Connect with us

technologia

Equinor i Polenergia pozyskują kontrakty na morskie projekty wiatrowe

Published

on

Norweska firma energetyczna Equinor i polska spółka energetyczna Polenergia podpisały kontrakty różnicowe (CfD) na dwa morskie projekty wiatrowe w Polsce.

Polska Agencja Regulacji Energetyki (URE) przyznała kontrakty na projekty Bałtyk II i Bałtyk III w ramach pierwszej fazy programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kraju.

KTR zostały wycenione na 319,60 PLN (83,85 USD) za każdą MWh na okres do 25 lat. Podlegają one pewnym dostosowaniom i ostatecznemu zatwierdzeniu przez polskie władze i Komisję Europejską.

O potencjalnej łącznej mocy 1440 MW oba projekty powinny być jednymi z pierwszych w Polsce, które otrzymają te nagrody.

W 2018 roku Equinor nabył 50% udziałów w projektach Bałtyk II i Bałtyk III od Polenergii. Później firma nabyła 50% udziałów we wczesnym etapie projektu Bałtyk I. Polenergii.

Prace budowlane na obu lokalizacjach mają się rozpocząć już w 2024 r., Pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej przez Equinor i Polenergię oraz wszystkich niezbędnych umów i pozwoleń.

Equinor będzie obsługiwał projekty na etapie ich rozwoju, budowy i eksploatacji.

Po ukończeniu turbiny wiatrowe będą generować wystarczająco dużo czystej energii, aby zaopatrzyć w energię elektryczną dwa miliony polskich gospodarstw domowych.

Pål Eitrheim, wiceprezes wykonawczy Equinor New Energy Solutions, powiedział: „Nagrody CfD dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III stanowią przełom dla Equinor w Polsce i wspierają ambicje kraju dotyczące zmiany miksu energetycznego.

„Pełny rozwój obu projektów będzie stanowił przybrzeżny hub wiatrowy na Morzu Bałtyckim. Stworzy działalność przemysłową i miejsca pracy, aby wesprzeć polską gospodarkę i zapewnić polskim gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom niedrogą odnawialną energię elektryczną. ”

Według KTR oba projekty zostaną uwzględnione w pierwszej fazie planu rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej.

READ  Bolttech przejmuje polską firmę Digital Care zajmującą się ochroną systemów wbudowanych

Polska postawiła sobie za cel rozwój 5,9 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 r. I do 11 GW energii wiatrowej do 2040 r.

W maju Equinor i SSE Renewables ukończyły budowę bazy O&M (O&M) dla morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank w porcie Tyne w Wielkiej Brytanii.

Baza O&M, która została zbudowana przy inwestycji wartej wiele milionów funtów, miałaby powierzchnię biurową i magazynową i służyłaby jako baza lądowa dla zespołów Equinor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *