Connect with us

Gospodarka

Inflacja osiągnęła rekordowy poziom 8,6% w 19 krajach stosujących euro

Published

on

Inflacja osiągnęła rekordowy poziom 8,6% w 19 krajach stosujących euro
Symbol zastępczy podczas ładowania promocji przedmiotów

LONDYN — Inflacja w krajach stosujących euro ustanowiła kolejny oszałamiający rekord wzmocniony przez ogromny wzrost kosztów energii częściowo zasilany przez Wojna Rosji na Ukrainie.

Według najnowszych danych opublikowanych w piątek przez agencję statystyczną Unii Europejskiej Eurostat roczna inflacja w 19 krajach strefy euro osiągnęła w czerwcu 8,6%, w porównaniu z 8,1% odnotowanymi w maju. Inflacja jest na najwyższym poziomie, odkąd w 1997 r. zaczęły się rekordy dla euro.

Ceny energii wzrosły o 41,9%oraz Ceny żywnościAlkohol i tytoń wzrosły o 8,9%, zarówno szybciej niż wzrost odnotowany w poprzednim miesiącu.

Zapotrzebowanie na energię wzrosło, gdy światowa gospodarka wydobyła się z głębi kryzysu Covid-19 pandemia a inwazja Rosji na Ukrainę pogorszyła sytuację.

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej zgodzili się zakaz importu większości rosyjskiej ropy do końca roku, co prowadzi do wzrostu cen. Blok 27 państw chce ukarać Moskwę i zmniejszyć jej zależność od rosyjskiej energii, ale przysparza także ludziom i przedsiębiorstwom cierpienia finansowego, jak rachunki za media i Ceny na pompie wspinać się.

Rosja też zmniejszone dostawy gazu ziemnego wykorzystywane do energetyki i wytwarzania energii elektrycznej dla kilku krajów UE, w tym Niemiec, Włoch i Austrii w minionym miesiącu, a także odcięcia gazu dla Francji, Polski, Bułgarii i innych.

„Co znamienne, embargo na ropę i niedobory gazu w czerwcu spowodowały gwałtowny wzrost cen energii” – napisał w komentarzu Bert Colijn, starszy ekonomista ING Banku ds. strefy euro.

Rosnące ceny konsumenckie to problem na całym świecie, zwłaszcza w USA i Wielkiej Brytanii Inflacja osiągnęła 40-letnie maksimum odpowiednio 8,6% i 9,1%. To skłoniło Rezerwę Federalną USA Bank Anglii i inne banki centralne na całym świecie, a seria podwyżek stóp do walki z inflacją.

READ  Zmęczenie wojną, inflacja w Europie uderzyły w ukraińskie działania humanitarne

Colijn powiedział, że ostatnie „brzydkie odczyty inflacji” ze strefy euro zwiększają presję na Europejski Bank Centralny, aby działał szybko.

EBC planuje ich pierwsza podwyżka od 11 lat w tym miesiącu, a następnie kolejny wzrost we wrześniu. Prezes banku Christine Lagarde powiedziała w tym tygodniu, że chce krok po kroku zająć się rosnącymi cenami konsumpcyjnymi, aby nie stłumić ożywienia gospodarczego, ale że będzie zostawiając otwarte drzwi na większe podwyżki rate jeśli inflacja wzrośnie bardziej niż oczekiwano.

„Nie sądzę, żebyśmy wrócili do tego środowiska o niskiej inflacji” – powiedział Lagarde na forum EBC w Sintrze w Portugalii w środę. „Myślę, że istnieją siły, które zostały uwolnione w wyniku pandemii, w wyniku tego ogromnego geopolitycznego szoku, z którym teraz mamy do czynienia, a który zmieni obraz i krajobraz, w którym działamy”.

Ale zarządzają nimi banki centralne ryzyko recesji ponieważ sprawiają, że pożyczki są droższe.

Inflacja w strefie euro od zeszłego roku bije miesięczne rekordy, podkreślając wpływ wojny na globalne dostawy energii uczynić życie droższym dla 343 milionów ludzi.

Tzw. inflacja bazowa była bardziej odporna po wyłączeniu zmiennych kategorii energii i żywności. Podwyżki cen towarów takich jak odzież, sprzęt AGD, samochody, komputery i książki pozostały na dość stałym poziomie 4,3%, podobnie jak ceny usług na poziomie 3,4%.

Dane UE pokazały również, że kraje sąsiadujące z Rosją starają się to zrobić odejdź od taniego rosyjskiego gazu ponosić ciężar rosnących cen. Roczna inflacja wyniosła 22% dla Estonii, 20,5% dla Litwy i 19% dla Łotwy.

Polska, która nie używa euro, ale jest członkiem UE, poinformowała w piątek, że inflacja wzrosła w czerwcu do 15,6% rok do roku, najwyższego wskaźnika od ćwierćwiecza. Był to wzrost z 13,9% rocznej stopy w maju.

READ  Emisje gazów cieplarnianych gospodarki UE: -3% w pierwszym kwartale 2023 r. - Produkty Eurostat News

Analitycy zauważyli, że największy wzrost w Polsce odnotowano w cenach benzyny i oleju napędowego, które wzrosły o 46,7% rok do roku. Ceny żywności wzrosły o 14,1%.

Wniosła swój wkład dziennikarka Associated Press Monika Ścisłowska w Warszawie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *