Connect with us

Gospodarka

Kursy walut: co dalej z złotym?

Published

on

Jak powiedział Konrad Białas, główny ekonomista DM TMS Brokers, wartość 4,50 za euro przewyższa podstawową wartość złotego. Jednak przed świętami Bożego Narodzenia wystarczająco dużo osób może nie chcieć kupować polskiej waluty, biorąc pod uwagę ryzyko dalszej interwencji NBP

Strateg rynku stopy procentowej Mirosław Budzicki zakłada, że ​​rentowności bonów skarbowych mogą w najbliższym czasie dalej spadać.

– Złoty od rana pokazał presję ze strony rynków zagranicznych związaną z obawą przed nowym wariantem koronawirusa. W dniu takim jak ten, kiedy na rynku nagle wzrasta awersja do ryzyka, długie pozycje na najbardziej ryzykownych aktywach są zamykane, a dolar i obligacje rządowe zyskują. Jeszcze wyraźniej widać to przed świętami Bożego Narodzenia. Inwestorzy oczekują mniejszej płynności w najbliższej przyszłości, dlatego chcą jeszcze bardziej trzymać się z dala od rynku – powiedział Konrad Białas.

– Przy takiej ucieczce od ryzyka trudno wskazać poziomy, które mogłyby obronić złotego. Ponadto inwestorzy są ostrożni co do lokalnej waluty. Wobec piątkowej interwencji NBP na rynku walutowym i związanego z tym gwałtownego wzrostu kursu EUR / PLN, nie chcą szukać atrakcyjnych poziomów do kupna złotego – dodał.

Interwencja NBP w piątek chwilowo pchnęła EUR / PLN w okolice 4,50, ale na koniec dnia złoty odrobił część strat. W poniedziałek złoty dalej osłabiał się wobec euro, nawet o 0,04 zł do 4,52, a na koniec dnia ustabilizował się w okolicy 4,50.

Ekonomista ocenił, że poziom 4,50 wobec euro nie odzwierciedla podstawy do wyceny złotego.

– Jeśli RPP zasygnalizuje, że nie będzie dalszych interwencji, kurs może spaść. Aprecjację złotego ograniczają oczywiście obawy inwestorów o rozwój pandemii, ale mogą się wkrótce okazać, że w poniedziałek ryzyko to zostało przecenione – powiedział.

READ  Zjednoczone państwo europejskie to niebezpieczna utopia – mówi premier - The First News

– Po wejściu inwestorów z Wall Street widać już, że długoterminowy trend osłabienia dolara w stosunku do EUR / USD ponownie nadrabia zaległości. Zagraniczni inwestorzy również rozważają pakiet fiskalny USA, który częściowo niweluje obawy europejskich inwestorów – dodał.

Na koniec poniedziałkowej sesji kurs EUR / PLN wyniósł 4,50, a USD / PLN blisko 3,69. W ciągu dnia złoty osłabił się nawet do 4,52 wobec euro i 3,73 wobec dolara.

EUR / PLN

 • Cena zakupu
  4.4922

 • Kurs sprzedaży
  4.4957

 • Maks
  4.5238

 • Minimum
  4.4812

 • Średni kurs wymiany
  4.4940

 • Referencyjna stopa procentowa
  4.4781

W poniedziałek rentowności obligacji skarbowych spadły zarówno w kraju, jak i na rynkach bazowych. Krajowe 10-letnie obligacje osiągnęły 1,22%, o 5 punktów bazowych mniej niż w piątek.

– Na krótką metę istniało ryzyko pandemii. Dzisiejsze notowania pokazują, że nastąpił duży odpływ kapitału w kierunku bezpiecznych aktywów, skutkujący spadkiem rentowności. Rentowności mogą przejściowo spaść w najbliższych dniach, na krajowych 10-letnich obligacjach nawet do 1,2%, ale do końca roku spodziewam się stabilizacji na poziomie 1,25% – powiedział Mirosław Budzicki, strateg stóp procentowych.

Na koniec grudnia akcje 2-letnie mogą być blisko 0,05%, a 5-letnie nawet 0,45-0,5%.

Na rynkach bazowych rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wynosi 0,931 proc. (-1,7 pb.) I Niemców -0,583 proc. (-1,2 pz).

***.

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Ponad 20000 zł czekających każdego dnia – kliknij i sprawdź »

W tym roku obchodzimy 20-lecie istnienia i mamy dla Państwa niespodziankę. Masz dziś szansę wygrać duże pieniądze! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia możesz wygrać co najmniej 20 000 zł, aw wybrane grudniowe dni nawet 40 000 zł! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij w link Gram teraz za dużo pieniędzy!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.