Connect with us

Gospodarka

500 plus zostanie zawieszone w 2021 roku? Ministerstwo Rodziny składa ważne oświadczenie. Jakie będą zmiany w 500 plusie [21.12.2020]

Published

on

Nie ma mowy o wstrzymaniu wypłaty środków z programu Rodzina 500 plus od 1 stycznia. Ogłoszenie, które zamieściło w Internecie podszywający się pod rząd serwis WWW, to fałszerstwo, o którym od razu poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, natomiast w budżecie państwa na 2021 r. Została zarezerwowana kwota odpowiadająca 500 wpłatom. w obecnym kształcie. Nie oznacza to, że program nie zmieni się w 2021 roku.

W zeszłym tygodniu sensacją była informacja z rzekomego rządowego portalu, że wypłata świadczeń zostanie zawieszona z początkiem 2021 roku. „Ze względu na kwestie budżetowe związane z pandemią koronawirusa od 01.01.2021 r. Zawieszonych zostanie ponad 500 płatności. Rząd pracuje obecnie nad alternatywnymi rozwiązaniami w postaci ulg podatkowych dla wychowawców dzieci” – informuje portal bardzo podobny do rządu .

Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szybko zareagowało, stwierdzając, że informacje są niedokładne, podobnie jak portal, który udawał ministerstwo, które dostarczało taką wiadomość. „Notatka na #FakeNews‼ W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie ma pracy, która mogłaby zmienić zasady wypłaty zasiłku na dziecko powyżej 500 roku życia. W budżecie na 2021 r. Zapewniono środki na ten cel” – odpisało Ministerstwo Rodziny na Twitterze .

Jest jednak pewne, że najpóźniej do czerwca 2021 r. Nastąpi zmiana programu Rodzina 500 plus.

Czy program Rodzina 500+ zostanie zlikwidowany lub przynajmniej zawieszony w związku z recesją gospodarczą wywołaną przez koronawirusa? A może na odwrót – indeksowanie, ponieważ inflacja już znacznie zmniejszyła siłę nabywczą korzyści. Aby zachować jego realną wartość, dobrze byłoby ją zwiększyć np. O 100 zł, a następnie corocznie indeksować na przykładzie indeksacji emerytur. To drugie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, a to, czy blokada powtórzy się, zależy od tego, czy jest wystarczająco dużo pieniędzy na program w jego obecnej formie.

Faktem jest, że jeszcze zanim COVID powrócił do obecnego poziomu, rząd był pod presją dużego deficytu. Według obecnych założeń budżet nie przekroczy 80 mld zł, co oznacza, że ​​rząd będzie musiał tak dużo pożyczyć – głównie poprzez emisję bonów skarbowych: obligacji i weksli. Żeby znaleźć chętnych do ich kupna w zagranicznych instytucjach finansowych, musi zaoferować atrakcyjne oprocentowanie, a tak duża suma pożyczki z pewnością zwiększy koszt tych pieniędzy, a wraz z nimi całkowity i już gigantyczny dług publiczny.
Ale faktem jest też, że w budżecie na 2021 r. Na program Rodzina 500 plus, tj. H. Tyle, ile kosztuje w obecnej – niezmienionej – formie.

READ  Prowadź biznes w cieniu wojny

W czwartek (17 grudnia 2020 r.) Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2021 r. W budżecie rząd przyjął, że możliwa jest zrównoważona polityka budżetowa. Według polityków PiS w Sejmie wypłaty z rodziny programu 500 plus i dodatkowe emerytury planowane są na 2021 r. (13. i 14.).

Budżet na 2021 rok zakłada m.in.

  • Przychody z CIT – 37,1 mld zł
  • Dochody z PIT – 69,3 mld zł
  • 13. i 14. wypłata emerytury – 22,7 mld zł
  • Wpłaty z programu 500 plus – 41 mld zł

– Przyjęty budżet na 2021 r. Jest dostosowany do tego trudnego okresu, aby utrzymać i wspierać rozwój gospodarczy, a z drugiej strony nie rezygnować ze świadczeń społecznych – powiedział przewodniczący sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk.

Sejm przyjął Budżet kraju na 2021 rok z deficytem na koniec roku 82,3 mld zł.

Rodzina 500 plus: kupony zamiast gotówki

Na początku sierpnia, kiedy w polskich warunkach można było szybko uruchomić nowy program, który jest obsługiwany tylko na platformie cyfrowej, wicepremier Jadwiga Emilewicz w jednym ze swoich wypowiedzi dla mediów zasugerowała, że ​​flagowiec również powinien zostać uruchomiony W przyszłości usługa 500 plus będzie mogła zostać „wypłacona” w formie elektronicznego vouchera.
Byłoby to wielka korzyść dla rządu – uzyskałby kontrolę zarówno obiektywną, jak i subiektywną. Z jednej strony mogłaby stworzyć listę firm, które będą wspierać program – wyłączając część firm z tej grupy. Po drugie, aby ograniczyć na przykład swobodę wydawania pieniędzy z programu, które, nawet jeśli nie są wykorzystywane na zakup alkoholu lub innych używek, przeznaczane są na cele niekoniecznie związane z dziećmi.
Co prawda cytowane stwierdzenie wywołało burzę i nawet sam J.Emilewicz wycofał się z takiego rozwiązania, ale …

TO JEST WAŻNE!. Kliknij i przeczytaj!

TO JEST WAŻNE!. Kliknij i przeczytaj!

Rodzina 500 plus: W budżecie nie ma pieniędzy, więc …

Już w połowie września kolejną kontrowersję wywołały opinie pracodawców, że rząd zawiesi program ze względu na ogromny deficyt w budżecie na 2021 rok. W końcu deficyt oznacza, że ​​wykorzystujemy pieniądze, których jeszcze nie zarabiamy. Tak naprawdę to nasze dzieci zarobią – te same, za które obecnie dostajemy 500 zł miesięcznie, a na pewno same nie dadzą sobie rady. Dług publiczny jest tak wysoki, że nawet nienarodzone dzieci i ich dzieci, tj. H. Nasze wnuki i prawnuki.
Dodajmy do zestawu głosy samych kręgów rządzących – z nie znieść ani nie zawiesić programu Rodzina 500 plus, ale powrócić do jego pierwszej wersji, czyli zastosować kryterium dochodowe dla pierwszego dziecka w rodzinie.

READ  Potencjalny rosyjski zakaz energetyczny powoduje gwałtowny wzrost cen ropy; Polska, USA w rozmowach o odrzutowcach

W ostatnim czasie pojawia się pytanie, czy świadczenia w programie „Rodzina 500 plus” rosną. Niestety z najnowszych doniesień wynika, że ​​nie jest to możliwe. Informację tę potwierdził wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który Zapytany o waloryzację odpowiedział, że na program 500 plus w 2021 r. Udostępniono 40 mld zł. Koszty te nie obejmują podwyższenia świadczeń rodzinnych.
Przypominamy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w programie „Rodzina 500+” od 1 lipca 2019 r. Zasiłek wychowawczy będzie przysługiwał na każde dziecko do 18 roku życia, niezależnie od dochodu rodziny.

Rodzina 500 plus: zawiesić – tak, znieść – nie

Jednak obecnie jest pewne, że do końca miesiąca na każde dziecko trzeba zapłacić 500 zł miesięcznie do końca maja. Następnie musisz złożyć nowy wniosek i to się rozpocznie nowy okres obowiązywania. Fakt ten może być również dobrą wymówką do zmiany.

Rodzina 500 plus: aktualnie obowiązujące prawo

Obecny okres zasiłkowy 2019/2021, na który ustalone jest prawo do zasiłku rodzinnego, został przedłużony do 31 maja 2021 r. Bez konieczności składania kolejnego wniosku o zasiłek rodzinny, aby móc dalej otrzymywać zasiłek w 2020 r.
Od 2021 roku obowiązuje docelowy roczny okres trwania świadczenia od 1 czerwca do 31 maja następnego roku (aby kwalifikować się do zasiłku rodzinnego po 31 maja 2021 r., Wnioski można składać elektronicznie od 1 lutego 2021 r. I od 1 kwietnia tradycyjną drogą w urzędzie lub pocztą).

Rodzina 500 plus. prawdziwe perspektywy

Jedna rzecz to uspokajające komunikaty od polityków, a druga to bezwzględna gospodarka. Według standardów EUROSTATU inflacja w Polsce wynosi 5 proc. Oprócz tego, że jest najwyższy w Europie, trzeba go porównać ze stopami procentowymi. Podobnie jak w innych krajach UE, te z kolei są bliskie zeru. Po prostu tam inflacja jest bliska zeru.
Co to oznacza w praktyce? Inflacja to podatek. Płacą za to ci, którzy mają oszczędności, bo w tych warunkach zmniejszają się one o prawie 5%. rocznie. Kiedy przestaną wydawać oszczędności, zaczyna się hiperinflacja. Rząd nie znajdzie chętnych do kupna obligacji, aby „zakryć” dziurę w budżecie, ponieważ bez względu na dochody nikt ich nie kupi.
Więc po prostu nie będzie pieniędzy na programy społeczne, a tego nie zrekompensują uspokajające oświadczenia polityków.

READ  Europa Środkowa to wspólnota wspólnych przedsięwzięć

a]https://strefabiznesu.pl/nowe-emerytury-stazowe-po-zmanie-przepisow-na-emeryture-przejdziesz-nawet-przed-60-rokiem-zycia-26092020/ar/c3-15200046; Wcześniejsza emerytura – staż emerytalny dla osób, które wcześnie rozpoczynają pracę! Nowe przepisy dają kobietom i mężczyznom prawo do przejścia na emeryturę przed 60. rokiem życia, a najniższa emerytura gwarantowana w 2021 roku wyniosłaby 1560 zł. Aby dowiedzieć się więcej o tym projekcie, kliknij teraz ten tekst![/a]

Sprawdź pomysły na prezenty świąteczne

Materiały promocyjne dla partnerów

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *