Connect with us

Gospodarka

Czerwony na GPW. Mercator i CD Projekt odmawiają

Published

on

2020-12-14 18:00

publikacja
2020-12-14 18:00

Zdjęcie: Marek Wiśniewski / Pulse biznesu

WIG20 zakończył w poniedziałek trzecią sesję z rzędu. Wysoką sprzedaż zanotowały między innymi Mercator Papers i CD Projekt. Czerwonemu znów towarzyszyły wysokie obroty.

Po mocnym listopadzie i udanym początku grudnia, w połowie miesiąca indeks znacznie zwolnił. Po spadku o 0,5 proc. i 1,7 proc. w czwartek i piątek, nowy tydzień nie przyniósł dużej zmiany nastrojów. Czerwień ponownie zdominowała indeks, tym razem WIG20 zakończył dzień z 0,6%. pod deską rozdzielczą.

Czerwień zaznaczyła się także na innych głównych indeksach GPW. TIG zakończył dzień spadkiem o 0,6 proc., SWIG80 o 0,7 proc., A mWIG40 nawet o 1,1 proc. Dodatkowo rabatom towarzyszyła wysoka sprzedaż, która na szerokim rynku wyniosła 2,5 mld zł. Polska giełda również słabo zachowywała się na tle zagranicznym. Dziś byliśmy świadkami wzrostu na większości rynków europejskich, a Wall Street powitała tydzień zielenią.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć cudzysłowy / Banker.pl

Jednak problemem z WIG20 ponownie była spółka, która od tygodnia ciążyła na indeksie. Tak, chodzi o CD Projekt, który stracił ponad 25 procent po rozpoczęciu handlu. Później odrobił straty, ale zakończył dzień spadkiem o 7,6%. To odpowiedź inwestorów przede wszystkim na obawy związane z fatalny odbiór konsoli „Cyberpunk„Który okazał się nie do zagrania lub fatalnej jakości dla wielu graczy z powodu złej optymalizacji. Rano firma przeprosiła graczy na Twitterze i ogłosiła aktualizacje, które powinny rozwiązać podstawowe problemy.

Jednak nie tylko CD Projekt był odpowiedzialny za obecny spadek WIG20. Akcje innych dużych spółek również zanotowały znaczące spadki – PKO BP (-1,3%), KGHM (-1,3%), Orlen (-1,7%) i PGNiG (-3,7%). O ponad 3 proc. Tańsze były też JSW i Lotos. Po drugiej stronie rynku nawet prawie 5 proc. Wzrosły papiery Allegro i Tauron. Ponad 2% również zasługuje na uwagę. Pekao i Dino przybierają na wadze.

READ  Polska: Ożywienie rozpoczęło się przed zakończeniem blokady

Mercator okazał się największym oporem dla indeksu spółek średniej wielkości, którego akcje spadły aż o 19,5 proc. Firma nie wydała żadnych ogłoszeń w weekend, pomimo ogłoszenia jutro wideokonferencji na temat „Turbulencji wokół firmy”. Z fundamentalnego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na niedawny raport JP Morgana, w którym analitycy dość negatywnie wypowiadali się na temat wycen niektórych zagranicznych producentów rękawiczek, wskazując, że „nadprzyrodzony okres minął”.

Na szerokim rynku przyciągnęły 13 proc. KCI rośnie. Właściciele wydawców, w tym „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, rosły na pogłoskach, że będzie to kolejny etap nacjonalizacji mediów przez Orlen. Należy pamiętać, że KCI w przeszłości zasłynął z raczej „niekonwencjonalnego” podejścia do kwestii praw inwestorów mniejszościowych.

Adam Torchała

Źródło:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.