Connect with us

Gospodarka

Polska gospodarka bardzo odporna na kryzysy

Published

on

Według Glapińskiego obecny stan polskich finansów jest „najlepszy w historii”.
Andrzej Lange / PAP

W Europie polska gospodarka jest jedną z najbardziej odpornych na kryzys – powiedział prezes polskiego banku centralnego.

„Polska ma bardzo małe zadłużenie wewnętrzne i zewnętrzne” – powiedział Adam Glapiński w wywiadzie, który Sieci będą publikować co tydzień w poniedziałek.

Według Glapińskiego obecny stan polskich finansów jest „najlepszy w historii”.

„Wbrew temu, co się czasem mówi, dług nie jest ryzykiem… Polska prowadzi bardzo racjonalną, konserwatywną politykę finansową. Nasze rezerwy walutowe również szybko rosną, obecnie sięgają prawie 135 mld euro” – powiedział.

Glapiński zaznaczył, że „większość krajów uprzemysłowionych ma dużo większe zadłużenie narodowe niż Polska”.

Prezes Narodowego Banku Polskiego dodał, że wzrost zadłużenia w ciągu ostatniego roku “miał miejsce na całym świecie, gdyż jest niezbędnym elementem działań antykryzysowych. Biorąc pod uwagę rozwój gospodarczy, którego doświadczamy, zjawisko to nie ma. znaczące konsekwencje. “”

„Wciąż mamy relatywnie niski dług publiczny… z każdego kryzysu wychodziliśmy silniejsi, bez strat lub z niewielkimi stratami… za każdym razem, gdy zmniejszamy dystans do liderów, którzy często są mocno dotknięci” – powiedział Glapiński.

Ministerstwo Finansów prognozuje, że w 2020 r. Dług publiczny wyniesie poniżej 50 proc. PKB według polskiej definicji i poniżej 60 proc. PKB według unijnej definicji. W grudniu 2020 r. Dług publiczny wzrósł o 12,8 proc. W porównaniu z rokiem poprzednim.

READ  Lobby biznesowe proponuje radę doradczą w sprawie złagodzenia ograniczeń - The First News
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *