Connect with us

Gospodarka

Von der Leyen odpowiada na oskarżenia Orbána o „bankructwo” UE – EURACTIV.pl

Published

on

Von der Leyen odpowiada na oskarżenia Orbána o „bankructwo” UE – EURACTIV.pl

Szefowa Komisji Ursula von der Leyen odpowiedziała w piątek (30 czerwca) na zarzuty premiera Węgier Viktora Orbána, że ​​UE jest „bankrutem”, które wcześniej publikował w mediach społecznościowych.

Na konferencji prasowej po dwudniowym szczycie UE, na którym Polska i Węgry blokowały porozumienie w sprawie unijnej polityki migracyjnej, von der Leyen zapytano, jak zareaguje na zarzuty Orbána z poprzedniego dnia, że ​​unijne pieniądze zniknęły.

„Wszyscy w Brukseli mają teraz jedno pytanie: gdzie podziały się pieniądze?”, powiedział Orbán w filmie opublikowanym na Facebooku i Twitterze tuż przed szczytem.

Powiedział, że Komisja zaproponowała poprawkę do budżetu UE i „wymagała setek miliardów więcej wkładów od państw członkowskich”.

Węgierski premier powiedział, że rodzi to pytanie, „jak to możliwe, że Unia Europejska może znaleźć się na skraju bankructwa”.

Orbán powiedział, że państwa członkowskie zostaną poproszone o przekazanie kolejnych 50 miliardów euro do budżetu, „aby mogły przekazać je Ukrainie, nawet jeśli nie mają pieniędzy, które już wpłaciliśmy”. chciał pokryć odsetki od poprzednich pożyczek unijnych.

„To są pożyczki, z których Polska i Węgry do tej pory nie otrzymały ani grosza” – powiedział.

7 czerwca Komisja zaproponowała 189,3 mld euro w budżecie UE na 2024 r., w tym prawie 4 mld euro na spłatę unijnych obligacji. Budżet musi zostać wynegocjowany i uzgodniony przez państwa członkowskie i Parlament Europejski w nadchodzących miesiącach.

Orbán dodał, że „nie jest poważne”, że UE „chce więcej pieniędzy na migrację, nie na ochronę granic, ale na przyjmowanie migrantów”.

„Przede wszystkim chcemy wiedzieć, na co zostały wydane wszystkie przekazane przez nas do tej pory pieniądze” – powiedział.

Poproszona o komentarz von der Leyen wyjaśniła, że ​​Orbán nie poruszył tej kwestii, kiedy mieli okazję przemawiać na szczycie.

READ  Dlaczego Polska staje się nowym mocarstwem Europy

Powiedziała, że ​​gdyby zapytał, odpowiedziałaby: „Wszyscy możemy zaświadczyć, że UE jest silna i zamożna oraz że mamy bardzo przejrzysty system podziału władzy: Trybunał Obrachunkowy, Parlament, Rada, prawie po prostu.” by wymienić tylko trzy.”

„Zdecydowanie wspieramy również rządy prawa, w tym walkę z korupcją i zapewniamy jasną odpowiedzialność i przejrzystość we wszystkich instytucjach, które mamy w UE” – powiedziała.

Szef komisji powiedział wcześniej, że w ciągu 16 miesięcy wojny Rosji z Ukrainą egzekutywa UE wycofała z budżetu UE 30 mld euro na wsparcie finansowe dla Ukrainy i że środki te pochodzą głównie z rezerw budżetowych.

„Są one już wyczerpane” – powiedziała, dodając, że UE będzie musiała omówić okres po 2023 r. do końca okresu finansowego w 2027 r. w nadchodzących tygodniach. Powiedziała, że ​​nie było to przedmiotem dyskusji na szczycie i musi zostać omówione na szczeblu ministra finansów.

[Edited by Benjamin Fox]

Dowiedz się więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *