Connect with us

Gospodarka

Oto, jak możesz podnieść swoją emeryturę – powiedział ZUS. Zobacz, co należy zrobić

Published

on

Aby móc ubiegać się o emeryturę na nowych zasadach, trzeba osiągnąć powszechny wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. Będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przeliczenie emerytury może ją zwiększyć. Muszą być ku temu powody, np. B. dodatkowe doświadczenie zawodowe, dodatkowy dochód, który otrzymaliśmy przed lub po przyznaniu emerytury. Zobacz o czym zapamiętać.

Obejrzyj wideo: Smaki Kujaw i Pomorza Sezon 2 – Odcinek 35.

ZUS nalicza emeryturę od każdej składki wpłaconej przez daną osobę po osiągnięciu wieku emerytalnego i zgłoszeniu uprawnienia emerytalnego. Kwota zależy od stażu pracy, wysokości składek i czasu przejścia na emeryturę. Nie jest tajemnicą, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Każdy rok dłuższej pracy zwiększa świadczenie o około 8-10%.

– Zasada jest taka: im dłużej pracujemy, tym więcej składek gromadzi się na koncie emerytalnym i tym częściej są one indeksowane. Po drugie, im później przejdziemy na emeryturę, tym mniej miesięcy dalszego życia, w których podzieliliśmy zdeponowany kapitał na konto ZUS – mówi Krystyna Michałek, rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. – Zasada jest taka: im dłużej pracujemy, tym więcej składek gromadzi się na koncie emerytalnym i tym częściej są one indeksowane. Po drugie, im później przejdziemy na emeryturę, tym mniej miesięcy dalszego życia, w których podzieliliśmy zdeponowany kapitał na konto ZUS – mówi Krystyna Michałek, rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

przeczytaj także

W przypadku emerytur zreformowanych ZUS dolicza składki, które są opłacane po przyznaniu emerytury. Wszystkie emerytury (wczesne, przyznane w wieku ustawowym, częściowe i pomostowe) mogą zostać przeliczone. Świadczenie z tytułu odszkodowania dla nauczycieli nie zostanie przeliczone, jeśli jesteś ubezpieczony po przyznaniu tego świadczenia.

O konwersję mogą ubiegać się zarówno osoby, które przeszły na emeryturę na starych i nowych zasadach, ale tylko wtedy, gdy są ku temu powody, np. B. dodatkowe doświadczenie zawodowe, dodatkowy dochód uzyskany przed lub po przyznaniu emerytury. Więc jeśli pracowałeś po przyznaniu zasiłku, konwersja może być wyższa.

Możesz więc podnieść swoją emeryturę, kapitał też warto przeliczyć

Jednym ze sposobów na podwyższenie emerytury jest złożenie wniosku o przedefiniowanie kapitału początkowego. To ważna część Twojej emerytury i ma ogromny wpływ na wysokość Twojej emerytury. Przykładowo można go przeliczyć na podstawie urlopu wychowawczego, który jest teraz liczony jako okres składkowy wraz z kapitałem (dotyczy osób, które otrzymały decyzję przed 1 maja 2015 r. I nie wystąpiły o zmianę). Warto również sprawdzić, czy dochód z całego okresu zatrudnienia był prezentowany przed 1 stycznia 1999 r. Do obliczenia kapitału.

Często zdarza się, że mamy problemy z udokumentowaniem przeszłych zarobków. Przyczyną może być na przykład likwidacja pracy, która nie zadbała o właściwą archiwizację. Przed 2009 rokiem ZUS akceptował wynagrodzenie „0” za te godziny pracy. Po tym terminie ZUS może zastąpić nieudokumentowane dochody wynagrodzeniem minimalnym z umowy o pracę. Jeżeli znajdziemy lub otrzymamy dokumenty dotyczące wynagrodzenia za lata poprzednie, to obliczenie dochodu może mieć również wpływ na wysokość emerytury.

Innym sposobem na zwiększenie emerytury jest wyciągnięcie oczekiwanej długości życia z tańszych tabel. Emeryt może ubiegać się o ponowne wyliczenie emerytury na podstawie przewidywanej długości życia z najtańszej tabeli, jeśli nie skorzystał jeszcze z tej opcji przeliczenia. Dotyczy to tylko emerytur przyznawanych na nowych zasadach i tylko osób, które złożyły wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, kiedy obowiązywały kolejne tabele, lub osób, które przechodzą na emeryturę w wyższym wieku emerytalnym wszedł.

READ  Estonia, Łotwa i Polska deklarują maksymalną pomoc dla Ukrainy - Kyiv Post

Jak możesz podwyższyć emeryturę? Musisz pilnować terminów

Wniosek o przeliczenie emerytury można złożyć w określonych terminach. Dla pracujących emerytów otrzymujących „stare emerytury” – po zakończeniu kwartału kalendarzowego oraz dla pracujących emerytów, którym ZUS wypłaca „nowe emerytury” – najwcześniej po zakończeniu roku kalendarzowego lub po zakończeniu wszystkich ubezpieczeń emerytalno-rentowych. W innych przypadkach – zawsze.

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *