Connect with us

Gospodarka

EPP spodziewa się wyższych zysków do podziału dzięki ożywieniu portfela

Published

on

Notowany na JSE Real Estate Investment Trust EPP, który koncentruje się na polskim rynku nieruchomości, poinformował swoich akcjonariuszy, że firma spodziewa się zysku do podziału na akcję w wysokości co najmniej 0,075 euro na akcję w roku kończącym się 31 grudnia 2021 r.

To więcej niż poprzednie wytyczne między 0,07 € a 0,0725 €.

Wynika to głównie z niższych podatków w wyniku zawieszenia rocznego podatku od wartości brutto od nieruchomości inwestycyjnych w związku z trwającą pandemią Covid-19, a także lepszych niż oczekiwano wyników operacyjnych.

Firma informuje, że 100% powierzchni najmu brutto (GLA) działa od 26 kwietnia. Obowiązujące obecnie do 31 stycznia rozporządzenie przewiduje jedną osobę na 15 m² w sklepach i studiach fitness oraz 30% pełnego obłożenia w kinach i restauracjach.

„Druga połowa 2021 r. potwierdziła, że ​​wywołana pandemią zmiana zachowań konsumenckich, która doprowadziła do wyższych współczynników konwersji, jest stabilnym trendem. Od lipca do grudnia 2021 r., Kiedy nie było żadnych blokad, odwiedzalność klientów ustabilizowała się na poziomie około 83% od 2019 r., podczas gdy przychody wynosiły od 92% do 109% poziomów sprzed pandemii w zależności od miesiąca – mówi firma.

„Sprzedaż największych kategorii detalicznych w centrach handlowych, takich jak moda i akcesoria, AGD i RTV, jest często wyższa niż sprzedaż z 2019 roku. przy istniejących środkach higieny podczas wizyty czuję się bezpieczniej od centrów handlowych.”

Ponadto od lipca do grudnia, kiedy nie było zakazów, wskaźnik penetracji handlu elektronicznego w Polsce spadł z ponad 10% i ustabilizował się na poziomie około 8%, co dodatkowo dowodzi, że centra handlowe pozostały niezbędnym i uzupełniającym miejscem zakupów w Polsce. czy może być obsługiwany bez ograniczeń.

Stopa najmu w portfelu detalicznym EPP jest stabilna 95,8%, a średnia ważona najmu powierzchni handlowej GLA na dzień 30 września 2021 r. wynosiła około 5,21 roku.

„Popyt detaliczny zmieniał się w ciągu ostatnich dwóch lat. Umowy najmu, które zespół EPP podpisał w ciągu ostatnich sześciu miesięcy na około 112 000 m² GFA, z czego 11 000 m² to nowe umowy najmu, są zachęcającym sygnałem. W ciągu ostatnich kilku miesięcy EPP powitała wielu nowych najemców” – mówi firma.

READ  Gwarancje bezpieczeństwa uczynią Ukrainę „nie do zdobycia” dla rosyjskiego ataku

Jednak do i po przedłużeniu, refinansowaniu lub spłacie kredytów należnych w tym roku, ze szczególnym uwzględnieniem korporacyjnej linii kredytowej w wysokości 250 mln EUR do spłaty w październiku, EPP będzie kontynuować strategię utrzymywania środków pieniężnych, które normalnie byłyby dystrybuowane do akcjonariusze. W związku z tym zarząd EPL nie przewiduje propozycji wypłaty dywidendy za 2021 r., poinformowała spółka.

„EPP nadal boryka się z istotnymi warunkami pożyczki z terminem zapadalności 879 milionów euro do 31 grudnia 2022 r. Firma pracuje ze swoimi pożyczkodawcami nad warunkami przedłużania lub spłaty pożyczek należnych w tym roku.

„Warunki kredytu do 31 grudnia 2022 r. obejmują niezabezpieczony kredyt korporacyjny w wysokości 31250 mln”.

PERSPEKTYWY HANDLOWE
W międzyczasie polski rząd wdrożył ustawę związaną z Covid-19, która w przypadku zamknięcia oferuje najemcom centrów handlowych na koszt wynajmującego lokal do wynajęcia. Obecna ustawa o koronawirusie z 2020 r., która została zmieniona w połowie 2021 r., zobowiązuje właścicieli do zwolnienia najemców z 80% ich zobowiązań czynszowych w czasie trwania śluzy i 50% ich zobowiązań czynszowych trzy miesiące po każdej śluzie.

„EPL ma nadzieję, że w tym roku nie będzie blokad w Polsce, ale fala Omicron w Europie niesie ze sobą ryzyko w tym zakresie” – dodaje firma.

„Ważne jest, aby pozytywny sentyment polskich kupujących się utrzymał. W tej chwili wyższe współczynniki konwersji przy szybszym ożywieniu sprzedaży niż oczekiwano częstotliwości klientów, a w dłuższej perspektywie, wraz ze stabilizacją sytuacji epidemicznej, liczba klientów jest ostatecznie oczekiwane.” powrócić do poziomów sprzed pandemii.

„Jednocześnie rosnące znaczenie rozwiązań typu mixed-use i omnichannel dla klientów, w tym podobne doświadczenie zakupowe niezależnie od kanału zakupowego i personalizacja zakupów, wymusi korekty w obecnej infrastrukturze handlowej i kierunku Rozwój w EPP ma na celu przewidywanie takich zmian i dostosowywanie modelu działania firmy w razie potrzeby” – podkreśla firma.

READ  bne IntelliNews - PKB Polski rośnie w IV kwartale o 7,6%, ale wojna na Ukrainie stawia na głowie perspektywy na 2022 r.

Rynek inwestycyjny w polskim segmencie detalicznym pozostaje pasywny, rejestrowana aktywność transakcyjna jest bardzo niewielka i prawdopodobna jest dalsza faza stabilizacji. Inwestorzy pozostają ostrożni, zwłaszcza ze względu na niepewność związaną z nowymi wariantami Covid-19 oraz regulacjami prawnymi dotyczącymi obowiązkowego wynajmu w centrach handlowych. W Polsce inwestorzy koncentrują się głównie na parkach handlowych, centrach typu convenience i po prostu zakotwiczonych w sklepach spożywczych lub nieruchomościach typu „zrób to sam”.

EPP spodziewa się, że powrót popytu inwestycyjnego na centra handlowe do poziomu sprzed pandemii może zająć kolejne dwa do trzech lat.

Dostosowując się do trendów rynkowych, EPP szczyci się tym, że jest firmą odpowiedzialną społecznie i ekologicznie, której nieruchomości są sukcesywnie modernizowane w celu zmniejszenia wpływu na środowisko poprzez ograniczenie zanieczyszczeń oraz zużycia wody i energii. EPL spodziewa się przedstawić swój pierwszy raport dotyczący środowiska, społeczeństwa i zarządzania na początku tego roku.

POLSKA GOSPODARKA
„Polska gospodarka szybko wróciła do wzrostu sprzed pandemii i nadal pokazuje pozytywne perspektywy. Oxford Economics przewiduje, że produkt krajowy brutto wzrośnie o 5,1% w 2021 r., 4,5% w 2022 r. i 4,0% w 2023 r., co plasuje Polskę w czołówce krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) i nadal jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej (UE).

„Polska jest często wymieniana jako jedna z najbardziej cyfrowych, innowacyjnych i przedsiębiorczych gospodarek na świecie i oczekuje się, że będzie to kontynuowane. Według raportu Invest in Digital Poland 2021 Fundacji Digital Poland, Polska była trzecim najpopularniejszym krajem inwestycyjnym w Europie w 2020 roku. „

Polska również podniosła się po ostatniej fali Covid-19 wywołanej przez wariant Delta. Jednak liczba nowych infekcji każdego dnia rośnie od początku stycznia tego roku, choć wzrost ten prawdopodobnie będzie tymczasowy. Wariant Omicron powinien wkrótce doprowadzić do znacznie większej liczby infekcji.

READ  Ukraina i Polska wyrażają zaniepokojenie represjami na Białorusi - wspólny komunikat

„PPE nadal czerpie korzyści z prężnej i szybko rozwijającej się polskiej gospodarki, jednej z największych wśród członków UE i lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Perspektywy i perspektywy dla handlu detalicznego w Polsce są ostrożnie optymistyczne, z ostrożnością biorąc pod uwagę trwającą pandemię w latach 2021, 2022 i 2023 oczekuje się, że wzrost sprzedaży detalicznej wyniesie odpowiednio 7,4%, 5,5% i 3,6% powyżej średniej UE.

„Pomimo oczekiwań poprawy środowiska dochodowego, właściciele sklepów detalicznych prawdopodobnie poniosą konsekwencje znacznych kosztów energii elektrycznej i sprzątania lub usuwania odpadów, których nie mogą zwrócić najemcy, głównie z powodu wyższych podatków od emisji CO2 nałożonych przez UE i decyzję polskiego rządu każdorazowo podnieść płacę minimalną o 34%.”

Polska ma jedną z najniższych stóp bezrobocia w UE, na poziomie 3,5% w 2021 roku. Oczekuje się, że popyt na pracę utrzyma się, a stopa bezrobocia spadnie odpowiednio do 2,9% i 2,4% w 2022 i 2023 roku. Rosnące poziomy zatrudnienia będą wywierać presję na średnie miesięczne wynagrodzenia, które mają wzrosnąć o około 8% w ciągu najbliższych dwóch lat.

Kraj stoi również przed globalnym wyzwaniem rosnącej inflacji, napędzanej w szczególności gwałtownym wzrostem cen energii. Aby przeciwdziałać temu wzrostowemu trendowi, Rada Polityki Pieniężnej podniosła referencyjną stopę procentową z 0,1%, historycznie najniższego poziomu, do 2,25%, przy czym ostatnia podwyżka o 50 punktów bazowych miała miejsce 4 stycznia.

Polski rząd uruchomił także program ochrony przed inflacją, którego celem jest ochrona rodzin i gospodarstw domowych przed skutkami wzrostu cen. Obejmuje to m.in. czasowe zniesienie akcyzy na energię elektryczną, obniżenie stawki VAT na energię elektryczną i gaz ziemny, obniżenie cen paliw poprzez obniżenie akcyzy oraz wsparcie finansowe dla rodzin według dochodów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.