Connect with us

Gospodarka

Polska i Węgry próbują zablokować nowy budżetowy mechanizm rządów prawa

Published

on

Polska i Węgry rzucają wyzwanie nowemu mechanizmowi w budżecie Unii Europejskiej, który wiąże płatności z warunkami praworządności, za co oba kraje są ostro krytykowane.

Nowy mechanizm został wbudowany w plan wydatków na lata 2021-27 i fundusz stymulacyjny w wysokości 750 mld euro, aby zrównoważyć wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę bloku.

Uwarunkowania umożliwiają wstrzymanie wypłat w przypadku naruszenia pewnych podstawowych standardów, na przykład podważania niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Środek ten został odrzucony przez Polskę i Węgry, które były ostro krytykowane przez UE za praworządność.

Oba kraje zablokowały przyjęcie budżetu UE i pakietu naprawczego po koronawirusie z powodu sporu.

Na grudniowym szczycie UE szefowie państw i rządów UE osiągnęli kompromis, co oznaczało, że mechanizm zostanie wdrożony dopiero po rozstrzygnięciu ewentualnych skarg przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Polska ogłosiła 11 marca, że ​​złożyła do sądu skargę na ten środek.

„Uważamy, że takie rozwiązania nie mają podstaw prawnych w traktatach, wpływają na kompetencje państw członkowskich i naruszają prawo UE” – powiedział w oświadczeniu rzecznik rządu Piotr Mueller.

„Wypłata środków z budżetu UE powinna opierać się wyłącznie na spełnieniu obiektywnych i konkretnych warunków, które wyraźnie wynikają z przepisów” – powiedział Müller.

W Budapeszcie szef sztabu premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas powiedział, że Węgry rozpoczną podobny proces w tym tygodniu.

„Kwestionujemy zasadę warunkowości przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej wspólnie z Polską” – powiedziała minister sprawiedliwości Judit Varga powiedział na Facebooku.

„Nie możemy utrzymać tego prawodawstwa UE, co poważnie narusza pewność prawa” – powiedziała.

Z raportami Reuters, AFP, AP i dpa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *