Connect with us

Gospodarka

Rosja mówi, że rozmowy z Ukrainą zaszły w ślepy zaułek, Polska ostrzega przed ryzykiem wojny

Published

on

2/2
© Reutera. Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Grushko i wiceminister obrony Rosji generał pułkownik Alexander Fomin są widziani podczas Rady NATO-Rosja w Sojuszu

2/2

Autorstwa Thomasa Escritta i Toma Balmfortha

WIEDEŃ / MOSKWA (Reuters) – Minister spraw zagranicznych Polski powiedział w czwartek, że Europa jest zagrożona pogrążeniem się w wojnie, ponieważ Rosja stwierdziła, że ​​nie ma czasu na dyplomację, ale eksperci wojskowi przygotowują opcje, jeśli nie uda się rozładować napięć wokół Ukrainy.

Ambasador USA Michael Carpenter powiedział po rozmowach z Rosją w Wiedniu, że Zachód powinien przygotować się na ewentualną eskalację napięć z Moskwą. „Wojny bębnienie jest głośne, a retoryka stała się dość wysoka” – powiedział dziennikarzom.

Rosja powiedziała, że ​​dialog będzie kontynuowany, ale znalazła się w impasie, próbując przekonać Zachód do zakazu przystąpienia Ukrainy do NATO i wycofania trwającego od dziesięcioleci rozszerzenia sojuszu w Europie – twierdzi, że Stany Zjednoczone nazywają „nie-starterem” .

„W tej chwili to naprawdę rozczarowujące” – powiedział dziennikarzom rosyjski ambasador Aleksander Łukaszewicz po spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), trzecim z serii rozmów Wschód-Zachód w tym tygodniu.

Ostrzegł przed możliwymi „katastrofalnymi konsekwencjami”, jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia w sprawie tego, co Rosja nazywa „czerwoną linią bezpieczeństwa”, ale powiedział, że Moskwa nie zrezygnowała z dyplomacji, a nawet ją przyspieszy.

Rosyjskie komentarze powtarzają wzorzec, w którym Moskwa mówi, że chce zaangażować się w dyplomację, ale odrzuca wezwania do odwrócenia gromadzonych wojsk w pobliżu Ukrainy i ostrzega przed nieokreślonymi konsekwencjami dla zachodniego bezpieczeństwa, jeśli jej żądania nie zostaną uwzględnione.

Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau powiedział wcześniej 57-osobowemu Forum Bezpieczeństwa: „Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest dziś większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat”.

READ  Wielka Brytania planuje ponownie otworzyć ambasadę w Kijowie w przyszłym tygodniu: PM Johnson

Podczas gdy przeoczył wojny w byłej Jugosławii i częściach byłego Związku Radzieckiego w tym okresie, jego komentarz uwydatnił europejskie obawy dotyczące rozmieszczenia około 100 000 żołnierzy w zasięgu granicy z Ukrainą przez Rosję.

Rau nie zgłosił przełomu na spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek po rozmowach Rosja-USA w Genewie iw środę po konferencji Rosja-NATO w Brukseli.

’ŚLEPY ZAUŁEK’

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że poprzednie spotkania pokazały, że istnieje „ślepy zaułek lub inne podejścia” i nie widzi powodu, aby w najbliższych dniach ponownie usiąść i wznowić te same dyskusje.

Powiedział telewizji RTVI, że rosyjscy specjaliści wojskowi proponują prezydentowi Władimirowi Putinowi opcje w przypadku pogorszenia się sytuacji na Ukrainie, ale dyplomacji trzeba dać szansę. „Muszę powtórzyć, że dialog wciąż trwa na wielu płaszczyznach i w wielu kierunkach” – powiedział Riabkow.

Rosyjski rubel stracił do dolara ponad 2% po wypowiedziach Riabkowa, co również doprowadziło do wyprzedaży obligacji rządowych. Handlowiec z dużego rosyjskiego banku powiedział Reuterowi, że rynek częściowo odpowiedział na komentarz Riabkowa w odpowiedzi na pytanie, które ani nie potwierdzi, ani nie wykluczy możliwości rozmieszczenia przez Rosję „infrastruktury wojskowej” na Kubie i Wenezueli.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział MSNBC w wywiadzie: „Sędziowie przysięgli nie są pewni, którą drogą pójdzie Władimir Putin. Czy wybierze dyplomację i dialog, aby rozwiązać niektóre z tych problemów, czy też będzie kontynuował konfrontację? i agresja? „

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział: „Uważam, że Rosjanie mogą potwierdzić swój brak zamiaru rozwiązywania problemów za pomocą przemocy tylko wtedy, gdy będą kontynuować dyskusję w ustalonych formatach, zwłaszcza w OBWE”.

Rosja zaprzecza planom inwazji na Ukrainę, ale jej rozwój militarny sprowadził Stany Zjednoczone i ich sojuszników do stołu negocjacyjnego.

Zagraża mu fakt, że od zakończenia zimnej wojny NATO rozszerzyło się w kierunku swoich granic, przyjmując 14 nowych członków z byłej komunistycznej Europy Wschodniej. Chce narysować „czerwone linie”, aby uniemożliwić sojuszowi przyjęcie Ukrainy jako członka lub stacjonowanie tam rakiet.

READ  Ukraina mogłaby dołączyć do projektów infrastrukturalnych UE

Waszyngton zaprzeczył tym żądaniom, ale powiedział, że jest gotowy do rozmów o kontroli zbrojeń, rozmieszczeniu rakiet i środkach budowy zaufania, aby przezwyciężyć jeden z najbardziej napiętych momentów w stosunkach Wschód-Zachód od czasów zimnej wojny.

„USUŃ ZAGROŻENIA”

Ambasador Łukaszewicz powiedział OBWE, że jeśli Moskwa nie otrzyma konstruktywnej odpowiedzi, „będziemy zmuszeni do wyciągnięcia odpowiednich wniosków i podjęcia wszelkich niezbędnych środków, aby zapewnić równowagę strategiczną i usunąć niedopuszczalne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa narodowego”.

Kontynuował: „Rosja jest krajem miłującym pokój. Ale nie potrzebujemy pokoju za wszelką cenę. Musimy bezwzględnie zachować te prawnie sformalizowane gwarancje bezpieczeństwa”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział po środowych rozmowach z Rosją, że kraje te powinny mieć możliwość swobodnego wyboru środków bezpieczeństwa.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skrytykował ustawę o sankcjach przedstawioną przez Demokratów w Senacie USA w środę, która w przypadku ataku Rosji na Ukrainę byłaby wymierzona w wysokich rangą rosyjskich urzędników rządowych i wojskowych, w tym Putina, oraz kluczowe instytucje bankowe.

Pieskow powiedział, że sankcjonowanie Putina jest równoznaczne z zerwaniem więzi.

„Widzimy pojawienie się takich dokumentów i oświadczeń na tle trwającej, choć nieudanej serii negocjacji” – powiedział.

Pieskow cytowany przez agencję informacyjną TASS powiedział, że Putin był regularnie informowany o rozmowach, a Kreml był świadomy ich wyników, ale czekał na pisemne odpowiedzi drugiej strony.

Carpenter powiedział na spotkaniu OBWE: „Kiedy przygotowujemy się do otwartego dialogu, aby wzmocnić bezpieczeństwo dla dobra wszystkich, musimy zdecydowanie przeciwstawić się szantażowi i nigdy nie pozwolić na nagradzanie agresji i gróźb”.

Rosja zapowiedziała, że ​​podejmie decyzję o dalszych krokach po rozmowach w tym tygodniu i zagroziła nieokreślonymi „środkami wojskowo-technicznymi”, jeśli jej żądania zostaną odrzucone.

Wendy Sherman, zastępczyni sekretarza stanu USA, powiedziała w środę, że Rosja pokaże, że dyplomacja nigdy nie jest poważna.

READ  Wyjście bieguna? Spór Unii Europejskiej z jej nieliberalnym Wschodem osiąga punkt wrzenia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.