Connect with us

Gospodarka

Polski Sejm nie przegłosował uznania Federacji Rosyjskiej za państwowego sponsora terroryzmu

Published

on


Sejm RP nie podjął uchwały uznającej Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm.

Stało się tak za sprawą poprawki partii rządzącej, która zdaniem opozycji została przez nią zablokowana ZACIER.

Należy zauważyć, że podczas wieczornej dyskusji poprzedzającej głosowanie frakcje i ugrupowania jednogłośnie poparły rezolucję. Kłopoty zaczęły się, gdy zaszła zmiana w sprawie śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

„Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu MH17 malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 r., w którym zginęło 298 pasażerów i członków załogi, a także za katastrofę samolotu 101 Polskich Sił Powietrznych pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r. Zginęło 96 osób na pokładzie , w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, polskich urzędników, wyższych dowódców wojskowych Polski i NATO oraz posłów na Sejm RP”. – czytamy w dokumencie.

Przed głosowaniem opozycja zażądała przerwy w poprawce, ale wniosek został odrzucony. Sprawozdawca Komisji Spraw Zagranicznych Pavel Koval z opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej ocenił to jako kompromis, który „niszczy kompromis”.

Po nieudanym głosowaniu opozycja zażądała przedstawienia uchwały bez poprawek. Z ich budek rozległy się okrzyki: „rosyjscy agenci!” W rezultacie mówca nazwał sytuację skandalem i przeszedł do kolejnego głosowania.

„Człowiek, który wysadził w powietrze bardzo dobrą, przemyślaną wspólną uchwałę Sejmu uznającą Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm. A co robi Antoni Matserewicz? Proponuje poprawkę stwierdzającą, że Rosja jest odpowiedzialna za zabójstwo Prezydenta RP. Matserewicz chce razem z Kaczyńskim wciągnąć Polskę w wojnę z Rosją? – szef frakcji „Koalicja Obywatelska”, Borys Budka był oburzony.

Fiasko głosowania zaskoczyło polskiego ministra ds. europejskich. Okazało się, że Szymon Andrzej Szynkowski vel Sęk przyszedł na głosowanie prosto z lotniska, by nie przegapić rozważenia sensownej uchwały.

„Ta postawa dziwi mnie tym bardziej, że instytucje międzynarodowe, w tym Parlament Europejski w 2015 r., następnie Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w październiku 2018 r., następnie Parlament Europejski w kolejnej rezolucji przyjętej kilka dni temu potępił Rosję za jej działań – oczywiście w 2015 r. miało to łagodniejsze znaczenie, ale już wtedy w treści uchwały pojawiała się wzmianka o katastrofie smoleńskiej”, powiedział minister.

READ  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce sięgają 12,3 proc. - Pierwsze wiadomości

Nie ustalono jeszcze, kiedy Seimas powróci do rozpatrzenia tej rezolucji.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *