Connect with us

Gospodarka

Raport miesięczny PCPM Polska i Ukraina – lipiec 2022 – Polska

Published

on

Raport miesięczny PCPM Polska i Ukraina – lipiec 2022 – Polska

Załączniki

Sytuacja humanitarna w Polsce.

Według stanu na 20 lipca 2022 r. około 1,9 mln ukraińskich uchodźców pozostaje w Polsce lub uciekło do innych krajów UE przez Polskę. Polski Instytut Ekonomiczny, Uniwersytet Warszawski i PCPM niezależnie szacują liczbę ukraińskich uchodźców w Polsce na 1,3-1,5 mln. W polskim systemie ubezpieczeń społecznych PESEL zarejestrowanych jest 1,2 mln ukraińskich uchodźców, z czego ok. 528 tys. (44%) to dzieci. Kobiety stanowią kolejne 44%, a osoby starsze 8%. W przeciwieństwie do innych kryzysów związanych z uchodźcami ponad 50% dorosłych uchodźców znalazło pracę i prowadzi działalność na własny rachunek.

PCPM koncentruje swoją pomoc humanitarną na trzech najsłabszych grupach, które nie mają dostępu do rynku pracy: a) kobiety z małymi dziećmi, b) osoby starsze ic) osoby niepełnosprawne. Chociaż polski rząd wypłaca zasiłki na dzieci w wysokości 500 zł miesięcznie, inne rodzaje finansowanej przez państwo pomocy humanitarnej lub społecznej nie zostały jeszcze rozwiązane.

Sektor: Podstawowe potrzeby

Ukierunkowany program pomocy gotówkowej. Od marca 2022 r. PCPM realizuje drugi co do wielkości program pomocy pieniężnej dla uchodźców ukraińskich w Polsce. Dzięki dofinansowaniu z CARE USA, IRC i HelpAge (Wielka Brytania), PCPM uruchomił program Targeted Cash Assistance Program (TCAP). Ogólnopolski program koncentruje się na a) osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach oraz b) ukraińskich emerytach i rencistach powyżej 60 roku życia. Okres świadczenia pieniężnego wynosi 6 miesięcy. Dzieci nie są objęte TCAP, ponieważ powinny korzystać z 500 zł zasiłku na dziecko wypłacanego przez polski rząd. Do tej pory w Warszawie i innych miastach zarejestrowano 3000 rodzin, a kolejne tysiące mają zostać zarejestrowane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy za pośrednictwem Warszawskiego Centrum Pomocy Gotówkowej PCPM i zespołów mobilnych.

Pomoc pieniężna UNHCR w Lublinie. PCPM realizuje finansowany przez UNHCR program pomocy pieniężnej dla uchodźców ukraińskich w województwie lubelskim. Te świadczenia pieniężne są również skoncentrowane na uchodźcach szczególnie narażonych, głównie na osobach niepełnosprawnych i cierpiących na choroby przewlekłe. Do tej pory z pomocy tej skorzystało około 1400 rodzin, a do końca sierpnia ma zostać przyjętych kolejnych 1600. PCPM prowadzi rejestr w Lublinie, mieszczący się w jednej ze szkół prowadzonych przez władze lokalne, a także zespoły pomocowe odwiedzające domy kultury w całym regionie, w tym w powiatach przygranicznych z Ukrainą.

gotówka do wynajęcia to sztandarowy program PCPM, który działa od 2012 roku na rzecz pomocy syryjskim uchodźcom w Libanie, a po 2014 roku także na Ukrainie. Przy wsparciu Tajwanu PCPM przygotowuje się do uruchomienia pilotażowego programu pomocy gotówkowej w Lublinie i województwie lubelskim, aby pomóc lokalnym władzom w odciążeniu świetlic środowiskowych.

Biuro PCPM na Ukrainie ostrzega, że ​​setki tysięcy cywilów może wymagać ewakuacji ze zniszczonych wiosek w pobliżu linii frontu, gdzie brak żywności, wody, prądu i ogrzewania uniemożliwia przetrwanie zimy. W tym zakresie PCPM chce wspierać tworzenie w istniejących schroniskach środowiskowych dla przybywających uchodźców schronień interwencyjnych.

Centrum tranzytowe na dworcu Warszawa Wschodnia, który od marca 2022 roku jest wspólnie obsługiwany przez Norweską Radę ds. Uchodźców (NRC) i PCPM przy ul. Lubelskiej (ul. Lubelskiej), dzięki zoptymalizowanemu układowi będzie działał co najmniej do września 2022 roku. Większość uchodźców przyjeżdża teraz autobusami, w tym częściowo regularnymi autobusami z Zaporoża i autobusami ewakuacyjnymi PCPM z Krzemieńczuka. PCPM uruchomiło tę ostatnią służbę pierwszego dnia wojny i kontynuuje ją co dwa tygodnie do dnia dzisiejszego. Autobusy ewakuacyjne pochodzą z węzła tranzytowego PCPM w Krzemieńczuku, który do tej pory pomógł ponad 5000 ewakuowanych z obszarów wschodniej Ukrainy dotkniętych wojną. Kontynuacja programu ewakuacji cywilnej PCPM po maju 2022 r. była możliwa dzięki hojnej darowiźnie z Tajwanu.

READ  100 najbardziej wpływowych ludzi 2022 r. zełenski i Putin w czasie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *