Connect with us

technologia

Grapevine 2 czerwca 2023: All Jazz

Published

on

Grapevine 2 czerwca 2023: All Jazz

Lato to czas festiwali jazzowych w całym Izraelu, a niektóre kraje z dobrymi zespołami jazzowymi pomagają je promować, zachęcając je do grania przed izraelską publicznością. W czwartek 29 czerwca w Auli Targowej Szkoły Muzycznej Buchman-Mehta odbędzie się „Discover Thai Jazz”. Zaproszenie wysłane przez Ambasadę Tajlandii zawiera klip muzyczny wprowadzający gości w dźwięk i rytm przed przejściem do występu na żywo zespołu The Pomelo Town, uznawanego za jeden z najlepszych tajlandzkich zespołów jazzowych.

Centrum Dziedzictwa Żydowskiego

■ PO ponad ćwierćwiecznej zwłoce Stowarzyszenie Żydów Syryjskich i Libańskich ostatecznie uzyskało własność gruntu podarowanego im przez gminę Holon pod budowę Centrum Dziedzictwa Żydów Syryjskich i Libańskich. Około 30 lat temu nieżyjący już rabin Abraham Hamra, który przed emigracją do Izraela był naczelnym rabinem Syrii, zwrócił się do ówczesnego premiera Icchaka Rabina z pomysłem utworzenia centrum dziedzictwa kulturowego. Rabin zgodził się, a społeczność Holon zapewniła ziemię.

Ale izraelska biurokracja jest taka, że ​​ludzie w społeczności wstrzymywali przeniesienie własności i nic nie można było zrobić na ziemi, dopóki przeniesienie nie zostało zakończone.

Kilka tygodni temu w końcu nadszedł ten czas, wkrótce mają się rozpocząć wykopaliska. Centrum dziedzictwa warte 50 milionów NIS nosi imię Hamry, który z pomocą Mosadu odegrał kluczową rolę w wypędzeniu ostatnich Żydów z Syrii, a także przemycił zwoje Tory, artefakty religijne i dokumenty z XIII-wiecznego Damaszku. Jego syn, rabin Benjamin Hamra, jest dziś duchowym przywódcą społeczności syryjskiej w Izraelu.

Muzyk gra na puzonie pierwszego dnia festiwalu New Orleans Jazz and Heritage w Nowym Orleanie, Luizjana, 25 kwietnia 2014 r. (Źródło: JONATHAN BACHMAN/REUTERS)

Centrum, które będzie dogodnie zlokalizowane obok nowego centrum handlowego Holon, zaprojektował nieżyjący już Ram Karmi. Projekt jest obecnie nadzorowany przez architekta i projektanta wnętrz Rivkę Karmi, a finansowany przez Barak Finances.

W Syrii synagoga była nie tylko domem modlitwy, ale centrum społeczności w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Centrum dziedzictwa ma być również szeroko zakrojonym domem kultury z synagogą, salą do nauki, salami lekcyjnymi i łaźniami rytualnymi.

Następca Zarządu AACI na lata 2023-24

■ STOWARZYSZENIE Amerykanów i Kanadyjczyków w Izraelu odbędzie swoje Doroczne Walne Zgromadzenie 24 lipca za pośrednictwem Zoom. Zapewni to członkom AACI w całym kraju możliwość uczestnictwa bez konieczności wychodzenia z domu i podróżowania do innego miasta pośród niezliczonych korków ulicznych.

Ustępujący członkowie Rady Dyrektorów AACI jednogłośnie rekomendują na swoich następców na lata 2023-2024 kolejnych pięć osób.

READ  Zintegrowana ochrona przed wirusami inwestuje w amerykańską młodzież i sztukę

Marvin Stenge – Prezes; Jehoszua Spogląda – Skarbnik;

Alan Green – sekretarz; oraz członkowie zarządu Miriam Barth i Lesley Kaplan.

Od sierpnia do września AACI oferuje 14-dniowy rejs do Islandii, Szkocji i Norwegii, plus dodatkowe dwa dni w Kopenhadze oraz koszerne wycieczki do Pragi, Gruzji i Toskanii. oraz do Egiptu i Maroka w październiku-listopadzie.

Miejmy nadzieję, że zaległości w wydawaniu paszportów zostaną do tego czasu usunięte, ale jeśli tak się nie stanie, zgodnie z najnowszą aktualizacją Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zezwoli obywatelom Izraela, którzy posiadają również ważne paszporty z innych krajów, na podróżowanie z paszportami zagranicznymi do 31 grudnia, kiedy ich izraelskie paszporty wygasły. Właściwie powinieneś podróżować z obydwoma paszportami w przypadku problemów z wjazdem lub wyjazdem z Izraela. Ponadto powinni zawsze mieć przy sobie izraelski dowód osobisty.

Urodziny wszędzie

■ To było ekscytujące półtora miesiąca dla Niny Avidar Weiner, która w 1977 roku wraz z nieżyjącymi już Edmondem i Lily Safra założyła Fundację ISEF na rzecz Edukacji, dając młodym ludziom z marginalizowanych społeczności możliwość realizacji ich potencjału akademickiego. Ogólnie rzecz biorąc, możliwości edukacyjne były znacznie mniejsze niż obecnie. Weiner, która nie wygląda na swój wiek, świętowała swoje 90. urodziny podczas ekscytującego wydarzenia na Uniwersytecie Reichmana. Uroczystości zostały wyprodukowane przez artystkę Danę Avrish. Weiner, która była jednym z zapalaczy podczas tegorocznej oficjalnej ceremonii Dnia Niepodległości, podczas swoich urodzin podzieliła się wspomnieniami ze swojej życiowej podróży i historii ISEF. Zlicytowała również cenne przedmioty osobiste, z których cały dochód został przekazany Fundacji ISEF, która od dziesięcioleci wspiera i nadal wspiera tysiące odnoszących sukcesy studentów z peryferii. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu absolwentów ISEF, którzy obecnie zajmują wysokie stanowiska w środowisku akademickim i przemysłowym, w tym trzech obecnych rektorów uczelni: prof. Yifat Biton, rektor Achva College; prof. Ami Moyal, rektor Afeka College i prof. Nir Kedar, rektor Sapir College. Wieloletni przyjaciel i wielbiciel prof. Amnona Rubinsteina, byłego dziennikarza, ministra, pisarza i emerytowanego profesora Radzyner Law School Uniwersytetu Reichmana, Weiner wręczył mu osobisty prezent na cztery miesiące przed jego 92. urodzinami.

Polskie wydarzenia zawsze odbywają się w Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina. Dlaczego?

■ NIEMAL ZA KAŻDYM razem, gdy Ambasada RP lub Instytut w Jerozolimie organizuje wydarzenie, które nie odbywa się w hotelu, odbywa się ono w Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina.

Może to mieć związek z tym, że Begin był studentem Uniwersytetu Warszawskiego, albo po prostu dumą, że były obywatel Polski został premierem Izraela. Ale nie był jedynym premierem Izraela z polskimi korzeniami. Niezależnie od powodu, Instytut Polski ponownie we wtorek 6 czerwca o godzinie 19.00 wróci do Ośrodka Begin, by otworzyć wyjątkową wystawę zatytułowaną „Szlakami nadziei – Odyseja Wolności”. Na wystawie, której współmoderatorami są Herzl Makov, prezes Centrum Begin i Karol Nawrocki, prezes IPN we współpracy z Instytutem Polskim, prezentowane są rzadkie fotografie z okresu II wojny światowej. Zdjęcia, przetworzone cyfrowo przy użyciu najnowocześniejszych technologii, opowiadają o masowej odysei polskich obywateli – zarówno cywilnych, jak i wojskowych – w poszukiwaniu przywrócenia polskiej suwerenności i wolności. Menachem Begin był częścią tej odysei, choć niekoniecznie z powodów przedstawionych powyżej. Do Ziemi Izraela przybył w 1942 roku jako polski żołnierz w armii generała Władysława Andersa. Wstęp na wystawę jest bezpłatny pod warunkiem wcześniejszej rejestracji w Ośrodku Begin.

Będzie czy nie?

Prezydent Isaac Herzog i jego odpowiednik z Azerbejdżanu Ilham Alijew, 29 maja 2023 r. w Baku (Źródło: HAIM ZACH/GPO)

■ Trwa zakład, kiedy prezydent USA Joe Biden zaprosi premiera Benjamina Netanjahu do Białego Domu. Minie trochę czasu, zanim POTUS zacznie poważnie podchodzić do kampanii. Niezależnie od swojego niezadowolenia z Bibi, musi przedstawić konkretne dowody na prawdziwość często powtarzanego dwustronnego zapewnienia Ameryki, że sojusz z Izraelem jest silny i nierozerwalny. Biden kilka razy powiedział, że kocha Bibi, mimo że nie zgadza się politycznie. Upokarzanie go przez zmuszanie go do czekania tak długo na zaproszenie nie jest sposobem na okazanie miłości.

■ NIEZALEŻNIE od tego, czy nosi kapelusz Centrum Peresa jako Dyrektor Wykonawczy Kręgu Peresa, czy kapelusz Klubu Handlowo-Przemysłowego, którego jest przewodniczącą, Yona Bartal nadal organizuje imprezy dyplomatyczne dla członków poszczególnych klubów. W niektórych przypadkach są osoby, które są jednocześnie członkami. W ostatnich miesiącach cieszyli się brytyjską herbatą w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii i winem w rezydencji ambasadora Hiszpanii. 19 czerwca w rezydencji ambasadora Norwegii odbędzie się norweski letni festiwal. Wcześniej jednak odbywa się kilka przyjęć z okazji Święta Narodowego, organizowanych przez ambasadorów z innych krajów, a na większości z nich Bartal jest na liście gości.

Cała uwaga skupiona jest na…

■ PRAWIE WSZYSTKIE media głównego nurtu w Izraelu skupiają się na wydarzeniach w dużych miastach, chyba że na peryferiach dzieje się coś o znaczeniu narodowym, na przykład ktoś wygrywający międzynarodową imprezę sportową, atak terrorystyczny lub wizyta światowej sławy.

READ  Nikon wprowadza na rynek superteleobiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR do systemu mocowania Nikon Z | Aktualności

Ale w tym tygodniu Israel Public Broadcasting Corporation zdecydowała się wysłać kilku swoich wiodących dziennikarzy radiowych do Kiryat Shmona, aby przez kilka godzin nadawali autentyczne głosy z północnego miasta.

Wśród wysłanych dziennikarzy był były poseł Shas Yigal Guetta, który urodził się i wychował w Kiryat Shmona, gdzie jego brat i szwagierka zginęli w masakrze terrorystycznej w 1974 roku. Guetta często opowiada o Kiryat Shmonie w wieczornych wiadomościach. Powrót tam na trzygodzinną audycję, którą współprowadzi z Ranem Binyaminim, był dość emocjonalnym przeżyciem, zwłaszcza gdy rozmawiał z uczniami szkół średnich, z których niektórzy przyprowadzili go do mieszały się łzy. Miejmy nadzieję, że liderzy IPBC będą nadal co tydzień lub co miesiąc nadawać z różnych peryferyjnych społeczności, aby ludzie mieszkający w tych miejscach mogli dzielić się swoimi nadziejami, sukcesami, a nawet zmaganiami, zarówno jako jednostki, jak i jako społeczności. Może to przyczynić się do jedności narodowej bardziej niż cokolwiek, co wymarzyli sobie politycy.

wizyty dyplomatyczne

■ KIEDY PREZYDENT Isaac Herzog, Netanjahu lub sekretarz stanu Eli Cohen wyjeżdżają za granicę z oficjalną wizytą, zwykle nie wyjeżdżają na jeden do trzech dni, w zależności od odległości, ale przede wszystkim liczby spotkań, w których muszą uczestniczyć.

Wszystkie takie wizyty odbywają się kosztem izraelskiego podatnika, co jest całkowicie uzasadnione, biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy trzej spędzają sporo czasu na przekonywaniu swoich odpowiedników i innych wyższych urzędników państwowych i rządowych o niebezpieczeństwach Iranu.

Ale kiedy Minister Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Miri Regev, niedawno odwiedziła Maroko, ona i jej delegacja podróżowali daleko i szeroko i przebywali z dala przez prawie tydzień – znowu na koszt podatnika. Z pewnością w czasie, gdy tak wielu Izraelczyków boryka się z trudnościami ekonomicznymi i trudnościami, by związać koniec z końcem, wybrani urzędnicy mogliby dawać przykład, zmniejszając liczebność delegacji towarzyszących im za granicą, a także pozostawiając małżonków w domu. Istnieje bardzo niewiele wymówek dla dłuższej wizyty, chyba że społeczność żydowska za granicą pokryje część kosztów, ponieważ chce zobaczyć izraelskiego oficjela na dwóch lub trzech wydarzeniach żydowskich w następujących po sobie terminach.

[email protected]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *