Connect with us

Gospodarka

Minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu spotyka się z polskimi odpowiednikami w celu omówienia palących kwestii [PHOTO]

Published

on

Minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu spotyka się z polskimi odpowiednikami w celu omówienia palących kwestii [PHOTO]

Fatimy Hasanowej

Minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhun Bayramov spotkał się ze swoimi odpowiednikami na marginesie 29. Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Polsce, aby omówić perspektywy współpracy w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

1 grudnia Jeyhun Bayramov spotkał się z Wysokim Przedstawicielem UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepem Borrellem.

Na spotkaniu omówiono kwestie współpracy Azerbejdżanu z UE w różnych dziedzinach, dalsze perspektywy relacji, a także realizację porozumień osiągniętych w sektorze energetycznym. Obaj panowie wymienili także poglądy na temat wysiłków na rzecz promowania procesu normalizacji między Azerbejdżanem a Armenią oraz roli UE w tym procesie.

Bajramow oskarżył Armenię o utrudnianie procesu pokojowego, łamanie zobowiązań wynikających z porozumień osiągniętych przez przywódców i stwarzanie mylnego obrazu procesu negocjacyjnego. Minister ponownie zwrócił uwagę na istniejące zagrożenie minowe na terenach wyzwolonych spod okupacji.

Josep Borrell z kolei podkreślił strategiczne partnerstwo Azerbejdżanu z UE w sektorze energetycznym oraz ogromny potencjał rozwojowy. Podkreślił też, że UE zamierza nadal wspierać wysiłki na rzecz normalizacji stosunków między obydwoma krajami.

1 grudnia minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Macedonii Północnej Bujarem Osmanim w celu omówienia współpracy obu narodów w różnych dziedzinach, możliwości rozwoju, bezpieczeństwa energetycznego, a także planów i perspektyw współpracy w ramach prezydencji Macedonii Północnej w OBWE w 2023 .

Bayramov obszernie informował swojego odpowiednika o aktualnej sytuacji w regionie, agendzie pokojowej między Azerbejdżanem a Armenią, procesie normalizacji stosunków i pracy Azerbejdżanu na tym obszarze, a także prowokacjach popełnianych przez Armenię, które szkodzą normalizacji .

Minister Osmani wyraził uznanie dla dotychczasowych relacji dwustronnych oraz wysoko ocenił wkład Azerbejdżanu w bezpieczeństwo energetyczne Europy. Mając na uwadze trudności pojawiające się w OBWE, podzielił się przemyśleniami na temat wzmocnienia potencjału Organizacji.

2 grudnia Jeyhun Bayramov spotkał się ze swoim litewskim kolegą Gabrieliusem Landsbergisem. Na spotkaniu omówiono aktualne kwestie aktualnej agendy współpracy obu krajów oraz sytuację w regionie. Zauważyli, że Azerbejdżan i Litwa współpracują na polu politycznym, gospodarczym, edukacyjnym, humanitarnym i innych. Podkreślono znaczenie wzajemnych wizyt i dialogu politycznego dla rozwoju stosunków, omówiono stosunki Azerbejdżanu z UE oraz prace prowadzone w ich ramach.

READ  GOP, demokratyczni parlamentarzyści biorą udział w rozmowach klimatycznych

Jeyhun Bayramov szczegółowo poinformował kolegę o nowych realiach, które rozwinęły się w regionie po drugiej wojnie karabaskiej w 2020 roku, pracach renowacyjnych i budowlanych prowadzonych w okresie powojennym na terenach Azerbejdżanu wyzwolonych spod okupacji ormiańskiej oraz w sprawie otwarcia komunikacji w regionie i kroków podjętych przez Azerbejdżan w celu realizacji programu pokojowego.

Landsbergis zwrócił uwagę na potencjał dalszego rozwoju stosunków między obydwoma krajami i podkreślił wagę wykorzystania tego potencjału. Podkreślono znaczenie realizowanych w regionie projektów związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Minister zaznaczył też, że Litwa popiera proces normalizacji stosunków między Azerbejdżanem a Armenią.

2 grudnia odbyło się kolejne spotkanie ministra spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhuna Bajramowa z jego greckim odpowiednikiem Nikosem Dendiasem, podczas którego obaj panowie wymienili poglądy na szeroki zakres zagadnień z programu współpracy dwustronnej, takich jak kwestie polityczne, gospodarcze, handlowe, energetyczne, humanitarne sektorach, w tym współpraca z organizacjami międzynarodowymi.

Urzędnicy podkreślili znaczenie niedawnych zobowiązań między Azerbejdżanem a Grecją, w szczególności spotkania prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem podczas otwarcia interkonektora gazowego Grecja-Bułgaria (ITUC) 1 października 2022 r.

Minister Bayramov poinformował kolegę o nowych realiach regionalnych po 44-dniowej drugiej wojnie karabaskiej, procesie normalizacji stosunków między Azerbejdżanem a Armenią, działaniach odbudowy w wyzwolonych krajach, a także wyzwaniach Armenii wobec procesu pokojowego.

Na marginesie 29. Rady Ministrów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) czołowy dyplomata azerbejdżański spotkał się także z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid.

Omówili różne aspekty programu współpracy Azerbejdżanu z OBWE, bieżące sprawy w ramach OBWE oraz ostatnie wydarzenia na Kaukazie Południowym. Bayramov poinformował Schmida o pokojowych wysiłkach Azerbejdżanu na rzecz normalizacji stosunków z Armenią, procesie negocjacyjnym, granicy między obydwoma krajami oraz rozminowywaniu wyzwolonych terenów.

Minister zwrócił uwagę na wyzwania Armenii dla procesu negocjacyjnego, rażące łamanie jej zobowiązań, a także problem min przeciwpiechotnych na Ziemiach Wyzwolonych. Podkreślił również potrzebę wsparcia OBWE w celu likwidacji zagrożenia minami lądowymi i realizacji projektów w wielu innych obszarach.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo - The New York Times

Jako współprzewodniczący Grupy Mińskiej OBWE Rosja, Stany Zjednoczone i Francja wynegocjowały pokojowe rozwiązanie konfliktu ormiańsko-azerbejdżańskiego od czasu podpisania niestabilnego porozumienia o zawieszeniu broni z 1994 roku. Wysiłki Grupy Mińskiej nie przyniosły żadnych postępów, ponieważ Armenia odmówiła wykonania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ (822, 853, 874 i 884) żądających natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania jej wojsk z terytoriów Azerbejdżanu, co było główną przeszkodą w rozwiązaniu konfliktu .

Trójstronne porozumienie o zawieszeniu broni, podpisane 10 listopada 2020 roku przez przywódców Azerbejdżanu, Rosji i Armenii, zakończyło trwający od trzech dekad konflikt o azerbejdżański region Górskiego Karabachu, który wraz z siedmioma sąsiednimi regionami znalazł się pod okupacją Armeńskie siły zbrojne w wojnie na początku lat 90.

11 stycznia 2021 r. przywódcy Azerbejdżanu, Rosji i Armenii podpisali drugą deklarację po zakończeniu 44-dniowej wojny. Nowo podpisane oświadczenie ma na celu realizację punktu 9 oświadczenia z listopada 2020 r. dotyczącego odblokowania wszelkiej komunikacji gospodarczej i transportowej w regionie.

Śledź nas na Twitterze @AzerNewsAz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *