Connect with us

Gospodarka

Czy Polska i Słowacja idą na prawo?

Published

on

Czy Polska i Słowacja idą na prawo?

W ciągu najbliższych tygodni – 30 marca – w Europie Środkowej odbędą się dwa ważne wyboryCz Wrzesień: Słowacja, kraj należący do strefy euro, idzie do urn 15 wrześniaCz Październik: Polska głosuje. W każdym kraju na czele znajdują się partie nieliberalne – Smer Roberta Fico ma w sondażach 20% poparcia, w Polsce urzędujący PiS ma 37% poparcia, liberalna Partia Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska ma 31%, a trzy główne mniejsze partie każdy z nich jest blisko siebie na poziomie 9-10%.

Nieliberałowie

Zwycięstwo „nieliberałów”, zwłaszcza w Polsce, mogłoby mieć znaczący wpływ na całą politykę europejską – pogłębiłoby dystans pomiędzy Komisją a krajami takimi jak Węgry i Polska, które nie wyznają ram „wartości europejskich” mogłoby skomplikować politykę na Ukrainie (choć ostatecznie główne polskie partie są zdecydowanie antyrosyjskie) i mogłoby otworzyć nową debatę na temat gospodarki europejskiej w stylu „republikańskim”.

Tutaj polscy politycy, nie bez powodu, pouczali inne kraje o sile polskiej gospodarki (niskie zadłużenie i wysoki wzrost). Ogólnie rzecz biorąc, sygnalizuje to powstanie różnego rodzaju wschodniego bloku mocarstw, któremu Francja i Niemcy muszą poświęcić więcej uwagi. Warto zauważyć, że kraje wschodnie, takie jak Polska, są również blisko Stanów Zjednoczonych pod względem dyplomatycznym i coraz bardziej pod względem koordynacji wojskowej i wyposażenia.

Wybory w Polsce są wyborami bardzo brudnymi i kontrowersyjnymi, nawet w porównaniu z innymi czasami i krajami, zatrutymi wprowadzeniem serii referendów w kwestiach kontrowersyjnych, takich jak imigracja. Co więcej, PiS nie stronił od nastrojów antyniemieckich, co będzie miało długoterminowe konsekwencje.

Skandal łapówkarski, w wyniku którego wykryto, że członkowie PiS oferowali imigrantom wizy w zamian za gotówkę, skomplikował sprawę i wywołał awanturę z Niemcami, które zagroziły rygorystycznym pilnowaniem granicy z Polską. Kolejnym dziwnym incydentem był zakaz importu ukraińskiego zboża przez Polskę, Węgry i Słowację (podobno w ramach ułagodzenia lokalnych rolników) oraz brakujące miliardy na eksport broni z Polski na Ukrainę.

Podsumowując, nadchodzące wybory na Słowacji stanowią poważny punkt zwrotny w kraju rusofilskim i obecnie jest prawdopodobne, że Fico będzie prowadził w sondażach, ale nie będzie miał większości (system polityczny Słowacji jest rozdrobniony i stoi w obliczu wzrostu, a sprawa nowych partii ).

Polska jest ważniejsza i scenariusz, w którym PiS uda się utworzyć rząd – z prawicową Partią Konfederacji – będzie dla UE problematyczny, gdyż poważne szkody dyplomatyczne zostały już wyrządzone.

Kolejnym kluczowym wydarzeniem krótkoterminowym w Polsce będzie marsz partii Tuska 1 styczniaul Październik, który skupia się na wartościach liberalnych, zwłaszcza prawach kobiet.

READ  Solidarność Polska przeciwstawia się niektórym kamieniom milowym w krajowym planie naprawy - The First News
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *