Connect with us

Gospodarka

Aktualizacje wiadomości na żywo 2 grudnia: UE osiąga pułap cenowy na rosyjską ropę, USA tworzy więcej miejsc pracy niż oczekiwano

Published

on

© REUTERS

Zatrudnienie w Kanadzie niewiele się zmieniło w listopadzie, ale niewielki wzrost liczby miejsc pracy sugeruje, że rynek pracy pozostał silny pomimo wysiłków Banku Kanady, by schłodzić gospodarkę agresywnymi podwyżkami stóp procentowych.

Gospodarka Kanady dodała w listopadzie 10 100 miejsc pracy, wynika z opublikowanych w piątek danych Statistics Canada. To przebiło oczekiwania ekonomistów dotyczące wzrostu o 5 000 miejsc pracy, ale w październiku spadło poniżej 108 000 miejsc pracy, co odwróciło utratę miejsc pracy w okresie letnim i przywróciło zatrudnienie do ostatniego szczytu w maju.

Stopa bezrobocia spadła o 0,1 punktu procentowego do 5,1 procent, przekraczając oczekiwania ekonomistów na poziomie 5,3 procent i zbliżając się do rekordowo niskiego poziomu 4,9 procent w czerwcu i lipcu.

Wskaźnik aktywności zawodowej, który mierzy liczbę pracowników zatrudnionych lub aktywnie poszukujących pracy, spadł w listopadzie o 0,1 punktu procentowego do 64,8 procent, z niedawnego szczytu 65,4 procent w lutym i marcu.

Listopadowy przyrost miejsc pracy był powszechny we wszystkich branżach, w tym w finansach, ubezpieczeniach, nieruchomościach, wynajmie i leasingu oraz produkcji. Zmniejszyło się natomiast zatrudnienie w budownictwie oraz handlu hurtowym i detalicznym.

Średnia stawka godzinowa pracowników umysłowych utrzymywała się w listopadzie na poziomie powyżej 5 procent przez sześć kolejnych miesięcy, co może wywrzeć presję na Bank of Canada, który stara się obniżyć wzrost płac, aby walczyć z inflacją.

Przedstawiciele banku centralnego spotkają się 7 grudnia, aby podjąć ostateczną decyzję dotyczącą stóp procentowych w tym roku. Niska stopa bezrobocia, wysokie średnie stawki godzinowe i silny rynek pracy mogą skłonić bank do bardziej agresywnej podwyżki stóp na następnym posiedzeniu w celu spowolnienia wzrostu, pomimo komentarzy prezesa banku Tiffa Macklema, że ​​to robi zbliża się do końca cyklu zacieśniania monetarnego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *