Connect with us

Gospodarka

Czeska prezydencja UE będzie „uczciwym pośrednikiem” w kwestiach praworządności, mówi komisarz

Published

on

Czeska prezydencja UE będzie „uczciwym pośrednikiem” w kwestiach praworządności, mówi komisarz

Komisarz Věra Jourová powiedziała Euronews, że Czechy będą „uczciwym pośrednikiem” w kwestiach praworządności podczas swojej prezydencji w UE, zwłaszcza wobec sąsiadów Polski i Węgier.

Praga przejmuje rotacyjną sześciomiesięczną prezydencję z Paryża w piątek i przedstawił poniżej swoje priorytety odpowiedź bloku na wojnę Rosji na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne, obronność, odporność gospodarczą oraz sposoby radzenia sobie z rosnącymi kosztami życia w kryzysie i ożywienia stosunków handlowych z krajami trzecimi.

Ale Věra Jourová, komisarz ds. wartości i przejrzystości z Czech, powiedziała, że ​​Praga skupi się również na wzmacnianiu demokracji w całym bloku.

„Reprezentacja Czech (krajowy personel dyplomatyczny w Brukseli) będzie odgrywać rolę uczciwego pośrednika otwartego, ciągłego dialogu w kwestiach praworządności” – powiedziała Euronews.

Odnosząc się do Polski i Węgier, które skłóciły się z Brukselą w sprawie reform osłabiających niezależność sądownictwa, mediów i społeczeństwa obywatelskiego lub wymierzonych w prawa kobiet i mniejszości, komisarz powiedział, że są „rodzimymi sąsiadami”. Czechy” są prawdopodobnie „skomplikowane geograficznie” dla okręgu.

Trzy kraje wraz ze Słowacją tworzą Grupę Wyszehradzką, sojusz kulturalno-polityczny z regularnymi spotkaniami. Jednak pęknięcia w jedności grup stały się widoczne, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego i rozszerzyła się wraz z nałożeniem sankcji UE na Moskwę – szczególnie między Warszawą a Budapesztem.

Polska zajęła jedno z najsilniejszych stanowisk UE wobec Rosji, podczas gdy Węgry i ich premier Viktor Orbán coraz bardziej sprzeciwiali się i sprzeciwiali się sankcjom wobec Moskwy.

Jourová podkreśliła jednak, że „wierzę, że Reprezentacja będzie swoją misją ułatwiać debatę i czynić więcej na rzecz wzmocnienia praworządności w Europie jako takiej” – podkreśliła Jourová.

Bruksela uruchomiła swój nowy mechanizm praworządności przeciwko Budapesztowi pod koniec kwietnia w związku z obawami o korupcję i zarzutami, że węgierski premier Viktor Orban i jego sojusznicy kierowali fundusze UE z dala od zamierzonych odbiorców, w tym organizacji pozarządowych.

READ  Wiadomości z UE: Niemcy są wściekli, gdy Berlin wydaje 16,4 mld funtów na budżet UE | Polityka | Aktualności

Mechanizm, zatwierdzony przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości na początku tego roku po procesie sądowym Węgier i Polski, umożliwiłby unijnej władzy wykonawczej wstrzymanie unijnych funduszy państwom członkowskim, które naruszają podstawowe wartości bloku rządów prawa.

Tymczasem Komisja i Warszawa są obecnie w konflikcie wypłata unijnego funduszu naprawczego. Bruksela zapowiedziała, że ​​nie wypuści pierwszej transzy środków, dopóki Polska nie dokona zmian w niektórych kontrowersyjnych reformach sądownictwa, w tym zastąpienia reżimu dyscyplinarnego dla sędziów.

Jourová podkreśliła również, że oczekuje, iż czeska prezydencja „z pełną szybkością i odpowiedzialnością” zajmie się ustawą o wolności mediów, którą przedstawi na początku września.

„Wierzę, że ustawa o wolności mediów może mieć pozytywny wpływ na wzmocnienie demokracji i jednocześnie wzmocnienie mediów” – powiedziała Euronews.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *