Connect with us

Zabawa

Reżyser: Tytuł biografii polskiego kardynała ma podwójne znaczenie

Published

on

Reżyser: Tytuł biografii polskiego kardynała ma podwójne znaczenie

WASHINGTON (CNS) – polski filmowiec Michał Kondrat powiedział, że tytuł jego najnowszego filmu, PROROK, ma dwa znaczenia.

Film biograficzny o XX-wiecznym polskim kardynale Stefanie Wyszyńskim, zagłębia się w całoroczną operację Polskiej Partii Komunistycznej mającą na celu delegitymizację go. Prorok to nazwa „misji pozbycia się kardynała i obalenia Kościoła katolickiego” – powiedział Michał Kondrat, reżyser filmu.

Ale nosi to imię także dlatego, że beatyfikowany w 2021 r. kardynał Wyszyński „odkrył Karola Wojtyłę” – powiedział. „I wspierał Karola Wojtyłę, (późniejszego) papieża Jana Pawła II. Utorował drogę papieżowi Janowi Pawłowi II”.

„PROPHET” miał limitowaną emisję na wybranych ekranach w USA 15 i 17 listopada w ramach serii specjalnych pokazów Fathom Events.

Sławomir Grzymkowski gra kardynała Stefana Wyszyńskiego w scenie z filmu PROROK z 2022 r. Polskojęzyczny film jest kroniką życia beatyfikowanego w 2021 r. kardynała i jego krucjaty w obronie Kościoła katolickiego w Polsce. (Fot. CNS/Łukasz Szeląg, dzięki uprzejmości Kondrat Media)

W czasie wywiadu wideo Kondrata z Katolickim Serwisem Informacyjnym z jego domu w Polsce 8 listopada, nie miał on nawet premiery w Polsce. Jednak gdy pojawi się na dużym ekranie, będzie można go zobaczyć tylko na kilku ekranach w niektórych największych miastach kraju.

Ale „dostaliśmy bardzo dobre opinie od pierwszych widzów” – powiedział Kondrat. Jest później pokazywany we Francji, Hiszpanii, Anglii i Ameryce Łacińskiej.

„Wybrałem go (jako temat do filmu), bo byłem pod wrażeniem jego siły i odwagi, a to po prostu bardzo ważna osoba” – powiedział Kondrat. „Dzięki jego łasce kardynał Wojtyła został Janem Pawłem II. Można powiedzieć, że przyczynił się do zniszczenia komunizmu w Polsce i Europie Wschodniej. Jest bardzo silny w Polsce, ale nie tylko w Polsce.”

„PROROK” – dodał – „jest bardzo dobry na dziś ze względu na Ukrainę i wojnę ukraińską. Ponieważ tego właśnie chce (prezydent Rosji Władimir) Putin: powrotu do ery komunistycznej. Myślę więc, że jeden z tematów filmu jest bardzo, bardzo aktualny”.

W filmie jest trochę nagości i wulgaryzmów. W scenie otwierającej film więzień, którego widzowie dowiadują się później, że jest polskim biskupem, zostaje wyciągnięty nago z celi, by stać się ofiarą tortur.

READ  Rejestracja dostawcy usług telekomunikacyjnych w Polsce - media, telekomunikacja, IT, rozrywka

Istnieje również kilka odosobnionych przypadków, w których postać mówi brzydkie słowo zaczynające się na literę „F”.

„To był język, którego używali” – powiedział Kondrat, odnosząc się do urzędników partii komunistycznej.

Niektóre postacie są zestawione razem, aby posunąć naprzód narrację, „aby pokazać, że kardynał Wyszyński był bardzo blisko ludzi” – powiedział Kondrat CNS, zauważając, że „na przykład, kiedy wraca z Watykanu”, pierwszą rzeczą, którą robi, jest iść do „Choroby – Matki Kazi”.

Kazia jest dziewczyną dorastającą na ulicach Warszawy, ponieważ jej mama jest ciągle chora. Później staje się obiektem miłosierdzia kardynała, dając mu sposobność głoszenia miłości i przebaczenia w obliczu nienawiści i ucisku.

Kondrat powiedział, że największym wyzwaniem podczas filmowania była scena starcia z grudnia 1970 roku między strajkującymi stoczniowcami w Gdańsku – późniejszej siedzibie ruchu robotniczego „Solidarność” – a polską policją. Według Kondrata scena wymagała 400 statystów, 200 osób w grupach rekonstrukcyjnych i około 40 kaskaderów.

Film ten, zatytułowany po polsku „Prorok”, jest czwartym filmem Kondrata. Wszystkie poprzednie trzy miały motywy religijne, w tym Faustyna: Miłość i Miłosierdzie , która miała własne pokazy Fathom wkrótce po premierze w 2019 roku; pozostałe dwa to „Czyściec” i „Dwie Korony”.

Wszystkie cztery zostały częściowo sfinansowane przez Fundację Filmową Maksymiliana Kolbego, polską organizację non-profit zajmującą się promocją filmów o tematyce religijnej.

Filmy religijne stały się narzędziem Kondrata, ponieważ „wszystko, co oglądasz, pomaga ci stać się osobą, którą się stajesz” – powiedział. „Dlatego uważam, że ważne jest, aby robić filmy o dobrych wartościach. Ponieważ myślę, że ludzie znów zobaczą[ten]rodzaj filmu”.

Niewykluczone, że jego kolejny film również otrzyma wsparcie finansowe. Kondrat nie ujawnił tytułu, ale scenariusz jest po angielsku i po angielsku będzie robiony – powiedział. „Film opowiada o grupie ludzi, którzy idą na śmierć, a akcja rozgrywa się w czyśćcu. To będzie coś w rodzaju science fiction”.

READ  Bushali odwołuje koncert w Polsce

Uwaga wydawcy: Więcej informacji na temat filmu „PROROK” można znaleźć na stronie https://prophet2022.com.

Przeczytaj więcej recenzji filmów i programów telewizyjnych

Copyright © 2022 Catholic News Service/Konferencja Biskupów Katolickich USA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *