Connect with us

Gospodarka

Niemcy i pięć innych krajów UE deklaruje solidarność w obliczu zbliżających się przerw w dostawie prądu – EURACTIV.de

Published

on

Niemcy i pięć innych krajów UE deklaruje solidarność w obliczu zbliżających się przerw w dostawie prądu – EURACTIV.de

Niemcy, Austria, Czechy, Węgry, Polska i Słowacja podpisały protokół ustaleń (MoU) w sprawie zapobiegania ryzyku i solidarności w sektorze energetycznym, ponieważ ryzyko przerw w dostawach prądu staje się bardziej realistyczne, biorąc pod uwagę malejące dostawy energii z Rosji.

Sześć krajów podpisało protokół ustaleń przed spotkaniem ministrów energetyki, które odbyło się w Luksemburgu w poniedziałek (27 czerwca), zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie gotowości na ryzyko z 2019 r.

„Właśnie podpisałem protokół ustaleń z naszymi kolegami z Europy i Europy Wschodniej, że chcemy pomagać sobie nawzajem w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział wicekanclerz i minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck.

Zdaniem EURACTIV, sygnatariusze porozumienia powiedzieli, że „chcą potwierdzić zamiar utrzymania i wzmocnienia współpracy w zakresie gotowości na ryzyko w sektorze energetycznym”.

Zmierzając w następną zimę, kiedy dostawy energii z Rosji są napięte, sześć rządów z wyprzedzeniem koordynuje swoje podejście do najgorszego scenariusza.

Przez cały dzień Habeck próbował przeforsować dodatkowe porozumienia z innymi ministrami ds. energii.

„Dziś rano, a także podczas przerwy obiadowej, uzgodniliśmy takie wstępne umowy lub kluczowe punkty w sektorze elektrycznym, a potem także gazowym z naszymi wschodnioeuropejskimi, a teraz południowo-wschodnimi sąsiadami” – powiedział dziennikarzom po obiedzie.

Miej oko na sytuację

Aby ułatwić kontakt i utrzymać kontakt, kraje chcą „zgromadzić odpowiednich przedstawicieli ministerstw i ekspertów w dziedzinie energii elektrycznej”, aby przygotować się na sytuację, w której dostawy energii elektrycznej są tak ograniczone, że „nie mogą sobie poradzić ze środkami rynkowymi”. rozwiązany”.

Umowy te stworzą kolejną grupę roboczą, w ramach której oczekuje się, że kraje będą „regularnie wysyłać swoich ekspertów na spotkania na szczeblu roboczym (online lub offline) w celu omówienia sytuacji w zakresie bezpieczeństwa dostaw na szczeblu krajowym i regionalnym”.

Zgodnie z umową dane kontaktowe odpowiedzialnego personelu mają być również wymieniane, aby odpowiedzialny organ słowacki mógł otrzymać np. numer telefonu Klausa Müllera, szefa Federalnej Agencji ds. Sieci.

READ  Dyrektor Generalny WIPO z wizytą w Polsce

A następnie, w przypadku zbliżającego się kryzysu lub w obliczu kryzysu, odpowiednie ministerstwa zainteresowanych krajów zamierzają informować się nawzajem o sytuacji, podjętych i planowanych środkach na szczeblu krajowym oraz zidentyfikowanych możliwych środkach regionalnych.

tryb kryzysowy

Środki, które należy podjąć w przypadku kryzysu energetycznego to: ctransgraniczne wykorzystanie wolnych mocy i elastycznych odbiorów, monitorowanie krótkoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, wymiana informacji o wezwaniach do oszczędności dla ludności, wsparcie w sprzęt elektryczny, wiedza i know-how, wykorzystanie generatorów mobilnych oraz wymiana informacje o planach zamknięcia zapotrzebowania

I chociaż kraje zgodziły się „wyjść poza istniejące zasady i środki dotyczące międzyoperatorskich systemów przesyłowych”, [grid operator] Assistance” kwestia wynagrodzenia jest od razu widoczna.

Kraje będą pracować nad „osiągnięciem rozliczenia finansowego za uczciwe zasady” i odpowiednią równowagę między krajami”.

Pokryłoby to przynajmniej koszty wsparcia i dostarczonej energii elektrycznej, a także „inne uzasadnione koszty”, takie jak koszty prawne i rozliczeniowe.

Niemcy już wzmocniły swoją rezerwową flotę elektrowni węglowych, aby przygotować się na najgorsze, podczas gdy Austria wycofała się z wycofywania węgla w 2020 roku.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *