Connect with us

Gospodarka

Indeksowanie 2021 – obliczenia. Jest decyzja rządu. Będzie to wzrost emerytur od marca [22.12.2020 r.]

Published

on

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wysoka będzie indeksacja emerytur w 2021 roku? Czy podobnie jak w latach poprzednich gwarantowana jest minimalna wysokość podwyżki oprócz procentowej waloryzacji? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące waloryzacji na kolejny rok. W galerii przedstawiamy wyliczenia – sprawdź, o ile wzrosną emerytury od marca 2021 roku.

Obejrzyj wideo: Dyskonty, supermarkety, hipermarkety – jaka jest różnica?

Jak informowaliśmy we wtorek 15 grudnia, Rada Ministrów przyjęła tę propozycję Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i kilka innych czynności.

Indeksacja emerytur w 2021 r

Wynika z tego, że w 2021 r. – podobnie jak w latach poprzednich – Nastąpi waloryzacja emerytur w ujęciu kwotowym i procentowym. Oczekuje się podwyższenia wszystkich emerytur wskaźnik indeksacji 103,84 proc.z gwarantowaną kwotą podwyższenia 50 zł (W 2020 było to 70 zł). Jak to prowadzi do określonych emerytur? Zobacz obliczenia w galerii:

Emerytury 2021 Co ustalił rząd?

Najniższa korzyść wzrasta do:

  • 1250 Zł (brutto) za najniższą emeryturę, rentę inwalidzką, rentę rodzinną i rentę socjalną,
  • 937,50 Zł (brutto) za najniższą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

A co z innymi korzyściami?

  • W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty z III grupy kwota wyrównawcza wynosi co najmniej 37,50 Zł.
  • W przypadku osób pobierających emeryturę częściową wysokość waloryzacji nie może być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. H. 25 Zł.
  • Aby zwiększyć świadczenie przedemerytalne, do świadczenia przedemerytalnego doliczana jest kwota 50 Zł.
  • Do zrobienia 2450 Zł, czyli limit przyznawania odszkodowań, jest podwyższany zgodnie z ustawą o działaczach antykomunistycznej opozycji i osobach prześladowanych z powodów politycznych.
  • Do zrobienia 1750 Zł, miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń został podwyższony i uprawnia do zasiłku uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • Wysokość gwarantowanej wcześniejszej emerytury, jaka przysługuje w przypadku, gdy uprawniony uzyskuje dochód równy kwocie skutkującej obniżeniem świadczenia, została podwyższona do 630,50 Zł.
READ  Polska: Przemówienie prezesa NBP jest echem wypowiedzi RPP Snap

przeczytaj także

Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 marca 2021 r., Z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie następnego dnia po ogłoszonej dacie.

Waloryzacja – warto wiedzieć

Ministerstwo Finansów oblicza wzrost emerytur w danym roku, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • Inflacja gospodarstw wiekowych – wzrost cen dóbr (statystycznie większości) kupowanych przez seniorów
  • Wzrost płac realnych w roku przed indeksacją.

Dlatego ostateczny indeks indeksacji poznamy dopiero w lutym 2021 r., Kiedy GUS opublikuje powyższe dane. Rząd zakłada Koszt waloryzacji w 2021 roku wyniesie 9,6 mld zł.

Sprawdź pomysły na prezenty świąteczne

Materiały promocyjne dla partnerów

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.