Connect with us

Gospodarka

Kryzys ukraińsko-rosyjski: co się dzieje?

Published

on

Kryzys ukraińsko-rosyjski: co się dzieje?

W lutym 2022 r. Rosja dokonała inwazji na dwa regiony wschodniej Ukrainy kontrolowane przez prorosyjskich separatystów. Wojna trwa nieprzerwanie przez ostatnie osiem lat, pozostawiając ponad 850 000 osób wewnętrznie przesiedlonych, a prawie 3 miliony osób potrzebuje pomocy humanitarnej. Eskalacja konfliktu będzie miała niszczący wpływ na ludność cywilną i oczekuje się, że potrzeby humanitarne wzrosną.

Co spowodowało eskalację napięć między Ukrainą a Rosją?

Ukraina oficjalnie ogłosiła się niepodległym krajem w 1991 roku, kiedy upadł Związek Radziecki i skończyła się zimna wojna. Od tego czasu kraj utrzymuje bliższe więzi z Unią Europejską i NATO. Rosja postrzega jednak te powiązania jako gospodarcze i strategiczne zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa. W 2014 roku Rosja najechała, a następnie zaanektowała Półwysep Krymski i zaczęła wspierać prorosyjskich rebeliantów w częściach wschodniej Ukrainy, którzy chcą odłączyć się od kraju.

Co wojna oznaczałaby dla Ukrainy?

Od aneksji Krymu w 2014 roku i wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy w konflikcie zginęło 14 000 osób, wysiedlono 850 000 Ukraińców z ich domów i 3 mln osób potrzebowało pomocy humanitarnej.

Inwazja ma potencjał, aby stać się największą akcją militarną w Europie od czasów II wojny światowej. Według amerykańskich projektów wywiadowczych, nawet 50 000 osób może zostać zabitych lub rannych.

gospodarka w upadku

Wojna jeszcze bardziej zniszczy i tak już osłabioną infrastrukturę Ukrainy. Krajowy system opieki zdrowotnej, zniszczony przez COVID-19, jest niestabilny, a jego gospodarka drastycznie się załamała. Niedobory żywności i paliwa staną się dotkliwe, a usługi publiczne staną się niesprawne. Powszechne użycie min lądowych i materiałów wybuchowych może zabić lub okaleczyć tysiące.

Uchodźcy są zagrożeni

Wielu Ukraińców jest wewnętrznie przesiedlonych, inni zmuszeni są do ucieczki. Polska oszacowała, że ​​może przyjąć do 1 miliona uchodźców, podczas gdy ukraińscy urzędnicy ostrzegają, że świat może zobaczyć płacić „Podobna do Syrii”. Ukraina gości także uchodźców z innych krajów, takich jak Afganistan oraz Białoruśktóre byłyby szczególnie narażone w przypadku inwazji.

READ  Polski PKB wzrośnie o 3,5% w 2024 r. i 4,2% w 2025 r.: Bank Centralny – sekcja angielska

Co mogą zrobić zachodni przywódcy i społeczność humanitarna z kryzysem?

Przywódcy zachodni powinni wezwać do natychmiastowej deeskalacji i rozwiązania napięć środkami dyplomatycznymi i politycznymi. UE powinna wspierać Polskę i inne kraje sąsiednie we wzmacnianiu ich zdolności do przyjmowania przybyszów, zapewnianiu im bezpieczeństwa, zapewnianiu odpowiedniego schronienia, udogodnień i podstawowych usług oraz pełnego dostępu do procedur azylowych.

Państwa członkowskie UE powinny nadal oferować Ukrainie pomoc w zakresie pomocy osobom wewnętrznie przesiedlonym i ewakuowanym oraz w odpowiedzi na złożone potrzeby humanitarne, które mogą się pojawić.

W dłuższej perspektywie państwa członkowskie UE muszą zgodzić się na podział odpowiedzialności za osoby ubiegające się o azyl poprzez przesiedlenie i stałe wsparcie dla systemów azylowych. Jeśli wojna będzie się przedłużać, w całej Europie mogą trwać przesiedlenia i kryzysy humanitarne, a skoordynowany europejski wysiłek jest niezbędny, aby reagować w sposób humanitarny i skuteczny.

Jak pomaga IRC?

IRC działa na terenie sąsiedniej Polski – już teraz jest domem dla dużej populacji ukraińskiej – oceniając sytuację i potrzeby humanitarne, które mogą się pojawić, jeśli ludzie będą ewakuować się do kraju. Nasze zespoły oceniają również potrzeby humanitarne, które mogą się pojawić, jeśli konflikty doprowadzą do wewnętrznych przesiedleń na Ukrainie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *