Connect with us

Gospodarka

Jacek Oko, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Published

on

Jacek Oko został w piątek prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej z woli Sejmu.

Prezes UKE jest powoływany i odwoływany przez Sejm na pięcioletnią kadencję na wniosek Prezesa Rady Ministrów. 241 posłów opowiedziało się za powołaniem Jacka Oka na stanowisko szefa UKE, 139 było przeciw, a 60 wstrzymało się od głosu.

Jacek Oko otrzymał wcześniej rekomendację parlamentarnej komisji digitalizacyjnej. W przemówieniu do parlamentarnej komisji digitalizacyjnej Oko oświadczył, że chciałby w tym roku rozpocząć aukcję na pasmo 5G, które również zostało odwołane postanowieniami tarczy 3.0.

– Jestem pod wielkim wrażeniem wysokiego poziomu kompetencji i doświadczenia naukowego dr. Jacek Oko, a także praktyczne umiejętności menedżerskie, które są niezwykle cenne w związku ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej – powiedział w piątek rano w Sejmie Minister Cyfryzacji Zagórski i przedstawił tę kandydaturę.

Dr. Dokładnie. Jacek Oko jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. W latach 1998-2002 pracował w Telefonii Lokalnej – później przemianowanej na Telefonię Dialog. W 2004 roku obronił pracę doktorską we współpracy z ATM Gupa SA (również jako członek kierownictwa TK3). W 2005 roku został członkiem zarządu Tele Video Media, która później przekształciła się w Avista Media, spółkę należącą do Telefonii Dialog i ATM Grupa. W tej firmie wdrożył uruchomienie telewizji interaktywnej.

W 2009 roku ponownie podjął pracę na Politechnice Wrocławskiej, najpierw jako wykładowca, a później jako dyrektor Katedry Informatyki na tej uczelni. W latach 2012-2018 był zastępcą kanclerza ds. Informatyzacji i dyrektorem Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, którym jest do dziś.

Jacek Oko zapytał podczas przesłuchania przed komisją cyfryzacji m.in. w sprawie wdrażania sieci 5G w Polsce podkreślił, że chciałby wspierać krajowe rozwiązania również w tym aspekcie. W odniesieniu do operatorów i dostawców technologii stwierdził, że w tej kwestii powinniśmy „pozostać neutralni technologicznie”.

Kadencja byłego Prezesa UKE Marcina Cichego miała zakończyć się w 2021 roku. Jednak oprócz unieważnienia aukcji 5G, Tarcza 3.0 zawierała jednak również zapisy dotyczące powołania Prezesa Urzędu: wprowadziła do konkursu wybór Prezesa UKE, cofnęła zgodę Senatu na kandydata na Prezesa Urzędu. oraz skrócił kadencję poprzedniego Prezesa Urzędu, która miała objąć lata 2016-2021.

Wprowadzenie tych przepisów skłoniło Komisję Europejską do wszczęcia postępowania o naruszenie przeciwko Polsce. Według KE „niezależność krajowych organów regulacyjnych jest główną zasadą ram UE w zakresie łączności elektronicznej”, a „ich przywódcy i członkowie mogą zostać zwolnieni tylko wtedy, gdy nie spełniają już warunków niezbędnych do wykonywania ich obowiązków”.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest regulatorem w zakresie działalności telekomunikacyjnej i pocztowej oraz zarządzania zasobami częstotliwości. Jest również organem nadzoru rynku w zakresie kontroli produktów emitujących lub podatnych na działanie pól elektromagnetycznych, w tym urządzeń radiowych, które są wprowadzane do obrotu na terytorium RP.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *