Connect with us

Gospodarka

Szef firmy Pfizer Polska optymistycznie ocenia tegoroczne perspektywy szczepień – The First News

Published

on

„Tylko w tym roku dostarczymy do Unii Europejskiej 500 mln dawek, a one pozwolą na zaszczepienie 250 mln ludzi, czyli ponad połowę całej populacji” – powiedziała Hryniewiecka-Firlej.
Radek Pietruszka / PAP

Polskie plany powstrzymania pandemii koronawirusa w tym roku są wykonalne – powiedział PAP prezes polskiej filii amerykańskiej firmy farmaceutycznej Pfizer.

W ekskluzywnym wywiadzie dla PAP Dorota Hryniewiecka-Firlej powiedziała: „Scenariusz przedstawiony przez ministra (Michała) Dworczyka jest realistyczny”.

Dworczyk, komisarz ds. Szczepień polskiego rządu, powiedział, że Polska chce powstrzymać pandemię do końca 2021 roku.

„Tylko w tym roku dostarczymy do Unii Europejskiej 500 mln dawek, a one pozwolą na zaszczepienie 250 mln ludzi, czyli ponad połowę całej populacji” – powiedziała Hryniewiecka-Firlej.

Ostrzegła jednak: „Pomimo trwającej kampanii szczepień musimy przestrzegać ograniczeń epidemicznych i dbać o siebie nawzajem przez miesiące”.

Hryniewiecka-Firlej powiedziała, że ​​obecna szczepionka Pfizera, stworzona we współpracy z niemiecką firmą BioNTech, jest skuteczna przeciwko mutacjom wirusa SARS-CoV-2 z Wielkiej Brytanii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki.

Jednak firma Pfizer inwestuje obecnie w sieć monitorującą, aby wykrywać nowe warianty koronawirusa.

„W pewnym momencie na pewno pojawi się wariant, który nie jest objęty obecną szczepionką” – powiedziała. „Nasza sieć nadzoru umożliwi nam szybkie zidentyfikowanie nowego wariantu i opracowanie szczepionki przypominającej w ciągu 100 dni”.

Ostrzegła również, że wirus może stać się endemiczny, podobnie jak grypa, co może spowodować regularne szczepienia narażonych grup.

Hryniewiecka-Firlej potwierdziła wcześniejsze plany Pfizera dotyczące wysłania 4,5 mln dawek szczepionki do Polski w pierwszym kwartale 2021 r. I 500 mln dawek do UE do końca roku.

Zaprzeczyła również twierdzeniom, że niedawne problemy z zaopatrzeniem były związane z przyczynami politycznymi lub ekonomicznymi, stwierdzając, że wystąpiły one tylko z powodu niezbędnych zmian w procesach produkcyjnych, które firma wprowadzała w celu zwiększenia mocy produkcyjnych.

Powiedziała, że ​​umożliwiło to firmie Pfizer zwiększenie całkowitej oczekiwanej produkcji z 1,3 miliarda dawek w grudniu 2020 roku do 2 miliardów dawek w tym roku.

Polska firma farmaceutyczna Mabion podpisała niedawno kontrakt na produkcję szczepionek dla konkurenta Pfizera, firmy Novavax. Rząd polski prowadzi także negocjacje z innymi producentami w sprawie uruchomienia dodatkowych linii produkcyjnych w Polsce.

Jednak Hryniewiecka-Firlej wykluczyła możliwość produkcji szczepionki Pfizer w Polsce ze względu na „długi proces i zaangażowanie zasobów technicznych”.

READ  Sukces Świątek pomaga Polsce ożywić nadmorski turniej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *