Connect with us

Gospodarka

Inflacja sięga rekordowego poziomu 8,6 procent w 19 krajach stosujących euro

Published

on

LONDYN (AP) – Inflacja w krajach stosujących euro ustanowiła kolejny oszałamiający rekord, stymulowany ogromnym wzrostem kosztów energii, częściowo napędzanym wojną Rosji na Ukrainie.

Według najnowszych danych opublikowanych w piątek przez agencję statystyczną Unii Europejskiej Eurostat roczna inflacja w 19 krajach strefy euro osiągnęła w czerwcu 8,6 proc., w porównaniu z 8,1 proc. odnotowanym w maju. Inflacja jest na najwyższym poziomie, odkąd w 1997 r. zaczęły się rekordy dla euro.

Ceny energii wzrosły o 41,9 proc., a ceny żywności, alkoholu i tytoniu o 8,9 proc., w obu przypadkach szybciej niż w poprzednim miesiącu.

Zapotrzebowanie na energię wzrosło, gdy światowa gospodarka wydobyła się z pandemii COVID-19, a rosyjska inwazja na Ukrainę pogorszyła sytuację.

KONTYNUUJ CZYTANIE: Od giełdy do kryptowalut, trudne sześć miesięcy dla inwestorów

Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się na zakaz importu większości rosyjskiej ropy do końca roku, co spowodowało wzrost cen. 27-narodowy blok chce ukarać Moskwę i zmniejszyć jej zależność od rosyjskiej energii, ale powoduje również finansowe cierpienie ludzi i przedsiębiorstw, jak rachunki za media i ceny gwałtownie rosną.

W zeszłym miesiącu Rosja ograniczyła również dostawy gazu ziemnego wykorzystywanego do energetyki i wytwarzania energii elektrycznej do kilku krajów UE, w tym Niemiec, Włoch i Austrii, a także odcięła dostawy gazu do Francji, Polski, Bułgarii i innych.

„Co znamienne, embargo na ropę i niedobory gazu w czerwcu spowodowały gwałtowny wzrost cen energii” – napisał w komentarzu Bert Colijn, starszy ekonomista ING Banku ds. strefy euro.

Rosnące ceny konsumenckie są problemem na całym świecie, a inflacja w USA i Wielkiej Brytanii osiąga od 40 lat najwyższy poziom odpowiednio 8,6 i 9,1 procent. To skłoniło Rezerwę Federalną USA, Bank Anglii i inne banki centralne na całym świecie do zatwierdzenia serii podwyżek stóp w celu zwalczania inflacji.

Colijn powiedział, że ostatnie „brzydkie odczyty inflacji” ze strefy euro zwiększają presję na Europejski Bank Centralny, aby działał szybko.

READ  Polscy protestujący przeciwko szczepionkom skandują, że to Żydzi są winni pandemii COVID-19

EBC planuje pierwszą od 11 lat podwyżkę stóp w tym miesiącu, a następnie kolejną podwyżkę we wrześniu. Prezes banku Christine Lagarde powiedziała w tym tygodniu, że chce stopniowo przeciwdziałać rosnącym cenom konsumpcyjnym, aby nie stłumić ożywienia gospodarczego, ale pozostawi otwarte drzwi dla większych podwyżek stóp procentowych, jeśli inflacja wzrośnie bardziej niż oczekiwano.

„Nie sądzę, żebyśmy wrócili do tego środowiska o niskiej inflacji” – powiedział Lagarde na forum EBC w Sintrze w Portugalii w środę. „Myślę, że istnieją siły, które zostały uwolnione w wyniku pandemii, w wyniku tego ogromnego geopolitycznego szoku, z którym teraz mamy do czynienia, a który zmieni obraz i krajobraz, w którym działamy”.

AKTUALNOŚCI: Prezes Fed Powell broni agresywnych podwyżek stóp i przyznaje, że recesja jest możliwa

Ale banki centralne ryzykują wywołanie recesji, ponieważ zwiększają koszty pożyczek.

Inflacja w strefie euro od zeszłego roku bije miesięczne rekordy, podkreślając, że wpływ wojny na globalne dostawy energii powoduje, że życie 343 milionów ludzi staje się droższe.

Tzw. inflacja bazowa była bardziej odporna po wyłączeniu zmiennych kategorii energii i żywności. Podwyżki cen towarów takich jak odzież, sprzęt AGD, samochody, komputery i książki pozostały na dość stałym poziomie 4,3 procent, podobnie jak ceny usług na poziomie 3,4 procent.

Dane UE pokazały również, że kraje sąsiadujące z Rosją, które starają się odzwyczaić od taniego rosyjskiego gazu, ponoszą ciężar rosnących cen. Roczna inflacja wyniosła 22% w Estonii, 20,5% na Litwie i 19% na Łotwie.

Polska, która nie używa euro, ale jest członkiem UE, poinformowała w piątek, że inflacja wzrosła w czerwcu do 15,6 proc. rok do roku, najwyższego wskaźnika od ćwierćwiecza. Był to wzrost z rocznej stopy 13,9 proc. w maju.

Analitycy zauważyli, że największy wzrost w Polsce dotyczył cen benzyny i oleju napędowego, które wzrosły o 46,7 proc. rok do roku. Ceny żywności wzrosły o 14,1 proc.

READ  Polska: ciągły spadek liczby zawodów

Wniosła swój wkład dziennikarka Associated Press Monika Ścisłowska w Warszawie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.