Connect with us

Gospodarka

Polska Głosowanie w sprawie EU Covid Stimulus opóźnione w maju z powodu sporów koalicyjnych

Published

on

Polska ponownie opóźniła ratyfikację Plan naprawy pandemicznej Unii Europejskiej, który niemal gwarantuje, że spory w koalicji rządzącej spowodują, że termin pod koniec kwietnia nie zostanie dotrzymany.

Jest „bardzo prawdopodobne”, że proces ratyfikacji rozpocznie się na początku maja – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Pakiet wyceniono na około 800 miliardów euro i jest on kluczowym czynnikiem w odbudowie bloku po niszczycielskim wpływie Covid-19 na gospodarkę.

Rząd, który ma niewielką większość w parlamencie, ma trudności z uzyskaniem wystarczającej liczby głosów z powodu sprzeciwu młodszej partii koalicyjnej. Przyznanie premiera, że ​​zatwierdzenie przekroczy koniec tego miesiąca, wskazuje na pogłębiający się podział w sojuszu rządowym i może opóźnić kluczowy element wysiłków UE na rzecz wzmocnienia wyniszczonej wirusami gospodarki.

Partia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odmawia poparcia tej zachęty, argumentując, że pozostawi Polskę na haku za długi innych państw. Szef głównej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz faktyczny przywódca kraju Jarosław Kaczyński ostrzegli, że opory grożą zatopieniem trójstronnego sojuszu rządowego.

Morawiecki wyraził jednak zaufanie do ewentualnej ratyfikacji planu, mówiąc, że partia rządząca prowadzi pełne konsultacje z opozycją i nie jest „szczególnie zaniepokojony” zdolnością kraju do uchwalenia prawa.

Ratyfikacja maruderów

Polska jest jednym z dziesięciu krajów, które jeszcze nie zatwierdziły funduszu naprawczego. Wszystkie państwa członkowskie UE muszą wyrejestrować się, aby móc w pełni funkcjonować. Opóźnienia utrudniłyby blokowi rozpoczęcie zadłużenia i dystrybucji pomocy na wypadek pandemii.

Niemiecki Sąd Najwyższy zdecydował w zeszłym miesiącu o rozpatrzeniu zastrzeżeń do programu. Niektóre państwa członkowskie, w tym Polska, nie przedstawiły jeszcze szczegółów, w jaki sposób zamierzają wydać te pieniądze, podczas gdy niektóre plany zostały ocenione jako Ust.

Podczas gdy „rynki są niespokojne”, napisali w piątek ekonomiści Merrill Lynch, tacy jak Ruben Segura-Cayuela. „Jesteśmy zdenerwowani.”

((Aktualizacje z komentarzem Bank of America w ostatnim akapicie.)

READ  W 2024 roku Polska wyda na obronność ponad 4% PKB
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *