni i marki zaopatrują się w wiele swetrów z tego kraju.

Chowdhury często wysyłał ubrania do Rosji przed rozpoczęciem konfliktu. Obecnie wysyła duże ilości towarów do Polski.

„Ponieważ oba kraje są blisko siebie, odzież jest wysyłana z Polski na rynki rosyjskie drogą lądową” – powiedział Mohammad Hatem, prezes wykonawczy Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Dzianiny w Bangladeszu.

Powiedział, że w ubiegłym roku podaż odzieży do Polski spadła ze względu na problem globalny. „Teraz sytuacja znów się poprawia”.

Według Faruque Hassana, prezesa Bangladeszskiego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Odzieży, LPP, główny polski nabywca, pozyskuje swetry z Bangladeszu.

„Wiele lokalnej odzieży jest wysyłanych do Rosji przez Polskę”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *