Connect with us

technologia

Equinor i Polenergia pozyskują kontrakty na morskie projekty wiatrowe

Published

on

Norweska firma energetyczna Equinor i polska spółka energetyczna Polenergia podpisały kontrakty różnicowe (CfD) na dwa morskie projekty wiatrowe w Polsce.

Polska Agencja Regulacji Energetyki (URE) przyznała kontrakty na projekty Bałtyk II i Bałtyk III w ramach pierwszej fazy programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kraju.

KTR zostały wycenione na 319,60 PLN (83,85 USD) za każdą MWh na okres do 25 lat. Podlegają one pewnym dostosowaniom i ostatecznemu zatwierdzeniu przez polskie władze i Komisję Europejską.

O potencjalnej łącznej mocy 1440 MW oba projekty powinny być jednymi z pierwszych w Polsce, które otrzymają te nagrody.

W 2018 roku Equinor nabył 50% udziałów w projektach Bałtyk II i Bałtyk III od Polenergii. Później firma nabyła 50% udziałów we wczesnym etapie projektu Bałtyk I. Polenergii.

Prace budowlane na obu lokalizacjach mają się rozpocząć już w 2024 r., Pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej przez Equinor i Polenergię oraz wszystkich niezbędnych umów i pozwoleń.

Equinor będzie obsługiwał projekty na etapie ich rozwoju, budowy i eksploatacji.

Po ukończeniu turbiny wiatrowe będą generować wystarczająco dużo czystej energii, aby zaopatrzyć w energię elektryczną dwa miliony polskich gospodarstw domowych.

Pål Eitrheim, wiceprezes wykonawczy Equinor New Energy Solutions, powiedział: „Nagrody CfD dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III stanowią przełom dla Equinor w Polsce i wspierają ambicje kraju dotyczące zmiany miksu energetycznego.

„Pełny rozwój obu projektów będzie stanowił przybrzeżny hub wiatrowy na Morzu Bałtyckim. Stworzy działalność przemysłową i miejsca pracy, aby wesprzeć polską gospodarkę i zapewnić polskim gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom niedrogą odnawialną energię elektryczną. ”

Według KTR oba projekty zostaną uwzględnione w pierwszej fazie planu rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej.

READ  Wyprodukowano we wschodzącej Europie: Ramp, Etronika, Growceanu, Ulpia

Polska postawiła sobie za cel rozwój 5,9 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 r. I do 11 GW energii wiatrowej do 2040 r.

W maju Equinor i SSE Renewables ukończyły budowę bazy O&M (O&M) dla morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank w porcie Tyne w Wielkiej Brytanii.

Baza O&M, która została zbudowana przy inwestycji wartej wiele milionów funtów, miałaby powierzchnię biurową i magazynową i służyłaby jako baza lądowa dla zespołów Equinor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *