Connect with us

Gospodarka

Niemcy i pięć innych krajów UE deklaruje solidarność w obliczu zbliżających się przerw w dostawie prądu – EURACTIV.de

Published

on

Niemcy i pięć innych krajów UE deklaruje solidarność w obliczu zbliżających się przerw w dostawie prądu – EURACTIV.de

Niemcy, Austria, Czechy, Węgry, Polska i Słowacja podpisały protokół ustaleń (MoU) w sprawie zapobiegania ryzyku i solidarności w sektorze energetycznym, ponieważ ryzyko przerw w dostawach prądu staje się bardziej realistyczne, biorąc pod uwagę malejące dostawy energii z Rosji.

Sześć krajów podpisało protokół ustaleń przed spotkaniem ministrów energetyki, które odbyło się w Luksemburgu w poniedziałek (27 czerwca), zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie gotowości na ryzyko z 2019 r.

„Właśnie podpisałem protokół ustaleń z naszymi kolegami z Europy i Europy Wschodniej, że chcemy pomagać sobie nawzajem w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział wicekanclerz i minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck.

Zdaniem EURACTIV, sygnatariusze porozumienia powiedzieli, że „chcą potwierdzić zamiar utrzymania i wzmocnienia współpracy w zakresie gotowości na ryzyko w sektorze energetycznym”.

Zmierzając w następną zimę, kiedy dostawy energii z Rosji są napięte, sześć rządów z wyprzedzeniem koordynuje swoje podejście do najgorszego scenariusza.

Przez cały dzień Habeck próbował przeforsować dodatkowe porozumienia z innymi ministrami ds. energii.

„Dziś rano, a także podczas przerwy obiadowej, uzgodniliśmy takie wstępne umowy lub kluczowe punkty w sektorze elektrycznym, a potem także gazowym z naszymi wschodnioeuropejskimi, a teraz południowo-wschodnimi sąsiadami” – powiedział dziennikarzom po obiedzie.

Miej oko na sytuację

Aby ułatwić kontakt i utrzymać kontakt, kraje chcą „zgromadzić odpowiednich przedstawicieli ministerstw i ekspertów w dziedzinie energii elektrycznej”, aby przygotować się na sytuację, w której dostawy energii elektrycznej są tak ograniczone, że „nie mogą sobie poradzić ze środkami rynkowymi”. rozwiązany”.

Umowy te stworzą kolejną grupę roboczą, w ramach której oczekuje się, że kraje będą „regularnie wysyłać swoich ekspertów na spotkania na szczeblu roboczym (online lub offline) w celu omówienia sytuacji w zakresie bezpieczeństwa dostaw na szczeblu krajowym i regionalnym”.

Zgodnie z umową dane kontaktowe odpowiedzialnego personelu mają być również wymieniane, aby odpowiedzialny organ słowacki mógł otrzymać np. numer telefonu Klausa Müllera, szefa Federalnej Agencji ds. Sieci.

READ  Izraelski laureat Nagrody Nobla mówi, że plan reformy sądownictwa oznaczałby „koniec demokracji”

A następnie, w przypadku zbliżającego się kryzysu lub w obliczu kryzysu, odpowiednie ministerstwa zainteresowanych krajów zamierzają informować się nawzajem o sytuacji, podjętych i planowanych środkach na szczeblu krajowym oraz zidentyfikowanych możliwych środkach regionalnych.

tryb kryzysowy

Środki, które należy podjąć w przypadku kryzysu energetycznego to: ctransgraniczne wykorzystanie wolnych mocy i elastycznych odbiorów, monitorowanie krótkoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, wymiana informacji o wezwaniach do oszczędności dla ludności, wsparcie w sprzęt elektryczny, wiedza i know-how, wykorzystanie generatorów mobilnych oraz wymiana informacje o planach zamknięcia zapotrzebowania

I chociaż kraje zgodziły się „wyjść poza istniejące zasady i środki dotyczące międzyoperatorskich systemów przesyłowych”, [grid operator] Assistance” kwestia wynagrodzenia jest od razu widoczna.

Kraje będą pracować nad „osiągnięciem rozliczenia finansowego za uczciwe zasady” i odpowiednią równowagę między krajami”.

Pokryłoby to przynajmniej koszty wsparcia i dostarczonej energii elektrycznej, a także „inne uzasadnione koszty”, takie jak koszty prawne i rozliczeniowe.

Niemcy już wzmocniły swoją rezerwową flotę elektrowni węglowych, aby przygotować się na najgorsze, podczas gdy Austria wycofała się z wycofywania węgla w 2020 roku.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *